Kesä, tupaillat, suviseurat, kepulaisuus

Oi kuinka rintaa lämmittää kun tulee kesä ja ne ihanat asiat, joita maalainen, kepulainen kaipaa.
Täällä pohjamnaan perukoilla meillä alkaa mm. suviseurat ja ne on ihania tapahtumia ja niissä harrastetaan monenmoista, tarvittaessa vedetään vaikka pappia turpaan;
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705242200159928_u0.shtml
Ja tämän röyhkeyden pirissä meidän juhan on kasvanut ja tulos näkyy.
10132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

myö oltiin Kertun kanssa viimmo kesänä mökillä ja saunan terasilla rillattii makkarroo ja kerttu ytä äkkii sano jotta " kuule Tauno se on kun nuoruuvessa rintoo niin lämmittää tämä meijä yhessä olo"
no minä pikkusen oikasin ja sanoin jotta ota se kuuma makkara tikku tissin piältä nin ei lämmitä
myö ei mualla ruveta hempeilemmään
ja monella poijalla ei akkoo ees oo
mutta kepulaissii ollaan tukirahan tulloon

Äänestä

Suviseurat näyttävät olevan tulevana kesänä Porissa, joka on Satakunnan pääkaupunki. Porin suurin puolue on SDP. Niin ne lestat levittäytyy pitkin ja poikin Suomea.

http://www.suviseurat.fi/

Äänestä

Aloittajan IL- liite kertoo kaiken olennaisen Lestadiolaisuudesta. Katsokaa ihmeessä!

1Äänestä

Kepulaisuudesta en nyt niin kovinkaan paljoa perusta.
On todellakin surkuhupaisaa seurata kepun vatulointia tuon alkoholilaki uudistuksen kanssa. Ei voi muuta sanoa kuin että kylläpä kepusta löytyy pässinpäitä ihan ministereiksi asti.
Luulis Sipilää edes hävettävän ?

1Äänestä
  • Ehdottomasti tärkeintä kepussa on varmistaa vakuutuskuorien hierominen siitä ei tule minkäänlaista riitaa puolueessa

    Äänestä

  • vakuutuskuorien_hieromin kirjoitti:

    Ehdottomasti tärkeintä kepussa on varmistaa vakuutuskuorien hierominen siitä ei tule minkäänlaista riitaa puolueessa

    minä olin suviseuroissa viimmo kesänä ja meillä ol muun porukan kanssa ermielisyyksii
    niin piätin hieroo rauhaa
    no en minä tienny jotta sen ukko on mustasukkanen
    ja meinasin suaha turpaa

    Äänestä

suviseurat on nykyään paremminkin serkkuseurat

Äänestä
  • Raamattu sanoo; " Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkkaa minun evankeliumia" Mark 16:15 ( vapaasti lainattuna)
    Lestadiolainen uskonto on sulkeutunut, sisäsiittoinen ja sitä voi verrata roomalaiskatollisen kirkon harrastamaan epäjumalan palveluun.
    Ja kun lahkon sisällä vaietaan " rikoksista" paavin kirkon tapaan, niin näillä ei uskon kanssa ole mitään tekemistä.

    Äänestä

  • MieteJaLoitsu kirjoitti:

    Raamattu sanoo; " Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkkaa minun evankeliumia" Mark 16:15 ( vapaasti lainattuna)
    Lestadiolainen uskonto on sulkeutunut, sisäsiittoinen ja sitä voi verrata roomalaiskatollisen kirkon harrastamaan epäjumalan palveluun.
    Ja kun lahkon sisällä vaietaan " rikoksista" paavin kirkon tapaan, niin näillä ei uskon kanssa ole mitään tekemistä.

    jos halluut itelles vihamiehhii
    niin mähän tuonne lesta alueille ja mölläytä tuo iäneen
    voi v ja jalakset kun on takapajussii ja sulukeutuneita aluveita
    ja kaikkii noihin kylliin johossa on kepulaiset
    ja aika seisoo
    järki seisoo
    ja pentumiärästä piätellen muuhhii
    ja koko kylät on täännä saman näkössii immeissii
    se siitä sisäsiitosuuvesta

    1Äänestä

Monella lapsella tulee taas olemasn peräaukko aika kipeä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


IhahaanaKesä kirjoitti:

Oi kuinka rintaa lämmittää kun tulee kesä ja ne ihanat asiat, joita maalainen, kepulainen kaipaa.
Täällä pohjamnaan perukoilla meillä alkaa mm. suviseurat ja ne on ihania tapahtumia ja niissä harrastetaan monenmoista, tarvittaessa vedetään vaikka pappia turpaan;
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705242200159928_u0.shtml
Ja tämän röyhkeyden pirissä meidän juhan on kasvanut ja tulos näkyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu