On suorastaan merkillistä katsoa kirjoituksia täällä, joissa jo ollaan nostamassa Tiaista takaisin opettajan paikalle, vaikka juuri olemme saaneet KAIKKI nähdä miten hänen hillitön linjansa johti hillittömään lopputulokseen.
Miten hän vielä vosi todistaa selvemmin, että hänen tiensä on ollut kelvoton, ja vailla Jumalan ohjausta?
Ettekö te nyt tahdo nähädä selvääkin selvempää merkkiä pahuudesta? Sinne olette jo taas mensossa ja häntä korottamassa, että veisi teidät taas mukanaan hullutuksiinsa, joista ei seurannut hänellekkään mitään hyvää.
Miten hän vielä vosi todistaa selvemmin, että hänen tiensä on ollut kelvoton, ja vailla Jumalan ohjausta?
Ettekö te nyt tahdo nähädä selvääkin selvempää merkkiä pahuudesta? Sinne olette jo taas mensossa ja häntä korottamassa, että veisi teidät taas mukanaan hullutuksiinsa, joista ei seurannut hänellekkään mitään hyvää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyseessä voisi olla muunnelma tästä: https://fi.wikipedia.org/wiki/Tukholma-syndrooma
"Tukholma-syndrooma on arkikielinen nimitys psykologiselle tilalle, jossa panttivangeille tai muulla tavoin vastoin tahtoaan kaapatuille henkilöille kehittyy myötämielinen suhtautuminen kaappaajiinsa. Tämänlaisesta solidaarisuudesta voi seurata monimutkaisia ongelmia, kun vangitut alkavat auttaa vangitsijoitaan toteuttamaan suunnitelmaansa tai pakenemaan poliisilta. Syndroomasta kärsivät vangitut saattavat antaa jälkeenpäin vangitsijoistaan heille myötämielisiä todistuksia."
"Eivätkö eksy ne, jotka hankitsevat pahaa? Mutta armo ja totuus niille, jotka hankitsevat hyvää!" (Sananlaskut14:22). Raamatun valossa katsoen on kyse tästä. Nämä jatkuvasti "eksyvät lampaat" eksyvät, koska he pahuudessaan haluavat eksyä, ja nämä harhaopettajat ovat heidän tuomionsa. Raamatun sanoin: " Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat" (Joh.3:18).
www.evankelioi.net/materiaalipankki/toimijat/evankelista/evankelistan_ihailu/
6. Konkreettisia hyvän evankelistan esimerkkejä
Varmaankin paras konkreettinen hyvän evankelistan esimerkki on apostoli Paavali.
1. Hänen uusi latinalainen kristityn nimensä Paulus merkitsee ’vähäinen’.
2. Hänen ulkonäkönsä oli tradition mukaan vaatimaton, suorastaan ruma: hän oli lyhyt, kaljupäinen, kyömynenäinen, vääräsäärinen – täysi vastakohta sille (kuningas) Saulille, jonka mukaan hänen vanhempansa olivat antaneet hänelle nimen.
3. Hän kieltäytyi ottamasta rahaa julistajantyöstään ja elätti itsensä juutalaisen rabbin tavoin maallisella teltantekijän ammatilla (1 Kor 9:12-18; Apt 20:33-35).
4. Ihmisten arvio hänestä kuului: ”Hänen oma esiintymisensä on avutonta ja puheensa mitätöntä" (2 Kor 10:10).
5. Hän koki Jumalan pitävän häntä mitättömänä: ”Jumala näyttää asettaneen meidät apostolit vihoviimeisiksi: olemme kuin kuolemaantuomitut areenalla, koko maailman katseltavina, enkelien ja ihmisten” (1 Kor 4:9).
6. Hän kieltäytyi itse käyttämästä tehokeinoja ja alisti persoonansa kokonaan sanomalleen: ”Kun tulin luoksenne, veljet, en julistanut Jumalan salaisuutta teille suurenmoisen puhetaidon tai viisauden keinoin. En halunnut tietää teidän luonanne mistään muusta kuin -- ristiinnaulitusta Kristuksesta. Te näitte minut hyvin heikkona, hyvin arkana ja pelokkaana. Puheeni ja julistukseni ei pyrkinyt vakuuttamaan viisaudellaan vaan ilmensi Jumalan Hengen voimaa, jotta teidän uskonne ei perustuisi ihmisten viisauteen vaan Jumalan voimaan.” (1 Kor 2:1-5.)
7. Hän ei pitänyt itseään minään (2 Kor 12:11).
8. Hän koki itsensä vähäisimmäksi (halvimmaksi) apostoleista (1 Kor 15:9) ja kaikista pyhistä (Ef 3:8) ja suurimmaksi (ensimmäiseksi) kaikista syntisistä (1 Tim 1:15).
9. Hän tunnusti yhä uudestaan tehneensä syntiä erityisesti seurakuntaa vainotessaan (1 Kor 15:9; Gal 1:13; Ef 3:7-8; 1 Tim 1:13-16) ja olevansa syntinen olemukseltaan – mutta myös vanhurskas Kristuksessa (Room 7:14-25).
10. ”Juuri heikkona olen voimakas” (2 Kor 12:10).
Kiitos alertnet.
Raamattutunnin ainesta.
Mutta, mites se olisi Mikollekkin käynyt, jos ihmiset eivät olisi antaneet anteeksi sinun tekemiä syntejäsi / rikkomuksia?
Niin, mikä Patrick Tiaiseen tulee, niin kaikkihan riippuu siitä mitä hän ajattelee ja on mieleltään. Jos on kokenut mielen uudistuksen, niin mikä estää häntä vaeltamasta Kristuksessa ja omata paikkaa JUMALAN saurakunnassa / Uskovien keskuudessa.
Lueppa Mikko ihan mielenkiinnon vuoksi ja viisastuaksesi kunigas Daavidin elämän vaiheet. Pidätkö häntä JUMALAN miehenä? JUMALA ainakin piti,- taas tämn päivän ihmisestä en tosiaankaan tiedä.
Lisäksi lukekaapa jälleen kerran Jeesuksen opetus anteeksi antamisesta. Jeesus ei edes opettanut anteeksi pyytämisestä ,- vaan koko opetuksen painolasti oli anteeksi antamisessa.
Jos tämän päivän ihminenkin TAHTOO elää JUMALAN tahdossa, niin punainen lanka on antaa amteeksi ja suoda ihisille siten terveen elämän jatkuminen. Vain mieleltään sairaat ihmiset pysäyttävät itseltään ja toisilta ihmisiltä elämän jatkumisen terveellä taolla. Lynkkaajat tahtoisivat elämän päättymisen syntiin lankeavalta ihmiseltä. Siis häipyä koko tutkakartaltaan tietämättömiin.
Ymmärtämättä, miten ihminen niittää sitä, mitä on kylvänyt.
Daavid osoitti nöyryyttä, katumusta seki teki parannuksen pahoista teoistaan. Tähän ei Patrick ole kyennyt, kehtasipa jopa laittaa homoseksuaaliset aviorikoksensa kierolla tavalla arvostelijoidensa syyksi, kun syytti "lankeemuksensa" (joka todellisuudessa ei ollut lankeemus vaan synnissä elämistä) johtuvan "kohtuuttomasta kritiikistä". Mitä kieroutta ja pahuutta! Ja mitä pahuutta onkaan teillä, jotka yhä kehtaatte tätä valehtelevaa ja irstasta jumalanpilkkaajaa puolustella, ette osaa edes hävetä, niin paatuneita jo olette.
Tarkoitin lähinnä. Mikä tilanne on tänään tai huomenna. Niin, kukaan nettin kautta ei tiedä todelllisuutta,- vaan ainoastaan läheiset ihmisensä.
Et kai kuvittele, että ihmisten tulisi henk. kohtaisia asioitaan puida netissä. Tämä nettihän on tapasi mukaan puskassa / pimeydessä olemista ja elämistä.
Pitäskö lievosen liittyä "puolueeseen" kun on nin kauhean paljon sanottavaa yli rajojen ja kiinnostusta riittää aamuvarhaisesta alaken puolueen asioihin!
Käsittääkseni Tiaisen ongelma suhteessa perinteiseen kristillisyyteen oli että hän saarnasi jotakin toista kuin Raamatun Jeesus Kristusta ja toista evankeliumia ja oppia kuin Raamatun evankeliumi ja tämän muun opin ja Jeesuksen saarnaamisen seurauksena toimi myös eri henki kuin Pyhä Henki.
Tiaisen tulee oppia tuntemaan Raamatun elävä, todellinen Jeesus Kristus ja Hänen Golgatalla vuotanut sovintoverensä armo ja tiedostamaan, uskomaan ja tunnustamaan, että meidän syntimme sovitettiin ja kaikki täytettiin Golgatalla ja Jeesus Kristus lähti voittajana .Jeesus Kristus voitti saanan Golgatalla oman pyhän verensä kautta.
Joh 19
28. Sen jälkeen, kun Jeesus tiesi, että kaikki jo oli täytetty, sanoi hän, että kirjoitus kävisi toteen: "Minun on jano".
29. Siinä oli astia, hapanviiniä täynnä; niin he täyttivät sillä hapanviinillä sienen ja panivat sen isoppikorren päähän ja ojensivat sen hänen suunsa eteen.
30. Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: "Se on täytetty", ja kallisti päänsä ja antoi henkensä.
Jos tähän oikean Jeesuksen Krsituksen suorittamaan lunastukseen lisätään jotakin mitä ei lue Raamatussa kuten esim. JDS opissa on tehty mennään ohi Raamatun ilmoituksen ja eksyttävään
väärään evankeliumiin , harhaoppiin ja lähdetään seuraamaan väärää Jeesusta , antikristusta.
Oikeaan, elävään uskoon tullaan uskomalla tämän oikean Raamatun Jeesuksen Kristuksen sovintoveren ja nimen armoon.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjk8LP05YLUAhVC2CwKHTrGAT0QFggqMAA&url=http://www.kotipetripaavola.com/JDS oppi.html&usg=AFQjCNHeUMBBU-6mOLuYYi3VZVYeDjI-bQ
Kaikki lienemme yhtä mieltä siitä, miten Patrick opetti ilman Pyhää Henkeä. Koko tuotantonsa perustui mielihyvään ja sen vaalimiseen ja hihhulointiin jne.... Tämä sama henki on vaikuttanut monissa puolueissa jo vuosikymmeniä. Niilo Ylivainio rantautti tämän maahamme.
Mutta, kyllä JUMALAN tahto on edelleen, miten ihmisille tulee antaa mahdolllisuus ja aikaa tehdä parannus. Tätä perään kuuluutan.
Niin, kukaan netissä surffaaja ei edes tiedä mikä tilanne on Tiaisella. Itse toivon hänen tutkivan itseään,- ja syvältä ja minulle ei tarvitse hänen tiedottaa tilannettaan.En tunne häntä, enkä siten ole tekemisissäkään .
Kaikkkien täikeimmän ja suurimmen virheen / synnin tekee ihminen,- joka peilaa Patrickia menneisyyden mukaisesti ja asennoituu edelleen tämän menneisyyden mukaan.
Tärkeintä on heittää koko ihminen rauhaan ja tutkimaan itseään,- eikä lietsoa mennisyydellä, joka on tullut jo ilmi.
Annettava siis muuttumisen mahdollisuus. On aivan kokonaan eri tilanne, jos hän tietoisesti jatkaa / jatkaisi opetustaan tunneryöpytykisineen jne... eli mikään ei olisi muuttunut.
Niin,- ei Paavaliakaan syytelty ja arvosteltu,- tietääkseni kun hän mennisyydessään vainosi JUMALAN seurakuntaa. Sen ajan uskovat ihmiset antoivat Paavalillekkin mahdollisuden uudistua ,- jopa löytää aikuisen oikeesti Jeesus elämäänsä.
Niin, ihmisen elämänvaiheet ihmeelllisyyksineen on kuin JUMALAN tuomiot, niistä kukaan ihminen ei ota selvää on ne niin ihmeellisi.
33. Oi sitä Jumalan rikkauden ja viisauden ja tiedon syvyyttä! Kuinka tutkimattomat ovat hänen tuomionsa ja käsittämättömät hänen tiensä! Room. 11