Botoxin jälkeinen huonovointisuus

Hei, kävin eilen ottamassa botoxia pienen määrän silmäkulmiini ja samalla täytämme hieman huulia 0,6ml. Illalla kotisohvalla alkoi huimaus ja huonovointisuus. Sydän jyskytti ja kädet hikosi ja hetken kuluttua palelin peiton alla. Myös vatsa meni kuralle ja oksetti. Tämä jatkui monta tuntia kunnes nukahdin. Minulle on aikaisemminkin lisätty botoxia 3 kertaa eikä ikinä ennen tapahtunut näin. Kipeäksi en ole tulossa/tullut enkä kärsi paniikkihäiriöstä. Kysymys kuuluu reagoiko kenenkään muun kroppa samalla tavalla pistoshoitoihin? Tämä kyllä pelästytti toden teolla. Luin, että botox voi aiheuttaa huonovointisuutta mutta selvittääkö se myös sydämentykyttelyt yms muut mainitsemani oireet. Oli oli siis todella huono ja pelottava.
194934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ehkä sulla oli oksennustauti tai auringonpistos tai vaikka ruokamyrkytys?

Äänestä

Minulla oli huimaus, kädet kylmät, oksennus

Äänestä

kauanko sulla kesti oireet? Neljäs päivä oton jälkeen ja edelleen olo kuin krapulassa lievää kehon lämpöilyä ja huimausta.
Ei ole auringon pistos, ruokamyrkytys eikä mielikuvitustaan.

Äänestä
  • Oireet n.30min. huonovointi 4kk. Mulla on ilmaantunut vatsan ja rintakehän alueelle pieniä punaisiä näppylöitä.

    Äänestä

Valmiiksi sekoitettua ainetta säilötty ja käsitelty epäpuhtaasti ja bakteeri päässyt verenkiertoon. Huolimatonta toimintaa siis

Äänestä

Lääkäri säästää !

Äänestä
  • Tai sitten aloittajalla vippaa

    Äänestä

  • Penttilä säästää

    Äänestä

Eipä ole ihmekään. Kovaa myrkkyähän tuo botox on.

1Äänestä

Hei, te joilla botoxista seurannut pahoinvointia, tiedustelisin kauan olo on kestänyt? Ja voiko botoxia ottaessa tulla bakteereita vereen niinkuin joku oli ylhäällä maininnut?tai verenmyrkytys? Otin Botoxia 3 päivää sitten ja olo siitä lähtien ollut etova, epätodellinen ja paniikin omainen. Botoxiakin löytyy eri valmistajilta, osaisiko joku kertoa mikä on oikeasti turvallinen valmiste ottaa? En uskalla enään juosta tarjousten perässä kokemukseni jälkeen, toivon vain että olo helpottaisi pian.

Äänestä
  • Minäkin haluaisin kuulla mikä valmiste on turvallisin? Otin Dysporttia samanlaisin seurauksin kuin sinä 'erehtyväinen'

    Äänestä

  • Jos jo sinänsä halpa botuliinitoksiinia lumiset (esim. Dysport) laimennetaan liian vetiseksi, se saattaa kasvojen alueella liikkua aluksi ja levitä vääriin kohtiin.

    Jotkut klinikat säästävät käyttämällä todella vetistä botuliinitoksiinia. Sellaisen pistäminen pään alueelle ei ole välttämättä turvallista.

    Äänestä

  • Onko suosituksia mistä klinikalta saisin Helsingistä botoxia ilmeryppyihini mahdollisimman hyvällä ammattitaidolla sekä mahdollisimman laadukkaalla aineella? Hinnalla ei niin väliä kunhan säästyisin laimennetuilta litkuilta tai halvoilta kopioilta. Pelottavaa, että Suomessakin voi näemmä saada kasvoihinsa mitä tahansa laimennuksia terveydestä viis.

    Miten tuo mainitsemasi Dysport eroaa muista valmisteista muuta kuin edullisuudellaan?

    Äänestä

  • Miksi edes on otettava botoxia

    Äänestä

Siluetti, Dietz, Mehiläinen. Noissa hoito maksaa, mutta käytössä on Vistabel (eli aito Allerganin Botox) tai Merzin Bocouture. Ja liuos valmistetaan ohjeen mukaan.

Laimennettu Dysport on käytössä siellä, missä botuliinitoksiinihoidon hinta on erittäin alhainen. En sano nimiä. Kaikki tietävät kyllä.

Dysport on halvin valmiste. Sen kesto on huonompi kuin Vistabelin, Bocouturen tai Azzaluren. Ja huijariklinikoilla Dysport laimennetaan todellakin niin vetiseksi, että kasvojen alueella se leviää liian laajalle alueelle: teho tietenkin heikentyy ja ainetta kulkeutuu vääriin paikkoihin.

Jos botuliinitoksiinihoidon hinta on jotain tyyliin 99-179 euroa, kannattaa tiedostaa, että kyse on nopean rahan tekemisestä, ei eettisesti kestävästä potilaan/asiakkaan palvelemisesta.

Äänestä

Mistä teitä katellisia kilpailijoita tulee!!mustamaalausta josta seuraa poliisin tutkinta ja oikeudet käynti.säälittävää!

Äänestä

Täysin samat oireet täällä - ihan täysin kaikki mitä mainitset. Minulle laitettu kaksi kertaa botoxia purentalihaksiin julkisella. Kummallakin kerralla samat kamalat oireet, ensimmäisellä kerralla kesti n. viikon. Nyt toisesta kerrasta vasta reilu 3vrk aikaa. Oireet edelleen pahana. Laitettiin pienempi määrä kuin viimeksi - kirurgi vakuutti tämän turvallisuutta, mutta ei tosiaankaan haitat vähentyneet. Tällä kertaa olen voinut jopa pahemmin.
Ei enää ikinä botoxia minulle. :( On selvää että jostain syystä aine ei sovi elimistölleni.

Äänestä

Botox , kuten kaikki tietää , on hermomyrkkyä jonka käsittely on hyvin tarkkaa touhua ei saa mennä pistopaikka milliäkään sivuun , joten itse en kyllä ottaisi .
Minun mieheni sai botoxia sairaalassa nieluunsa ja se oli neurologi aina joka pisti , ja kertoi miten varovainen on oltava sen kanssa,
Mene lääkäriin jos huono vointisi jatkuu ,

Äänestä
  • Minua pistin sairaalassa kirurgi. Huonovointisuuteni takia jouduin käymään tsekkauttamassa itseni lääkärissä. Kaikki oli kuitenkin sikäli kunnossa, että mitään vaaraa minulla ei ollut. Nyt pahin vointi helpottanut (4,5 vrk pistosta).

    En enää ikinä suostu tuohon hoitoon. Ennemmin kärsin purentavaivoistani jatkossa, olivatpa ne kuinka hankalia tahansa. Ollut todella pelottava kokemus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Järkyttynyt1000 kirjoitti:

Hei, kävin eilen ottamassa botoxia pienen määrän silmäkulmiini ja samalla täytämme hieman huulia 0,6ml. Illalla kotisohvalla alkoi huimaus ja huonovointisuus. Sydän jyskytti ja kädet hikosi ja hetken kuluttua palelin peiton alla. Myös vatsa meni kuralle ja oksetti. Tämä jatkui monta tuntia kunnes nukahdin. Minulle on aikaisemminkin lisätty botoxia 3 kertaa eikä ikinä ennen tapahtunut näin. Kipeäksi en ole tulossa/tullut enkä kärsi paniikkihäiriöstä. Kysymys kuuluu reagoiko kenenkään muun kroppa samalla tavalla pistoshoitoihin? Tämä kyllä pelästytti toden teolla. Luin, että botox voi aiheuttaa huonovointisuutta mutta selvittääkö se myös sydämentykyttelyt yms muut mainitsemani oireet. Oli oli siis todella huono ja pelottava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu