Mistä tiedän, että onko Wannacry koneella?

Wannacry_pois

Hei,

Mistä tiedän, että onko Wannacry-haittaohjelma saastuttanut Windows 7-koneeni? Päivityksiä ei tule vaikka Windows Update -assistantin päivittäisi uusimpaan versioon ja Windows Updatessa lukee vain Tarkistetaan päivityksiä. Vaikka odottaisi jopa 3-6 tuntia niin mitään ei tapahtu. Päivityksiä tulee kuulemma Windows 7:ään, jos odottaa 10-14 tuntia. Kyseessä on 32-bittinen Windows 7 ja koneessa muistia 1 Gt. Minulla on Windows 7-koneita, joissa on muistia 2 Gt ja ne ottavat päivityksiä vastaan. Onko kenelläkään kokemuksia? Onko olemassa ilmaista työkalua tai softaa, jolla voisi tarkistaa, että onko koneessa Wannacrya vai ei?

6

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • potosopperi

      Ilmaisia muistipalikoita on harvassa.
      Yksi ( 1) giga käyttömuistia on W 7:lle liian vähän, hanki lisää.

    • Bersel

      Mikä tahansa päivitetty virustorjunta

    • linuxuser

      No kyll äsen huomaat jos olet saanut sen viruksen.
      MIKÄÄN EI TOIMI JA KONEEN NÄYTÖLLÄ ruutu jossa vaaditaan rahaa...

      KVG

    • ValtiokaappausHallintaan

      "Mistä tiedän, että onko WannaCry koneella?"

      Parhaiksi virustorjuntaohjelmiksi on todettu Kaspersky Lab ja Avira Antivir, ne mainitaan erikseen jopa CIA/NSA Vault 7:n paljastusdokumenteissa vaarallisiksi tietoturvaohjelmiksi, koska eivät kuulu Made in N$A yhteistyöohjelmaan kuten jenkkitietoturvaohjelmat. F-Secure:a nuo dokumentit haukkuvat helpoksi palaksi ja amatöörimäiseksi.

      Kaspersky Lab ja Avira Antivir eivät isoveljeä kumartele:
      http://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000001834627.html

      • FreeWold

        Tässä vielä uudempi testi ja edelleen Kaspersky ja Avira ykkösinä:

        AV-Test kokeili: tässä on paras tietoturvaohjelmisto Windows 10:lle – ei suosittele luottamaan yksin Defenderiin
        24.5.2017

        "Kaspersky ja Avira nappasivat täydet pisteet AV-Testin tietoturvaohjelmistotestissä. Microsoftin oma Windows Defender löytyi testin häntäpäästä. AV-Test kokeili suosituimpia tietoturvaohjelmistoja maaliskuun ja huhtikuun välisenä aikana.

        Parhaan tuloksen jakoivat Kasperskyn sekä Aviran ratkaisut, jotka molemmat kuittasivat täydet mahdolliset 18 pistettä. Molemmat ohjelmistot saivat kuusi pistettä niiden tarjoamasta suojasta, suorituskyvystä sekä käytettävyydestä.

        Vaikka Windows 10:n sisäänrakennettu Defender on kehittynyt viime vuosien aikana, ei sen tarjoamaan turvaan kannata AV-Testin mukaan täysin luottaa".


    • tiedostot_tallessa

      Wannacry tuhoaa ainoastaan Desktop ja Documents -kansioissa olevat tiedostot (ylikirjoittaa satunnaisnumeroilla), mutta kaikki muut tiedostot pystyy aina palauttamaan.

      Wannacry ensin tekee kryptatut “.wncryt” päätteiset tiedostot, sen jälkeen deletoi originaalit, mutta ne pystyy palauttamaan millä tahansa recovery ohjelmalla. Kunhan ei tallenna levylle mitään isoja tiedostoja sen jälkeen kun on saanut ilmoituksen kryptatuista tiedostoista, kaikki tiedot ovat tallessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe