Sielu. Tuo kummallinen venkula.

tähhhhh

Miksi sielu sammuu
- kun nukahdamme?
- kun juomme pään täyteen?
- kun dementia syö aivomme?
- kun happi loppuu?
- kun luoti osuu päähän?

Onko sielu sellainen kummajainen, että se tarvitsee aivoja nähdäkseen tämän maailman, mutta sitten kun aivot kuolee, se ei tarvitsekaan niitä enää nähdäkseen tämän maailman? Miten uskomus nyt oikein menee?

10

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yiioo

      Nukkuminen, sammuminen ja sairaudet on kytköksissä fyysisiin aivoihin. Aivot elpyy unen aikana, jotta taas uutta tarpeetonta tietoa voi niihin syöttää. Munkit pystyy meditoimaan ilman unta. Ovat korkeammassa tietoisuudesta, ja aivot on ikään kuin pois päältä.

      Sielu häviää ruumiista vasta, kun hengitys ja sydän lakkaa toimimasta. On sellainen sanonta, että ei ole enää tässä maailmassa. On siis edelleen olemassa, vaikka ei ymmärrä tätä maailmaa.

    • entsaku

      Tietoisuudella on taipumus nukahtaa, jolloin ei pääse kunnolla tutkimaan syvempiä tietoisuuden tiloja. Meillä
      on mahdollisuus kuitenkin treenata aivojamme ja tietoisuuttamme niin, että välillä unessa nousemme tietoisiksi ja voidaan tutkia itseämme sisältä käsin.

      Sanoisin ett kun aletaan olla tietoisia päivätajunnan lisäksi myös syvimmässä ns. unettomassa unessa, niin maailmankuva muuttuu totaalisesti. Tää sushupti on kolmas tajunnan tiloista ja hyvin lähellä tietoisuuden alkulähdettämme. Normaalisti ihminen nukkuu sushuptissa tiedottomana.

      Jos kuitenkin pääset tietoiseksi tuossa lähtökohdiltaan minättämässä tilassa, saat pitkiä välähdyksiä toisista aikakausista ja elämistä. Näitä elämiä pidät ominasi ja tietoisuuden arvoitus alkaa ratkeamaan. Automaattisesti huomaat vähitellen päivätajunnassakin olevasi muuta kuin keho ja aavistat mitä kuolemassa tapahtuu. Se pn kirkastisen tila, tila koetaan tajunnallisesti kirkkautena ilman muotoja. Jotain samaa täytyy kuolemassa tapahtua tajunnallisesti kuin syvässä meditaatiossa. Sushuptissa ihminen puhuu itsestään jonain erityisenä minänä vain helpottaakseen kommunikointia, tila on täysin minätön.

      Suosittelisin jumaliin uskomisen sijaan ihan vain käytännön meditaatiota oikein suoritettuna, niin kysymyksiin alkaa tulla vastauksia kokemisten ja havaintojen kautta. Tuossa käsittelemässäni kolmannessa tilassa ollaan luovuttu uskomuksista ja pelkästään havainnoidaan. Se on suurenmoisen läsnäolon tila, koska koetaan ettei fyysinen keho eikä myöskään tunteet ole rajoittamassa elämää.

      • Ajatusleikkejä

        "Se pn kirkastisen tila, tila koetaan tajunnallisesti kirkkautena ilman muotoja. Jotain samaa täytyy kuolemassa tapahtua tajunnallisesti kuin syvässä meditaatiossa."

        Tiede sanoo tätä superpositioksi. Aineella on kaksi olomuotoa hiukkas- ja aaltomuoto. OBD kokemuksessa olet aaltomuodossa. Nämä ovat sitten vain ajatusleikkejä, eikä näitä sen takia kannata ottaa totuutena.


    • TodisteettomatJulistajat

      Esitä todisteet uskomuksellesi, että kyse on varmastikin "sielun sammumisesta" eikä esimerkiksi muistinmenetyksestä.

      • huomhuom

        Ei tarvitse uskomuksille esittää todisteita.


      • huomhuom

        Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole.

        Jos kirjoittaja erikseen mainitsee, että väite on objektiivinen tai tieteellinen tieto ja eroaa uskomuksista, pitäisi väite pystyä myös todistamaan.


      • Se-alentava-suht
        huomhuom kirjoitti:

        Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole.

        Jos kirjoittaja erikseen mainitsee, että väite on objektiivinen tai tieteellinen tieto ja eroaa uskomuksista, pitäisi väite pystyä myös todistamaan.

        "Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole."

        Näinhän se on, ellei kirjoittaja itse esiinny kuin jonakin harhoista vapaana itsestään selvien totuuksien tietäjänä, ja kohtele muita alentuvasti tyyliin "Tähhhhh? Miten uskomus nyt oikein menee?"


      • PalstanMukainen
        Se-alentava-suht kirjoitti:

        "Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole."

        Näinhän se on, ellei kirjoittaja itse esiinny kuin jonakin harhoista vapaana itsestään selvien totuuksien tietäjänä, ja kohtele muita alentuvasti tyyliin "Tähhhhh? Miten uskomus nyt oikein menee?"

        Asiallisen kuolemanvakava asenne.


    • evotodellisuus

      Dualismi on kuin kuppa. Se ei käskelmällä lähde. On siis itse tehtävä päätelmiä tieteellisen tiedon perusteella. Ihminen on 100 % fysiikkaa. Niin aivot kuin mielikin. Ilman aivoja ei ole mieltä. Sielu on uskomus, joka perustu kymmenien tuhansien vuosien takaisiin kuvitelmiin. Luulisi, että ihmiset jo vähitellen heivaa muinaisuskomukset ja siirtyy elämään nykyaikaan, ja todellisuuteen.

      • Todisteet-pöytään

        "Dualismi on kuin kuppa."

        Minkähänlaisesta dualismista mahdat puhua?

        "On siis itse tehtävä päätelmiä tieteellisen tiedon perusteella. Ihminen on 100 % fysiikkaa. Niin aivot kuin mielikin. "

        No todisteet pöytään sitten vaan.

        "Ilman aivoja ei ole mieltä."

        Kaikenlaisia uskonnollisia dogmatisteja suuntauksesta riippumatta yhdistää yksi asia: denialismi. Näin on niin materialistien kuin nuoren maan kreationistienkin kohdalla. He eivät milloinkaan hyväksy todisteita, jotka ovat heidän uskonsa ja tahtonsa vastaisia. He ovat kuin he eivät olisi milloinkaan kuullutkaan niistä. Ja elämä ja julistaminen jatkuu, vailla ainoatakaan todistetta.

        "Sielu on uskomus, joka perustu kymmenien tuhansien vuosien takaisiin kuvitelmiin."

        Ja mitä oli sitä ennen?

        "Luulisi, että ihmiset jo vähitellen heivaa muinaisuskomukset ja siirtyy elämään nykyaikaan"

        Mihin nykyaikaan? Jatkuvasti tulee vain lisää todisteita, joiden mukaan tietoisuus voi tehdä tarkkoja havaintoja, vaikka aivotoiminnan edellytykset ovat poissa.

        "ja todellisuuteen."

        Mihin todellisuuteen? Siihen uskomukselliseen todellisuuteenko, johon niin kovasti tahdot uskoa? Mutta jos väität uskontoasi todeksi, niin olet toki tervetullut todistamaan väitteesi evidenssiin pohjautuen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      180
      11299
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      56
      5381
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2301
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1159
    Aihe