Hellarikin oli.
Puhuu haudan takaa nyt.
http://patmos.studio24.fi/
Tunsitko Urho Muroman- puhuu nyt
14
151
Vastaukset
- SeMuronma
Eksyttääkö stanaa.
- PääkonttorinMies
Muroma ei hyväksynyt uskovien kastetta uskoontulon jälkeen, vaan sanoi sitä uudestikasteeksi. Muroma ei myöskään pitänyt meidän helluntailaisten kielilläpuhumista raamatullisina.
Siksi hän ei ole helluntailainen.
- drer
Tyhmä ja viisas on aina erimiltä, sanoo Muroma.
Oppinut ja oppimaton on eri mieltä-
Uudesti syntynyt ja maailman lapset ovat aina eri mieltä myös, puhe jatkuu-- - swewe
Kärsiikö kuunnella?
- qer23rr3
jatkuu--
- 1Vieläkin
jatkuu...
- Puhuttelee_edelleen
Harmi, meni ohi. Muroman kirjoja voi lämpimästi suositella, ovat siunanneet todella paljon. Ristin evankeliumi!
Miten Muroma muka oli hellari? Eikös hän perustanut Suomen Raamattuopiston ja ole täten viidesläinen?
Täysi antisemitisti kaveri oli joka tapauksessa. Lainaus wikipediasta:
Muroma suhtautui myönteisesti 1930-luvun fasistiseen liikehdintään Saksassa ja Suomessa, minkä hän toi esille IKL:n päivälehdessä Ajan Suunnassa. Hän tervehti ilolla "niitä jyrkkiäkin otteita, joiden kautta pyydetään lyödä maahan väärä ja turmiollinen vapaamielisyys." Berliinin kirjarovioita toukokuussa 1933 hän piti esimerkillisenä toimintana: "Olisiko se nyt niin hirveä tappio, jos kaikki huonot kirjat kaikissa maailman maissa jonakin määrättynä päivänä yhteisesti julkisesti poltettaisiin?"Kristitty.net kirjoitti:
Täysi antisemitisti kaveri oli joka tapauksessa. Lainaus wikipediasta:
Muroma suhtautui myönteisesti 1930-luvun fasistiseen liikehdintään Saksassa ja Suomessa, minkä hän toi esille IKL:n päivälehdessä Ajan Suunnassa. Hän tervehti ilolla "niitä jyrkkiäkin otteita, joiden kautta pyydetään lyödä maahan väärä ja turmiollinen vapaamielisyys." Berliinin kirjarovioita toukokuussa 1933 hän piti esimerkillisenä toimintana: "Olisiko se nyt niin hirveä tappio, jos kaikki huonot kirjat kaikissa maailman maissa jonakin määrättynä päivänä yhteisesti julkisesti poltettaisiin?"Muroman antisemitismiä yritetään lakaista maton alle, niin kuin Lutherinkin. Sairaita miehiä olivat molemmat.
- TolloToopekselle
Tollot.
Mitä lakaisemista siinä on. Siehän ootkii ite piru.
Minnekkäs ne siun synnit lakaistaan ja riittääkö edes lakaiseminen.
Katoppa kun se on niin, että Jeesus sovitti verellään koko ihmiskunnan synnit.
Vaatii, että pirukin tunnustaa olevansa syntinen. Se minkä Jeesus antaa anteeksi, se on poissa.
Se synti upotetaan meren syvyyksiin ja aluella on kalasteleminen kielletty. TolloToopekselle kirjoitti:
Tollot.
Mitä lakaisemista siinä on. Siehän ootkii ite piru.
Minnekkäs ne siun synnit lakaistaan ja riittääkö edes lakaiseminen.
Katoppa kun se on niin, että Jeesus sovitti verellään koko ihmiskunnan synnit.
Vaatii, että pirukin tunnustaa olevansa syntinen. Se minkä Jeesus antaa anteeksi, se on poissa.
Se synti upotetaan meren syvyyksiin ja aluella on kalasteleminen kielletty.No minun mielestäni on erikoista, että suuren uskonpuhdistajan ja mahtavan oppi-isän Lutherin antisemitismistä ei saa puhua, kuten ei Moromankaan. Molemmat tyypit on kuollut ja haudattu, olisi aika ottaa asia esille. Asiaa yritetään vähätellä ja väitetään että Lutherin antisemitismi ei ollut rodullista vaan puhtaasti teologista tms. Muroman fasismi kytköksistä saa ja pitää puhua.
- PääkonttorinMies
Häpeäkseni joudun toteamaan että Saksan helluntailaiset kannattivat Hitleriä Jumalan miehenä. Tästä oli meidän lehdessäkin juttua.
http://villehoikkala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/148953-saksan-vapaakirkot-ja-adolf-hitler
- jktghkh
Liike, jossa Urho Muroma toimi keskeisesti, on ollut Suomen kristillisessä kentässä merkittävin.
Ehkä ei suurin ja onhan viidesläisyydessä nyt useampia tahoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131970Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831514Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1441284Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt961273Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381168- 84908
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu44830Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13797Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138793Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas123763