Maa on syntinen laulu, Yle Teema klo 22:00

Tänään tulee telkkarista tämä elokuva. Jos haluat nähdä kun poromies Oula nussii Marttaa, niin panepas katsoen tämä elokuva!
11453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

..ei ,kun nyt katsotaan Mannerheim animaatiota, jossa historiamme tekijä on homona jne...aika aikaa kutakin sano demari kun....verovaroilla ohjelmia teki...

Äänestä
  • Onko porsno elokuva?

    Äänestä

Katso, jos tykkäät oksentaa!

Äänestä

Eikö se nussija sanonut jotain, että: Ei kukaan kestä kauaa ja että rasvat tuli jo.

Äänestä
  • Kurki-Pertti se oli kun sanoi että "mie piän että viisi minuuttiakin on jo hyvä, ei kukaan jaksa kauvempaa" kun Martta valitti kun äijä nussi niin äkkiä. "Naijaan kohta uuvestaan" sanoi Pertti vielä johon Martta sanoi että "nai itesti" ja lähti pois.

    Äänestä

Tällaisen tulevaisuuden maalle ovat visioineet kepulit.

Äänestä

Rehellinen kuvaus Mukalta, jostain aikakaudesta suomen lapissa.

Äänestä
  • Nehän olivat valmiita ripustamaan ristille Mukan nuo sen ajan takapajulan tahvot kun uskalsi niiden oloista rehellisesti kirjoittaa?

    Äänestä

  • Voisiko sanos että leffa on suomalainen Syvä joki? Lappalaiset on siis
    appalakkilaisia?

    Äänestä

Panin erityisesti merkille, että rakennukset olivat komeita. Eivät olleet mitään nykypäivän YTK:laisten rakentamia home-ja kosteusvaurioisia röttelöitä. Painovoimainen ilmastointi pelasi hyvin. Hyvä niissä on paneskella.
Late varmaan ollut tekemässä.
Kyllä nauratti kun lestapappi sipilä ajoi naisesta riivajan jänkälle. Ihan oli kepulaista touhuu kaikkine hurmoksineen.

Äänestä

Yli 700 000 maksanutta katsojaa on ollut Suomessa harvinaisen suuri - yksi suurimmista katsojamääristä eli lipun ostajista - kautta aikojen. Myös Sveitsissä tämä leffa palkittiin: Festival del Film Locarno, Locarno, Sveitsi 1974: parhaan esikoiselokuvan erikoispalkinto: Rauni Mollberg.
Lukekaa enemmän niin luulette vähemmän: http://www.elonet.fi/fi/elokuva/101099

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rtyrtyrtyrtyryryrtyr kirjoitti:

Tänään tulee telkkarista tämä elokuva. Jos haluat nähdä kun poromies Oula nussii Marttaa, niin panepas katsoen tämä elokuva!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu