Luin yhdestä palstan ketjusta katolilaisen kommentin, jossa hän sanoi "jos joku on löytänyt totuuden katolisesta kirkosta...". (En viitsi nostaa kyseistä ketjua, koska sen muissa kommenteissa on tiettyjä pahanpuhumisia.)
Minua kiinnostaa tämä katolisen kirkon totuus? Kertokaa omin sanoin, mikä se on.
En itse kuulu roomalaiskatoliseen kirkkoon.
Mikä on totuus?
8
532
Vastaukset
- Make.Mielenkiinto
"Mitä kristinuskon perusteille tapahtuu, jos avaruudesta löytyy älyllistä elämää?
Jos marsilainen haluaisi kasteen, se pitäisi paavin mukaan antaa."
Missä se raja sitten kulkisi ei missään ? Samoin kun meillä käännynnäiset syystä tai toisesta kastetaan niin myöskin tuossa tapauksessa. Miten lie sitten tuo avioliittopuoli. Jos vaikkapa 12 jalkainen olio haluaisi ottaa suomalaisen vaimon millä sakramentillä se toteutetaan ???
Oliskohan aika kutsua koolle piispainkokous selvittelemään ??- B.Ride
Avaruudessa ei ole älyllistä elämää. Tämän todistaa se, että Jumala hukutti vedenpaisumuksessa vain totelemattomia Maapallolla eikä Marsissa. Siten siis tuo 12 jalkaisen alienin kaste on huu haata. Ja lieneekö yksikään 12 jalkainen alieni pyytänyt kastetta paavilta tähän päiväänkään mennessä. Siten piispainkokoukselle ei ole tarvetta.
Kirjoituksesi oli kyllä melkoista Jumalan pillkkaa. - kertokaa.tarkemmin
Miksi keskustelette muina miehinä, kuin avaruusolentojen pohtiminen ei olisi off-topic -aihe kysymykseeni nähden?
Mikään kysymyksessäni katolisen kirkon väitetystä totuudesta ei mielestäni luo edes aasinsiltaa avaruusolentoihin.
Tämä palsta on täysin omituinen. Ymmärrän että kyse on Suomi24:stä, mutta silti. - B.Ride
Anteeksi kovasti. Minä vastasin Make Mielenkiinnolle. Tietysti Make Mielenkiinto tarkoitti kirjoituksellaan, katolisesta kirkosta, tai koko kristinuskosta, ei löydy totuutta, tai ainakin niin tulkitsin sen rivien välistä. Osositin aukottomasti, että Make on väärässä.
Tietysti Maken viesti on ironiaa ja niin on minunkin.
- khgfdre
Ilmeisesti kristityt eivät uskontunnustuksen kaltaisina ymmärrä, että kaikki kristittyjen lahkolaisuudet ova kaltolilaisuutta.
raamattukin on rikollisen kristinuskon käsikirjamaailman yli 3500 kristittyjen lahkoille.
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
3:23 Niin hän kutsui heidät luoksensa ja sanoi heille vertauksilla: "Kuinka saatana voi ajaa ulos saatanan?
3:24 Ja jos jokin valtakunta riitautuu itsensä kanssa, ei se valtakunta voi pysyä pystyssä.
3:25 Ja jos jokin talo riitautuu itsensä kanssa, ei se talo voi pysyä pystyssä.
3:26 Ja jos saatana nousee itseänsä vastaan ja riitautuu itsensä kanssa, ei hän voi pysyä, vaan hänen loppunsa on tullut.
Esiis haukkukaa toisianne ja emäkirkkoanne niin ihmiset pääsee rikollisista! - PasiToivonen
>>Avaruudessa ei ole älyllistä elämää.>>
Totta. Vain älytöntä elämää.
https://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/expedition52/index.html - Anonyymi
Se on tämä:
Uskon yhteen Jumalaan, Isään kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan, kaikkien näkyvien ja näkymättömien Luojaan.
Ja yhteen Herraan, Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainosyntyiseen Poikaan, joka ennen aikojen alkua on Isästä syntynyt, Jumala Jumalasta, valkeus valkeudesta, tosi Jumala tosi Jumalasta, syntynyt eikä luotu, joka on samaa olemusta kuin Isä ja jonka kautta kaikki on tehty. Meidän ihmisten tähden ja meidän pelastuksemme tähden hän astui alas taivaista, tuli lihaksi Pyhästä Hengestä ja Neitsyt Mariasta ja tuli ihmiseksi; meidän edestämme ristiinnaulittiin Pontius Pilatuksen aikana, kärsi ja haudattiin, nousi kuolleista kolmantena päivänä kirjoitusten mukaan, astui ylös taivaisiin, istuu Isän oikealla puolella ja on kunniassa tuleva takaisin tuomitsemaan elävät ja kuolleet ja hänen valtakunnallaan ei ole loppua.
Ja Pyhään Henkeen, Herraan ja eläväksi tekijään, joka Isästä ja Pojasta lähtee, jota yhdessä Isän ja Pojan kanssa palvotaan ja kunnioitetaan ja joka on puhunut profeettojen kautta.
Ja yhteen, pyhään, katoliseen ja apostoliseen kirkkoon. Tunnustan yhden kasteen syntien anteeksi antamiseksi, odotan kuolleiden ylösnousemusta ja tulevan maailman elämää. Aamen. - Anonyymi
Oletko valmis, Jeesus tulee takaisin. http://www.tscpulpitseries.org/finnish/tspurge.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222377
- 931515
- 1161248
- 751130
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18949- 52852
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249851MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209830Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo18821- 34785