Krokot söi pastorin

Pastori yritti näyttää seurakunnalle miten Jeesus käveli vetten päällä - krokotiilit söivät
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201705152200138929_ul.shtml

Vain teisti voi olla niin päästään vajaa että kuvittelee näiden paimentolaissatujen olevan totta ja kykenevänsä kävelemään veten päällä rukoiltuaan mielikuvitusjumalaansa.

1 vajukki vähemmän maailmassa, olkoon hyvänä esimerkkinä muille teisteille miten näillä saduilla pääsee mielenterveytensä lisäksi myös hengestään.
31326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Olen samaa mieltä, että ei ollut Jumalan tahdon mukaista toimintaa. Ei Jumala koskaan tee ihmeitä näytösnumeroina. Aina sillä on joku tarkoitus, jos hän tekee ihmeen. Ja hän tekee aina kaiken omaksi kunniakseen, eikä pastorien tai kenenkään muunkaan. Esim. hän ei anna kalaa tyhjästä, jonka hän voisi hyvin tehdä, jos on mahdollisuus kalastaa itse. Jeesus ruokki kansajoukon kahdella kalalla ja viidellä leivällä. Mutta silloin tilanne oli se, ettei kansanjoukot olisivat nääntyneet nälkään. Ja silloinkin heillä oli etusijalla Jumalan Sanojen kuuleminen. Kyllä Jumala pitää aina huolen lastensa tarpeista, kunhan vain etsitään ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttaan.

Myöskin Jeesuksen luokse tuli kiusaaja ja pyysi tekemään ihmeitä. Mutta Jeesus ei siihen suostunut. Kyseisen pastorinkaan ei olisi pitänyt ryhtyä moiseen.

Äänestä
  • Jumala ei koskaan tee mitään, koska Jumalaa ei ole olemassa.

    Äänestä

  • Ei kyennyt kristittyjen olematon mielikuvitusjumala antamaan maagisia voimia ja sinne meni typerys krokojen suupalaksi. Olematon jumala on olematon :)

    Äänestä

Krokotiilijumala Offleria veikkaan.

Äänestä

Mikään ei ole niin tyhmä kuin hihhuli. Paitsi tietenkin n****ri-hihhuli:D :D

Äänestä

Seuraavaa vetten päällä kävelijää uhkaa sen omistaja. Corveten konepellin päälle ei kävellä

Äänestä

Raamatussa on todistettu, että Jeesus käveli vetten päällä. Mikään krokotiili ei syönyt häntä. Siksi ei ole mitään perustetta olla ateisti, vaan uskovainen.

Äänestä
  • Kalevalassa on todistettu, että Lemminkäinen heräsi henkiin ja suoritti urotekoja senkin jälkeen, kun oli kuollut ja kappaleina koskessa, kun hänen äitinsä parsi hänet kokoon.

    Äänestä

  • Tuo naapurissa asustava Romppasen Mika käveli harvase päivä vetten päällä männätalvena. Rokotiileista en tiijä, mutta mullekin se toi ahvenia oikeen sellasia kyrmyniskoja, kun itse ei jaksanut kaikkia syyä. Hyviä olivat nylettyinä ja savustettuina.
    Ei Romppasesta kuitenkaan uskovaista saa. Kiroileekin kuin turkkilainen.

    Äänestä

  • HelppoohanTuo kirjoitti:

    Tuo naapurissa asustava Romppasen Mika käveli harvase päivä vetten päällä männätalvena. Rokotiileista en tiijä, mutta mullekin se toi ahvenia oikeen sellasia kyrmyniskoja, kun itse ei jaksanut kaikkia syyä. Hyviä olivat nylettyinä ja savustettuina.
    Ei Romppasesta kuitenkaan uskovaista saa. Kiroileekin kuin turkkilainen.

    Rokoktiilet on pyöreempikulumasia kun baroktiilet.

    Äänestä

  • Mork5 kirjoitti:

    Kalevalassa on todistettu, että Lemminkäinen heräsi henkiin ja suoritti urotekoja senkin jälkeen, kun oli kuollut ja kappaleina koskessa, kun hänen äitinsä parsi hänet kokoon.

    Raamatun ja Kalevalan syntytavat on loppujen lopuksi erillaiset. Raamatun syntyyn on kolmesta- pariin vuosituhanteen ja kirjoittajia on eri aikoina ollut useita. Kalevala on taas syntynyt yhden henkilön lyhyessä ajassa kokoamana. Huom, tämä ei kuitenkaan todista että Raamatun kertomukset olisivat totta, Kalevala-asiantuntijana koen kuitenkin velvollisuutena kertoa kyseisen asian. Lisäkti Elias Lönnroth muutti alkuperäistä kansanrunoa ja sen kronologiaa, ja alunperin se päättyi siihen että Lemminkäinen oli ongittu joesta ja äitimuori itkeä tihuttaa ettei saa hukkunutta poikaansa enään eloon. Tietenkin kun kese oli sankarista, runokikkari Lönnroth ei tyytynyt näin surulliseen lopetukseen vaan siirti sen runon lopusta runon alkuun ja loi näyttävän kuolleista heräämisen. Lönnroth lisäksi yhdisti Lemminkäis runoon katkelmia Kaukamoisessta ja Ahdista kertovista runoista. Sommittelu on sangen onnistunut vaikka alkujaan Kaukamoinen oli Ahdin isä joka kaatui sodassa ja Ahti Lemminkäisen sotatoveri. Itse Ahdin kohtalo on Lemminkäistä raaempi. Kun näet Lemminkäinen pakenee surmattuaan Pohjolan Isännän tai Verevän Neidin, hän huomaa ystävänsä silmät roikkumassa kotkan nokassa ja alkaa itkemään. Ja näin jälleen on sivistetty kanssatovereita.

    Äänestä

  • Veden päällä käveleminen on vertauskuvallinen satu. Kaanan häät on vertauskuvasatu myös. Ruokkimisihme on vertauskuvaa.

    Äänestä

  • satujakansalle kirjoitti:

    Veden päällä käveleminen on vertauskuvallinen satu. Kaanan häät on vertauskuvasatu myös. Ruokkimisihme on vertauskuvaa.

    Myös iänkaikkine elämä on vertauskuvallinen satu.
    Todellisuudessa myös uskovaiset vain kuolevat, ja pysyvät kuolleina, kuten kaikki muutkin! :)

    Äänestä

  • satujakansalle kirjoitti:

    Veden päällä käveleminen on vertauskuvallinen satu. Kaanan häät on vertauskuvasatu myös. Ruokkimisihme on vertauskuvaa.

    Et sinä ymmärrä ruokkimis ihmeitä, koska sydämmesi on niin itsekäs. Jos ralastaisit muitakin, etkä vain itseäsi ja anna sydämmesi kivetty, ymmärtäisit ruokkimisihmeet.

    Äänestä

Pastori ei ollut oikea kristitty

Äänestä
  • Erinomaisen selviä osoituksia siitä, miten vahva usko ei ole todiste mistään muusta kuin siitä, että ihmiset pystyvät uskomaan vahvasti myös täydelliseen huuhaa-fuulaan.

    Äänestä

  • "Erinomaisen selviä osoituksia siitä, miten vahva usko ei ole todiste mistään muusta kuin siitä, että ihmiset pystyvät uskomaan vahvasti myös täydelliseen huuhaa-fuulaan. "

    Yhtä hyvin voisit sanoa, selviä osoituksia uskonpuutteesta. :)

    Äänestä

Turhaa touhua mutta miljoonanne kerran kerron jo että Jeesus käveli rannlla, JÄRVEN RANNALLA! Epi kääntyy englanniksi by eli vierellä ja kyse on alkukielellä merestä. Eikö silloin meren eli tässä tapauksessa järven vieressä kävelevä ole silloin rannalla. Se ei vain mene uskovaisten eikä ateistien kaaliin vaikka kuinka yrittää kielitieteellisesti vakuuttaa. Ovatko ihmiset muka niin tyhmän hyväuskoisia että ateistitkin ennemmin uskoo sitä mitä uskovaiset sanovat kuin sitä mitä siellä uudessa testamentissa koineenkreikaksi sanotaan.

Äänestä

Pappi ansaitsee kyllä Darwin-palkintoehdokkuuden. Ja luonnonsuojelijoiden vihat tuhoamalla luonnonvaraisten krokotiilien terveyttä liian rasvaisella ruualla.

Äänestä
  • Palkinto on varma. Koskahan kolmas kirja palkituista julkaistaan, vai onko jo julkaistu? Mielenkiintoisia tarinoita.

    Äänestä


  • Cor'Vetten omistaja joutuu tilaamaan rockautosta uudet kattopalat kun targakatolla stepataan hihhulia.

    Hihhulia mätkitään hiki palloossa pataan että saataisi edes laivauskulut takaisin moiselta sösselöltä

    Äänestä

Hyvä puoli: Yks tuleva ilmastopakolais MaMu vähemmän.

Äänestä

Tässä olisi suomalaisuskiksilla saumaa viedä oikeaa vedenpäällä kävelytekniikkaa niille ketkä eivät sitä osaa. Suomessahan homma on osattu jo ennen kristinuskoakin.

Äänestä

Olematon jahve ei kyennyt edes yhtä pastoria pelastamaan :) hööhhöööööö

Äänestä

"This tastes a bit stupid", said one croco.

Äänestä

Typerys lounaaksi :)

Äänestä
  • Ja kun kunnon kulaus vettä palan painikkeeksi papin kanssa nautittuna.

    Äänestä

  • Mitäs eivät uskoneet Kokonaiseen KrokoJumalaan. Jeesus on niin out ja epäjumala sanon ja uskon.

    Sobek tai Sebek on Egyptissä palvottava krokotiilijumala. Naapurissani asuu Sepe joka on käärmeissään jutuistani, Kyyn nimessä miksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkkasuupala kirjoitti:

Pastori yritti näyttää seurakunnalle miten Jeesus käveli vetten päällä - krokotiilit söivät
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201705152200138929_ul.shtml

Vain teisti voi olla niin päästään vajaa että kuvittelee näiden paimentolaissatujen olevan totta ja kykenevänsä kävelemään veten päällä rukoiltuaan mielikuvitusjumalaansa.

1 vajukki vähemmän maailmassa, olkoon hyvänä esimerkkinä muille teisteille miten näillä saduilla pääsee mielenterveytensä lisäksi myös hengestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu