Kansanedustaja Robert Lugar väittää pakolaisen maksavan Itävallan veronmaksajille 277.000 euroa vuoteen 2060 mennessä. 130.000 pakolaisen hinnaksi saadaan näin 36 miljardia euroa, eli enemmän kuin Wienin kaupungilla on velkaa.
http://www.krone.at/oesterreich/jeder-ihrer-fluechtlinge-kostet-uns-277000-euro-lugar-gegen-kurz-story-569547
Lugar edustaa Team Stronach -liikettä, jolla on varsin erikoinen ohjelma. Team Stronach haluaa luopua asevelvollisuudesta ja muutta eurot kansallikiksi valuutoiksi.
Summat elävät, mutta etumerkistä on vihdoin syntynyt konsensus, ja se on pitkä miinus.
http://www.krone.at/oesterreich/jeder-ihrer-fluechtlinge-kostet-uns-277000-euro-lugar-gegen-kurz-story-569547
Lugar edustaa Team Stronach -liikettä, jolla on varsin erikoinen ohjelma. Team Stronach haluaa luopua asevelvollisuudesta ja muutta eurot kansallikiksi valuutoiksi.
Summat elävät, mutta etumerkistä on vihdoin syntynyt konsensus, ja se on pitkä miinus.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kansanedustaja Walher Parabellum vahvistaa edellisen tiedon ja mainitsee pakolaiset hyväksi businekseksi. Rahan tuloa ei voi estää.
Jos yksi pakolainen maksaa sinulle 277.000 €, niin 1000 pakolaista maksaa 277.000.000 € (kaksisataaseitsemänkymmentäseitsemän miljoonaa euroa).
Donner und blizen! Zum teufel!
SEHÄN ON SAATANA LOTTOVOITTO!
Tätähän se on täälläkin. Tyhjistä kiinteistöistä maksetaan miljoonia vuokraa.
Kymmenen miljoonan kalusteet viedään kaatopaikalle. Ei ole vaikeaa arvata
minkä puolueen edustajat näistä hyötyvät. Se on pääasia, että kiky, sote, ja
muu paska saadaan tehtyä veronmaksajien maksettavaksi. Eliitti voi muuten
huonosti, jollei pankkitili kasva joka vuosi.
Persut antoi siunauksen asialle.
Norjan valtiohan päätyi melkein kolminkertaiseen lukemaan, tasolle 700 000 euroa. Tietenkin kustannus riippuu maasta ja mistä vaan, mutta kukaan ei kai enää tänä vuonna ole sanonut, että sijoitetut rahat tulevat tuplana takaisin seuraavana vuonna?
Itävalta on väärässä, kuten kaikki muutkin maat paitsi Suomi. Pakolaisiin satsattu raha palautuu nopeasti takaisin kaksinkertaisena (Yle 18.05.2016)
http://yle.fi/uutiset/3-8890819
"Kotouttaminen rasittaa julkisia menoja aluksi, mutta samalla se lisää välittömästi myös taloutta virkistävää kysyntää. Pitkällä tähtäyksellä tulokkaiden maksamien verojen määrä kasvaa, ja myös Euroopan ikärakenteelle tulokkaat ovat hyvä uutinen, Legrain sanoo"
Mutta kenen rahoilla ne tulokkaiden verot maksetaan?
Jos vienti ei kehity, niin raha kiertää maan sisällä ja Suomen velkaantuminen jatkuu.
Maahanmuuttoteollisuus on niin suuri taloudenala, että se tarjoaa valtavan piristysruiskeen, miltei peräruiskeen, ummetuksesta kärsivälle köyhälle Suomelle. Mitä taas rahan kiertämiseen tulee, niin jokainen solukämpässä asunut tietää, etteivät kaverilta lainatut murot rasita taloutta. Jos se toimii mikrotasolla, se toimii myös makrotasolla.
Globalisaattio, digitalisaattio ja kykyloikka vaativat pikemminkin valtiorahoitteisten pakolaiskonsernien lisäämistä, kuin niiden vähentämistä. Jo nyt Suomessa on kuntia, joissa maahanmuuttoteollisuus on suurin teollisuudenala. Siihen on nyt satsattava eikä jäätävä märehtimään Impivaaraa!
Tekstin on tuottanut EU:ssa työskennellyt britti.
Philippe Legrain kirjoittaa mitä tahansa roskaa pysyäkseen leivässä. Se on nimittäin niin, ettei brexit-briteille löydy vihreää oksaa EU:sta.
Raaka tosiasia on se, että maahanmuuttaja maksaa keskimäärin yhtä paljon kuin syrjäytynyt nuori, eli Suomessa noin miljoonan.
Näitä pakolaisiin hukattuja miljardeja. Ei koskaan tulla saamaan takaisin.
Kuka edes kuvittelee, jotta tuhlatut miljardit palaisivat kansantalouteemme kokonaisuutena ottaen?
Tämä maahantunkeumisen ihanuus ruokkii sopivien piirien pankkitilejä ja on turvallista tuloa, hölmölän väen toimiessa maksajina, edes suuremmin kyseenalaistamatta valtavan sairaaksi paisunutta turhaa toimintaa.
Lopputulos on kaoottinen ja levoton yhteiskunta, missä kenelläkään ei ole turvallista, saati ihmisarvoista elämää.
Mutta saivathan mätäpuolueet lisää kannattajakuntaa, tekemällä maahanmuutosta hyveen hinnalla millä hyvänsä.
Jokunen päivä sitten mätäYle julisti yli 9000:n "maahanmuuttajan" saaneen Suomen kansalaisuuden, venäläiset ykkösinä somalit toiseksi suurin joukko ja suurella osalla kaksoiskansalaisuudet.
Tänään sitten uutisena julkistettiin 2016 saapuneen Suomeen 35000 "maahanmuuttajaa"!
Itävalta kuvittelee selviänsä halvalla. Norjassa on arvioitu yhden matun kustannukseksi elinikänään noin 1 miljoonaa euroa. Suomessa ei varmaankaan poikkea kustannus tuosta mihinkään päin.
taas valheuutisia
Tosta puuttuu mm asunnot.
PK-seudulla 200 000 - 400 000 euroa
Ja sitten yhtiövastike 8000 - 16 000 euroa vuodessa, 10 vuodessa 80 000 - 160 000 euroa
Huomaan että taas valheuutinen kun ei kerrottu koko totuutta