visa electronia väärinkäytetty ilman tunnuslukua

mummeli2

Kadotin eilen lompakkoni Sastamalan lidlissä ja näin katevarauksen maksusta paypal tilille, jota en ole toimeksiantanut. Kuoletin heti kaikki kortit ja tein rikosilmoituksen. Myös paypalille tein ilmoituksen kun tänään näkyi summa veloitettuna tililtäni viitenumeroineen. Tänään soitin myös lidlin asiakaspalveluun ja he saivat myymälästä tiedon, että kortti on tuotu kassalle. Tietenkään en korttia enään tarvitse, koska uusi on tilattu. Lompakosta ja muista papereista ei ole tietoa, mutta paikalliset käyvät haravoimasss aluetta, itse kun asun Tampereella.
Ihmetyttää kuinka rahoja on voitu siirtää ilman pankkitunnuksia. Kuolutin kortin 2 tunnin sisään. Ottaako poliisi kortista mahdollisia sormenjälkiä vai viittaako kintaalla?

7

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiVaaditaMitään

      Visan (Electron/Debit/Credit) vinguttamiseen netissähän tarvitaan kortin numero ja voimassaoloaika etupuolelta.

      Edes kortin takapuolelta kolminumeroista CVV2-turvalukua ei tarvita välttämättä. Nimittäin Amazon ja PayPal eivät aikoinaan sitä välittäneet, tai PayPal kysyi sen vain ensimmäisellä kerralla. Niinpä lopulta Suomen jukuripäät pankitkin joutuivat ensin luopumaan Verified by Visa -pakosta netissä (verkkopankkitunnuksilla tunnistautumisesta) ja lopulta tuosta CVV2:n vaatimisestakin. Eli käytännössä CVV2 tarkistetaan jos se pankille tulee, mutta jos ei tule niin maksu menee silti läpi.

      En tiedä onko viime aikoina tapahtunut muutoksia asioissa, tässä esimerkiksi uutinen Osuuspankin päätöksestä vuonna 2008 lopettaa tuo CVV2:n vaatiminen Debitin ja Electronin osalta:
      http://www.tivi.fi/Arkisto/2008-02-08/Osuuspankki-helpottaa-maksukorttiensa-nettikäyttöä-3097474.html

      Tunnuslukuahan käytetään fyysisesti asioidessa ja sekin voidaan ainakin Debitillä ohittaa jos luetaan ostos magneettijuovalla, tällöin vaaditaan allekirjoitus.

      • LinkkiTivinUutiseen

      • CVV2

        PayPalista sen verran vielä, että sen ideanahan on että korttien tiedot saa tallennettua PayPal-tililleen ja sitten maksettua PayPal-tunnuksellaan ostoksia. Visan sääntöjen mukaan CVV2:ta ei saa kuitenkaan tallentaa, ja PayPal ei ole sitä viitsinyt kysellä joka ostoksessa uudestaan.

        Tässä aloittajan tapauksessa kun kortti on fyysisesti jonkun muun käsissä niin siitä CVV2:nkin tietenkin näkee, joten vaikka CVV2 vaadittaisiin ei se auta mitään.


      • NettimaksamisenHistoriaa

        Tässä vielä historian lehtien havinaa vuoden 2008 alusta:
        http://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000001548825.html

        Sampo Pankki (nykyinen Danske Bank) tunnettiin aikoinaan siitä, että sen Electron toimi "oikeana" Visana, mikä johtui siis puhtaasti siitä ettei vaadittu Verified by Visaa eikä CVV2:ta.

        Nordea alkoi myös jossain vaiheessa toimimaan aika hyvin, ja lopulta vuonna 2008 suuri ja mahtava OP-konserni joutui taipumaan MuroBBS-keskustelupalstalla masinoidun lobbauskampanjan myötä. Pikkupankit sinnittelivät pitempään, vuonna 2011 vielä POP Pankin Debit ei tainnut Amazonissa ja PayPalissa pelata, mutta herättiin sielläkin jossain vaiheessa.


    • mummeli2

      Siinä näkee, että kortti on aivan turvaton. Luottokortin kohdalla ymmärrän, että kaikki tarvittavat tiedot nettimaksuihin on kortilla, mutta en olisi uskonut, että electron kortilla pystyisi noin helposti vieras siirtämään varoja. Minulta on aina kysytty käyttäjätunnusta. Pystyyköhän paypal ko. maksun viitetiedoilla jäljittämään käyttäjän, minun paypal tiliähän ei ole käytetty. Olen sinne laittanut sulkutoimeksiannon, mutta taitaa kaikki sähköpostit mennä suoraan roskiin.

    • 9-6

      Olipa korti mikä hyvänsä kannattaa käyttää verkkopankin rajauksia. Verkokäytön voi estää sekä maantieteelliset alueet joilla korttia voi käyttää. Itselläni on normalisti verkkokäyttö estetty ja maarajauksena Suomi. Matkan tai verkko-ostoksen ajaksi muutan asetukset ja sen jälkeen palautan ennalleen.

    • mummeli2

      Tuo vaivannäkö kannattaa toteuttaa tulevaisuudessa. Kiitos neuvosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      118
      3390
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      32
      2786
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      82
      2618
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      102
      1646
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1518
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1194
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1115
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      375
      1102
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      957
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      51
      882
    Aihe