Botoxin jälkeinen huonovointisuus

Järkyttynyt1000

Hei, kävin eilen ottamassa botoxia pienen määrän silmäkulmiini ja samalla täytämme hieman huulia 0,6ml. Illalla kotisohvalla alkoi huimaus ja huonovointisuus. Sydän jyskytti ja kädet hikosi ja hetken kuluttua palelin peiton alla. Myös vatsa meni kuralle ja oksetti. Tämä jatkui monta tuntia kunnes nukahdin. Minulle on aikaisemminkin lisätty botoxia 3 kertaa eikä ikinä ennen tapahtunut näin. Kipeäksi en ole tulossa/tullut enkä kärsi paniikkihäiriöstä. Kysymys kuuluu reagoiko kenenkään muun kroppa samalla tavalla pistoshoitoihin? Tämä kyllä pelästytti toden teolla. Luin, että botox voi aiheuttaa huonovointisuutta mutta selvittääkö se myös sydämentykyttelyt yms muut mainitsemani oireet. Oli oli siis todella huono ja pelottava.

19

4742

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sekoilua

      Ehkä sulla oli oksennustauti tai auringonpistos tai vaikka ruokamyrkytys?

    • veressäbakteeri

      Minulla oli huimaus, kädet kylmät, oksennus

    • Järkyttynyt1000

      kauanko sulla kesti oireet? Neljäs päivä oton jälkeen ja edelleen olo kuin krapulassa lievää kehon lämpöilyä ja huimausta.
      Ei ole auringon pistos, ruokamyrkytys eikä mielikuvitustaan.

      • veressäbakteeri

        Oireet n.30min. huonovointi 4kk. Mulla on ilmaantunut vatsan ja rintakehän alueelle pieniä punaisiä näppylöitä.


    • Vastausta

      Valmiiksi sekoitettua ainetta säilötty ja käsitelty epäpuhtaasti ja bakteeri päässyt verenkiertoon. Huolimatonta toimintaa siis

    • VääräAine

      Lääkäri säästää !

      • sekopoltsii

        Tai sitten aloittajalla vippaa


      • 112

        Penttilä säästää


    • RAL-

      Eipä ole ihmekään. Kovaa myrkkyähän tuo botox on.

    • Erehtyväinen

      Hei, te joilla botoxista seurannut pahoinvointia, tiedustelisin kauan olo on kestänyt? Ja voiko botoxia ottaessa tulla bakteereita vereen niinkuin joku oli ylhäällä maininnut?tai verenmyrkytys? Otin Botoxia 3 päivää sitten ja olo siitä lähtien ollut etova, epätodellinen ja paniikin omainen. Botoxiakin löytyy eri valmistajilta, osaisiko joku kertoa mikä on oikeasti turvallinen valmiste ottaa? En uskalla enään juosta tarjousten perässä kokemukseni jälkeen, toivon vain että olo helpottaisi pian.

      • Vastausta_kaipailen

        Minäkin haluaisin kuulla mikä valmiste on turvallisin? Otin Dysporttia samanlaisin seurauksin kuin sinä 'erehtyväinen'


      • Botoxtarjouksia

        Jos jo sinänsä halpa botuliinitoksiinia lumiset (esim. Dysport) laimennetaan liian vetiseksi, se saattaa kasvojen alueella liikkua aluksi ja levitä vääriin kohtiin.

        Jotkut klinikat säästävät käyttämällä todella vetistä botuliinitoksiinia. Sellaisen pistäminen pään alueelle ei ole välttämättä turvallista.


      • Terveysennenkaikkea

        Onko suosituksia mistä klinikalta saisin Helsingistä botoxia ilmeryppyihini mahdollisimman hyvällä ammattitaidolla sekä mahdollisimman laadukkaalla aineella? Hinnalla ei niin väliä kunhan säästyisin laimennetuilta litkuilta tai halvoilta kopioilta. Pelottavaa, että Suomessakin voi näemmä saada kasvoihinsa mitä tahansa laimennuksia terveydestä viis.

        Miten tuo mainitsemasi Dysport eroaa muista valmisteista muuta kuin edullisuudellaan?


      • Anonyymi

        Miksi edes on otettava botoxia


    • Botoxtarjouksia

      Siluetti, Dietz, Mehiläinen. Noissa hoito maksaa, mutta käytössä on Vistabel (eli aito Allerganin Botox) tai Merzin Bocouture. Ja liuos valmistetaan ohjeen mukaan.

      Laimennettu Dysport on käytössä siellä, missä botuliinitoksiinihoidon hinta on erittäin alhainen. En sano nimiä. Kaikki tietävät kyllä.

      Dysport on halvin valmiste. Sen kesto on huonompi kuin Vistabelin, Bocouturen tai Azzaluren. Ja huijariklinikoilla Dysport laimennetaan todellakin niin vetiseksi, että kasvojen alueella se leviää liian laajalle alueelle: teho tietenkin heikentyy ja ainetta kulkeutuu vääriin paikkoihin.

      Jos botuliinitoksiinihoidon hinta on jotain tyyliin 99-179 euroa, kannattaa tiedostaa, että kyse on nopean rahan tekemisestä, ei eettisesti kestävästä potilaan/asiakkaan palvelemisesta.

    • tyytyväiben

      Mistä teitä katellisia kilpailijoita tulee!!mustamaalausta josta seuraa poliisin tutkinta ja oikeudet käynti.säälittävää!

    • Anonyymi

      Täysin samat oireet täällä - ihan täysin kaikki mitä mainitset. Minulle laitettu kaksi kertaa botoxia purentalihaksiin julkisella. Kummallakin kerralla samat kamalat oireet, ensimmäisellä kerralla kesti n. viikon. Nyt toisesta kerrasta vasta reilu 3vrk aikaa. Oireet edelleen pahana. Laitettiin pienempi määrä kuin viimeksi - kirurgi vakuutti tämän turvallisuutta, mutta ei tosiaankaan haitat vähentyneet. Tällä kertaa olen voinut jopa pahemmin.
      Ei enää ikinä botoxia minulle. :( On selvää että jostain syystä aine ei sovi elimistölleni.

    • Anonyymi

      Botox , kuten kaikki tietää , on hermomyrkkyä jonka käsittely on hyvin tarkkaa touhua ei saa mennä pistopaikka milliäkään sivuun , joten itse en kyllä ottaisi .
      Minun mieheni sai botoxia sairaalassa nieluunsa ja se oli neurologi aina joka pisti , ja kertoi miten varovainen on oltava sen kanssa,
      Mene lääkäriin jos huono vointisi jatkuu ,

      • Anonyymi

        Minua pistin sairaalassa kirurgi. Huonovointisuuteni takia jouduin käymään tsekkauttamassa itseni lääkärissä. Kaikki oli kuitenkin sikäli kunnossa, että mitään vaaraa minulla ei ollut. Nyt pahin vointi helpottanut (4,5 vrk pistosta).

        En enää ikinä suostu tuohon hoitoon. Ennemmin kärsin purentavaivoistani jatkossa, olivatpa ne kuinka hankalia tahansa. Ollut todella pelottava kokemus.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      12
      3807
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      225
      3743
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      131
      3405
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      72
      3374
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2257
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      42
      1635
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      36
      1583
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1491
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1433
    Aihe