Onko Suvi Auvinen?

Palstan stallari? Natsi sanan käyttö paistaa läpi.
1135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suvi on kyllä ihan pantavan näköinen, parhaimmillaan jopa ihastuttavan looginen kommentoija, mutta normaalisti taas aivan helvetin ärsyttävä tyyppi, jonka möläytyksiä on välillä aivan mahdoton käsittää.

Siksi voin katsoa Auvista jossain järkevässä seurassa, kuten vaikka Päivärinnassa (Susanna taas on aina järkevä, vaikka joskus kärkevä, mutta ehdottoman asiallinen, ja vaikka mulle lähes kaikki naiset on omalla tavallaan hyvännäköisiä enkä kestä katsoa missikisoja, kun siellä vertaillaan ihmisiä kuin elikoita eikä ymmärretä kauneuden nyanssien ja vivahteiden eikä persoonallisen diversiteetin päälle, niin Päivärinta on kyllä vielä paremman näköinen ja on muuten ollut aina eikä näytä edes vanhenevan, eikä näytä edes dementoituvan, vaikka ei kyllä tuossa iässä vielä pitäisikään, vaikka jotkut kyllä jo tuossa iässä sen tekevät). En taas ikinä koskaan missään lue Auvisen twiittejä tai kolumneja, koska en halua muuttua nihilistiksi koko ihmiskuntaa kohtaan. Koska Jari Sarasvuo on sen jo tehnyt, ilmeisesti ennen syntymäänsä, joten hän voi vaaratta kaveerata Suvin kanssa.

Suvin näköiset anarkistit pitäisi lailla kieltää. Ajatelkaapa nyt itse: kuka tahansa mies voi haksahtaa tuollaiseen missä vain baarissa. Mitä siitä seuraa? Suhde, jossa joutuu koko ajan järkyttymään, tappelemaan, riitelemään ja suuttumaan. Kaikesta. Paitsi käytännön asioista. Lasten kuskaamiset ja tiskien tiskaamiset varmasti hoituvat, Suvi on itsenäinen ja ihan riittävän kognition omaava tyyppi, jonka kanssa arki sujuu ilman, että sitä edes huomaa olevan olemassa. Mutta kaikki ne PERIAATTEELLISET kysymykset. Saat aamusta iltaan väitellä, riidellä ja huutaa ydinvoimasta, kapitalismin olemuksesta, ilmastonmuutoksesta, pakolaisten asemasta... se lista on ihan tolkuton ja loputon. Ja yöt tietenkin aivan taivaallista sovintoseksiä ja seuraavana aamuna sama meno taas jatkuu. Siinä jos on ollenkaan esi-isiltä perittyä taipumusta stressiperäisiin sydän- ja verisuonitauteihin, päättyy miehenä äkkiä lääkärien ropeloitavaksi.

Että tuostakin voi päätellä, miten kalliiksi anarkistinaiset tulee tälle yhteiskunnalle.

Mutta natseja saa kyllä sanoa natseiksi ja siinä Suvi on aivan oikeassa. Jesse T:t sun muut, en parempaa kohtaloa toivo kuin että Suvi koittaisi vielä niillekin elämässään:

https://www.youtube.com/watch?v=WCUfkMkVbwo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TeemuH24 kirjoitti:

Palstan stallari? Natsi sanan käyttö paistaa läpi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu