Sielu. Tuo kummallinen venkula.

tähhhhh

Miksi sielu sammuu
- kun nukahdamme?
- kun juomme pään täyteen?
- kun dementia syö aivomme?
- kun happi loppuu?
- kun luoti osuu päähän?

Onko sielu sellainen kummajainen, että se tarvitsee aivoja nähdäkseen tämän maailman, mutta sitten kun aivot kuolee, se ei tarvitsekaan niitä enää nähdäkseen tämän maailman? Miten uskomus nyt oikein menee?

10

290

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yiioo

      Nukkuminen, sammuminen ja sairaudet on kytköksissä fyysisiin aivoihin. Aivot elpyy unen aikana, jotta taas uutta tarpeetonta tietoa voi niihin syöttää. Munkit pystyy meditoimaan ilman unta. Ovat korkeammassa tietoisuudesta, ja aivot on ikään kuin pois päältä.

      Sielu häviää ruumiista vasta, kun hengitys ja sydän lakkaa toimimasta. On sellainen sanonta, että ei ole enää tässä maailmassa. On siis edelleen olemassa, vaikka ei ymmärrä tätä maailmaa.

    • entsaku

      Tietoisuudella on taipumus nukahtaa, jolloin ei pääse kunnolla tutkimaan syvempiä tietoisuuden tiloja. Meillä
      on mahdollisuus kuitenkin treenata aivojamme ja tietoisuuttamme niin, että välillä unessa nousemme tietoisiksi ja voidaan tutkia itseämme sisältä käsin.

      Sanoisin ett kun aletaan olla tietoisia päivätajunnan lisäksi myös syvimmässä ns. unettomassa unessa, niin maailmankuva muuttuu totaalisesti. Tää sushupti on kolmas tajunnan tiloista ja hyvin lähellä tietoisuuden alkulähdettämme. Normaalisti ihminen nukkuu sushuptissa tiedottomana.

      Jos kuitenkin pääset tietoiseksi tuossa lähtökohdiltaan minättämässä tilassa, saat pitkiä välähdyksiä toisista aikakausista ja elämistä. Näitä elämiä pidät ominasi ja tietoisuuden arvoitus alkaa ratkeamaan. Automaattisesti huomaat vähitellen päivätajunnassakin olevasi muuta kuin keho ja aavistat mitä kuolemassa tapahtuu. Se pn kirkastisen tila, tila koetaan tajunnallisesti kirkkautena ilman muotoja. Jotain samaa täytyy kuolemassa tapahtua tajunnallisesti kuin syvässä meditaatiossa. Sushuptissa ihminen puhuu itsestään jonain erityisenä minänä vain helpottaakseen kommunikointia, tila on täysin minätön.

      Suosittelisin jumaliin uskomisen sijaan ihan vain käytännön meditaatiota oikein suoritettuna, niin kysymyksiin alkaa tulla vastauksia kokemisten ja havaintojen kautta. Tuossa käsittelemässäni kolmannessa tilassa ollaan luovuttu uskomuksista ja pelkästään havainnoidaan. Se on suurenmoisen läsnäolon tila, koska koetaan ettei fyysinen keho eikä myöskään tunteet ole rajoittamassa elämää.

      • Ajatusleikkejä

        "Se pn kirkastisen tila, tila koetaan tajunnallisesti kirkkautena ilman muotoja. Jotain samaa täytyy kuolemassa tapahtua tajunnallisesti kuin syvässä meditaatiossa."

        Tiede sanoo tätä superpositioksi. Aineella on kaksi olomuotoa hiukkas- ja aaltomuoto. OBD kokemuksessa olet aaltomuodossa. Nämä ovat sitten vain ajatusleikkejä, eikä näitä sen takia kannata ottaa totuutena.


    • TodisteettomatJulistajat

      Esitä todisteet uskomuksellesi, että kyse on varmastikin "sielun sammumisesta" eikä esimerkiksi muistinmenetyksestä.

      • huomhuom

        Ei tarvitse uskomuksille esittää todisteita.


      • huomhuom

        Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole.

        Jos kirjoittaja erikseen mainitsee, että väite on objektiivinen tai tieteellinen tieto ja eroaa uskomuksista, pitäisi väite pystyä myös todistamaan.


      • Se-alentava-suht
        huomhuom kirjoitti:

        Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole.

        Jos kirjoittaja erikseen mainitsee, että väite on objektiivinen tai tieteellinen tieto ja eroaa uskomuksista, pitäisi väite pystyä myös todistamaan.

        "Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole."

        Näinhän se on, ellei kirjoittaja itse esiinny kuin jonakin harhoista vapaana itsestään selvien totuuksien tietäjänä, ja kohtele muita alentuvasti tyyliin "Tähhhhh? Miten uskomus nyt oikein menee?"


      • PalstanMukainen
        Se-alentava-suht kirjoitti:

        "Tällä uskonnot ja uskomukset -aiheisella palstalla mielestäni oletetaan, että kirjoittajan väite on uskomus/oletus eikä mikään tieteellinen tieto. Näin ollen todistusvaatimusta ei ole."

        Näinhän se on, ellei kirjoittaja itse esiinny kuin jonakin harhoista vapaana itsestään selvien totuuksien tietäjänä, ja kohtele muita alentuvasti tyyliin "Tähhhhh? Miten uskomus nyt oikein menee?"

        Asiallisen kuolemanvakava asenne.


    • evotodellisuus

      Dualismi on kuin kuppa. Se ei käskelmällä lähde. On siis itse tehtävä päätelmiä tieteellisen tiedon perusteella. Ihminen on 100 % fysiikkaa. Niin aivot kuin mielikin. Ilman aivoja ei ole mieltä. Sielu on uskomus, joka perustu kymmenien tuhansien vuosien takaisiin kuvitelmiin. Luulisi, että ihmiset jo vähitellen heivaa muinaisuskomukset ja siirtyy elämään nykyaikaan, ja todellisuuteen.

      • Todisteet-pöytään

        "Dualismi on kuin kuppa."

        Minkähänlaisesta dualismista mahdat puhua?

        "On siis itse tehtävä päätelmiä tieteellisen tiedon perusteella. Ihminen on 100 % fysiikkaa. Niin aivot kuin mielikin. "

        No todisteet pöytään sitten vaan.

        "Ilman aivoja ei ole mieltä."

        Kaikenlaisia uskonnollisia dogmatisteja suuntauksesta riippumatta yhdistää yksi asia: denialismi. Näin on niin materialistien kuin nuoren maan kreationistienkin kohdalla. He eivät milloinkaan hyväksy todisteita, jotka ovat heidän uskonsa ja tahtonsa vastaisia. He ovat kuin he eivät olisi milloinkaan kuullutkaan niistä. Ja elämä ja julistaminen jatkuu, vailla ainoatakaan todistetta.

        "Sielu on uskomus, joka perustu kymmenien tuhansien vuosien takaisiin kuvitelmiin."

        Ja mitä oli sitä ennen?

        "Luulisi, että ihmiset jo vähitellen heivaa muinaisuskomukset ja siirtyy elämään nykyaikaan"

        Mihin nykyaikaan? Jatkuvasti tulee vain lisää todisteita, joiden mukaan tietoisuus voi tehdä tarkkoja havaintoja, vaikka aivotoiminnan edellytykset ovat poissa.

        "ja todellisuuteen."

        Mihin todellisuuteen? Siihen uskomukselliseen todellisuuteenko, johon niin kovasti tahdot uskoa? Mutta jos väität uskontoasi todeksi, niin olet toki tervetullut todistamaan väitteesi evidenssiin pohjautuen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      374
      2986
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2393
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1882
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1637
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1159
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      276
      972
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      767
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      47
      664
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      591
    Aihe