Joukkokanne

Rahat takaisin kirkolta. Kirkko on huuhaa opeillansa rahastanut teiltä vaikka kuinka paljon. Joukkokanteella voitte vaatia kirkkoa palauttamaan rahanne takaisin.
359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hyvin on hautausmaat hoidettu, vihkiparit vihitty, ja rippikoululaiset ripitetty.

Äänestä

"Joukkokanteella voitte vaatia kirkkoa palauttamaan rahanne takaisin."

Tuo on kukkua ensinnäkään mikään tuomioistuin ei ota juttua käsiteltäväkseen, ei edes "Ylä-Nillanmaan Porokäräjät". Toisekseen jos itse vapaaehtoisesti antaa rahansa kuka on syyllinen? Ainoa keino on tuon rahastuksen lopettamiseen ilmoitus ennen vuoden 2017 loppua.
Jos itse ei ota asioistaan selvää ja antaa mennä ei syyllinen ole se joka ottaa vaan se antaja.
Jos lopettaa maksamisen on kuitenkin vero-osuus joka korvaa entisen yhteisöveron maksussa lopun elämää. Huuhaan kuuntelusta ei mikään instanssi ole vastuussa se on kuten kauneuskin jokaisen pääkuoren sisässä. Maksathan myös Yle-Pakkoveron kuuntelitpa tai et ??

Äänestä

Jokainen kirkon jäsen on maksanut maksunsa aivan vapaaehtoisesti. Ei niitä voi mitenkään periä takaisin. Jos ei sitten kuitenkaan usko kirkon perimmäisiin oppeihin, voi lohduttautua kuitenkin kirkon tekemästä arvokkaasta työstä.
Kristinoppi kehottaa ihmistä rehellisyyteen, toisen kunnioittamiseen ja hyväksyntään. Opettaa myös noudattamaan maallista lakia ja noudattamaan omaatuntoaan. Ihmisen omatunto kehittyy ajan myötä lapsesta lähtien hyväksyttävien asioiden noudattamisesta, ei niinkään kristillisestä uskomisesta. Siis ihminen noudattaa enimmäkseen niitä asioita, joita ympäröivä yhteisö noudattaa. Eikö se ole aivan hyvä asia?
Ihminen ei tapa toista, vaikka ei uskokaan siitä seuraavan mitään rangaistusta "tuonpuoleisessa".
Tässäkin kirkon opetus on aivan paikallaan ja tietysti yhteisön säätämä laki.
Kyllä kirkko on roponsa ansainnut, se on tehnyt kautta aikain arvokasta työtä ihmisten hyväksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuomio.huijarille kirjoitti:

Rahat takaisin kirkolta. Kirkko on huuhaa opeillansa rahastanut teiltä vaikka kuinka paljon. Joukkokanteella voitte vaatia kirkkoa palauttamaan rahanne takaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu