YLE : Salman Abedi on MANCHESTERILAISMIES !

Vaikuttaako nimi englantilaiselta ? No ei vaikuta !

Mitä on mediapellein aivopesuyritysten takana ?

Kuvottavaa valehtelua !
6174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se onki varmaan joku kantis loordi tai herttua niitten nimet voi olla joskus mutkikkaita.

Äänestä

Onko Nilja Jänönisti suomalainen?

Äänestä
  • Salman ja Ismael veli ynnä libyalaiset vanhemmat olivat arvostettuja mansessa.

    Se, että hiljainen ja ystävällinen Salmari kasvatti skeken tuli kaikille suurena yllätyksenä.

    Äänestä

Tämä on hyvä esimerkki, että kuka tahansa muslimi voi tehdä terroriteon. Nämä eivät ole yksittäistapauksia, vaan islamin uskonto antaa tähän oikeutuksen. Syytä olisikin puuttua tähän liialliseen uskovaisuuteen. Moskeijoihin voisi asentaa valvontakamerat ja kuuntelulaitteet, että oikeasti suojelupoliisi voisi seurata mitä näissä tapahtuu. Miksi pitää olla sallittua harjoittaa kaikenlaisia uskontoja, vaikka joku tietty uskonto aiheuttaa väkivaltaa ja rikoksia? Pitäisi määritellä ihan uudelleen, mikä on rikollista toimintaa ja mikä "uskontoa". Mitä oikeasti voidaan sallia uskonnon nimissä? Islamhan ei ole uskonto vaan poliittinen ideologia.

Äänestä

Matujen tapauksessa logiikka on kummallinen,jos he muuttavat Britanniaan tai Suomeen, heistä tulee vain brittejä ja suomalaisia. Jos itse muuttaisin Japaniin tai Somaliaan, ei minusta eikä lapsistani koskaan tulisi japanilaisia tai somaleja vaikka asuisin maassa kauankin tai saisin kansalaisuuden eikä tällaiseen identiteetin muutokseen olisi edes tarvetta. Tällainen monikulttuurisuuteen periytynyt tasapäistäminen ja etnisen taustan häivyttäminen näyttääkin tosin koskevan vain eurooppalaisiin maihin muuttavia,esim Jenkeissä puhutaan amerikanvietnamilaisista,-afrikkalaisista jne. mikä olisi mielestäni toimiva puhetapa täälläkin epäselvyyksien välttämiseksi.

Miksi keharit täytyy näin assimiloida osaksi etnistä ryhmää, johon he eivät kuulu eivätkä sellaisiksi voi koskaan muuttua. Somali on somali ja Irakilainen on irakilainen vaikka saisivatkin Suomen kansalaisuuden tai osaisivat kieltä. He ovat täällä asumassa, mutta eivät voi noin vain muuttua suomalaisiksi. Brittiläis- tai suomalaismiehistä puhuminen voikin tarkoittaa nykyään mistä taustasta tulevia vaan, tosin valveutunut voinee teosta ja nimestä päätellä onko kyseessä ehta britti vai mukabritti.

Äänestä
  • Samaa mieltä, nämä valemediat käyttävät noista maahantunkeutujista muutenkin vääriä termejä, kuten "siirtolaiset" ja "maahanmuuttajat", vaikka nämä valtaavat maita ja maanosia rynnimällä luvattomasti valtioihin.

    Hyvin kerkeästi nuo tulijat itsekkin ilmoittavat olevansa suomalaisia, kun ovat päässeet täysylläpitoon.

    Valheet ja vedätys on kuvottavaa tämän päivän Suomessa ja vielä juhlavuotenakin. Mutta valtionvarojen suoranainen tuhlaus noihin se vasta mietityttää, vallankin, kun EU jo tarkkailee velkasaldoamme.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valhemediat kirjoitti:

Vaikuttaako nimi englantilaiselta ? No ei vaikuta !

Mitä on mediapellein aivopesuyritysten takana ?

Kuvottavaa valehtelua !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu