On huolissaan vihapuheesta? Siksi ettei kenellekään tulisi paha mieli:
Äärijärjestö Isiksen rekrytointitoimet Suomessa ovat vähentyneet alkusyksystä, maahanmuuttajakonsultti Nur Mohamed arvioi.
Hän kirjoitti aiemmin syyskuussa blogissaan, että Isiksen toimenpiteet ovat hälyttävän aktiivisia *** keskuudessa.
Helsingin poliisin ylikomisario Jari Taponen sanoi aamu-tv:ssä, että lähtijöiden taustat ovat moninaisia eikä yksittäistä selittävää tekijää ole.
Taponen kertoi viranomaisten aloittaneen syyskuussa järjestelmällisen yhteistyön muslimiyhteisöjen kanssa. Hän kuvasi yhteistyötä hedelmälliseksi. Se on herättänyt luottamusta puolin ja toisin, Taponen jatkoi.
(vanha uutinen, Yle, sensuroitu keiden keskuudessa, koska muuten poistetaan)
Taponen sai asiantuntijalta eli maahanmuuttajakonsultilta neuvoja ja muslimeista ystäviä.
Nyt Taponen ratkaisee ongelmat juttelemalla mukavia taisteluista palanneiden kanssa.
Ja vahtii ettei enemmistö (suomalaiset) vain sano mitään ikävää.
Miksi ylikomisario Taponen
46
670
Vastaukset
- taposenmetodit
Jäi puuttumaan:
"Supon arvion mukaan Isiksen riveistä on palannut Suomeen parikymmentä henkeä. Taponen totesi heidän kotouttamistaan auttavan, jos moni viranomainen auttaa heitä yhtä aikaa."
(Yle 2014)- VÄHÄMIELISTÄ
juu, kyllä se isis taistelija, vapaaehtoisesti terrorijärjestöön liittynyt tappaja ,lihapatojen ääreen palatessaan tarvitsee KAIKENMAHDOLLISENMITÄKEKSIÄSAATTAA, maksoi mitä maksoi. VITTU MITÄ TOUHUA.
- hämmästelenminäkin
Tutkijat hämmästelevät suomalaisten syyllistämistä
Tutkijoiden mukaan syynä on maahanmuuttoon liittyvistä turvallisuuskysymyksistä käyty pintapuolinen ja vähättelevä keskustelu.
Tutkijat hämmästelevät, että julkisessa keskustelussa maahanmuuttajien tekemistä rikoksista syyllistetään jo suomalaisia ja suomalaista yhteiskuntaa.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/345080-tutkijat-hammastelevat-suomalaisten-syyllistamista-suomea-uhkaa-demokratian-kriisi
Kun taistelijat palaavat Suomeen, heitä ei saa syyllistää eikä rangaista (aloitusviesti). Kaikki viranomaiset kannustetaan tukemaan ja juttelemaan mukavia.
Kun suomalainen tyttö osallistuu mielenosoitukseen (ja hän lisäksi käyttäytyi täysin asiallisesti) häntä syyllisteään ja rangaistaan, mm. kieltämällä osallistuminen koulun päättäjäisjuhlaan.
Missä ovat viralliset tukijoukot (opettajat, rehtorit, koulukuraattorit jne) ja muut viranomaiset nyt, miksi he eivät suureen ääneen puolusta häntä?
Rohkea tyttö! - missä-poliisi
Maahanmuuttajakonsultti on Espoon Kokoomuksesta (somali).
Koulun rehtori Helsingin Vihreistä (suvakki).
Onko tosiaan niin, että tyttöä kiellettiin osallistumasta juhlaan, koska vaarana oli että maahanmuuttajalapset ja heidän vanhempansa saattavat hyökätä hänen kimppuunsa???
Missä poliisi nyt oli???- trumpisti
Poliisi oli siellä pihalla. Näkyi videollakin. En tiedä mitä tekemässä? Varmaan varmistamassa, että tyttö lähtee rehtorin käskystä kiltisti kotiinsa?
- neuvojasuomalaisille
Neuvoja Suomen viranomaisille ja muille suomalaisille:
Maahanmuuttajakonsultti Nur Mohamed toivoo, ettei keskusteluissa leimata niitä, jotka palaavat taisteluista. Hänen mielestään olisi pikemmin keskusteltava Isiksestä palaavien taistelijoiden kanssa siitä, miksi nämä alun perin lähtivät konfliktialueelle, kuin leimata ja rangaista.
http://yle.fi/uutiset/3-7684950- Rangaistavat
Taisteluista palanneita ei tarvitsekaan leimata. Vankilaan vain suoraan. Syitä sotimiseen ei myöskään tarvitse tivata, onhan selvää, mitä/keitä vastaan he halusivat taistella.
Ihan oikeasti, ei kaikkia pidä hemmotella ja ymmärtää. - kivapuhetta
Mutta tuolle linjalle, siis ymmärtämiselle, "asiantuntijat" kuitenkin ovat poliisia ja muita viranomaisia ohjeistaneet...
- trumpisti
kivapuhetta kirjoitti:
Mutta tuolle linjalle, siis ymmärtämiselle, "asiantuntijat" kuitenkin ovat poliisia ja muita viranomaisia ohjeistaneet...
Lisäksi SDP vaatii palanneille veteraanistatusta. Se onkin hyvä, sillä maassamme on paljon veteraanien hoitoon tarkoitettua infraa, kylpylöitä sun muita, jotka ovat jääneet tyhjilleen veteraanien painuttua manan majoille. On upeaa, että nuo fasiliteetit saadaan uusveteraanien myötä taas hyötykäyttöön!
- taponen.toimii
Helsinkiin väkivaltaisen ekstremismin ennalta ehkäisemiseksi on perustettu paikallinen yhteistyöverkosto. Verkostossa ovat poliisin lisäksi mukana mm. opetus- ja terveystoimen edustajat, maahanmuuttajapalvelut sekä nuorisopalvelut. Tämän lisäksi Helsingin poliisilaitoksen tiloissa toimii moniammatillinen työryhmä, ns. Ankkuritiimi. Tiimi työskentelee ennalta ehkäisevän työn keskiössä.
Tiimin tehtävänä on katsoa yhdessä monen viranomaisen silmin syrjäytymisvaarassa olevien sekä rikoksilla oirehtivien nuorten, maahanmuuttajien ja heidän perheidensä kokonaisvaltainen tilanne.
- Tavoitteena on auttaa heitä takaisin rikoksettomaan elämään, kertoi ennalta estävän linjan vetäjä, komisario Jari Taponen Helsingin poliisilaitokselta.
Ankkuritiimi käsittelee vuodessa noin tuhat asiakasta. Suurin osa heistä on rikoksella oireilevia nuoria. Lisäksi tiimin asiakkaina on läheisväkivallantekijöitä ja ekstremistejä.
Ankkuritiimi myös auttaa taisteluista palaavia ekstremistejä kotoutumaan uudelleen Suomeen.
Toiminnan perustana on asiakaslähtöisyys, joka tarkoittaa palveluiden etsimistä, tarjoamista ja kehittämistä asiakkaan tarpeiden mukaan.- jatkoa.edelliseen
Alustavien arvioiden mukaan asiakaskunnasta noin 75 % on hyötynyt palveluista siten, että he ovat tapaamisten jälkeen luopuneet rikosten tekemisestä.
Jotta yhteys alueiden asukkaiden välillä säilyisi jatkossakin hyvänä ja yhteydenottokynnys matalana, niin poliisin tulee olla tavoitettavissa kansalaisten kysymyksiä varten. Poliisi on toiminut sosiaalisessa mediassa vuosia ja nettipoliisit ovat kaikille tuttuja. Alueen toimijat perustavat omia yhteisöjään, joissa poliisi haluaa olla aktiivisesti mukana vastaamassa ihmisten kysymyksiin. Kun alueelliset ongelmat kaipaavat huomiota tai poliisilta halutaan neuvoja, ennalta estävän toiminnon konstaapeleihin saa yhteyden puhelimitse sähköpostitse, tai sosiaalisen median palveluiden kautta. - jatkoa.edellisiin
Edelliset poimittu poliisin, rikoksentorjunnan ja valtioneuvoston sivuilta.
Mielestäni poliisi on mukana suomalaisten syrjinnässä. Suomalaiset saavat väistää, jotta maahanmuuttajilla on hyvä mieli.
Silloin he ehkä eivät räjäytä itseään tms.
No onhan se saavutus sekin - jos toteutuu.
- ongelmakouluksi.mainittu
Helsingin Vesalan koulun reksi mukana tiimissä?
- Sepe_ja_tapo
Taponen lomille. Pitkälle sellaisille. Turhake, hyödytön valkoinen islamisaation tukija. Samaa kastia, kuin ns. poliisylijohtajakin. Risikon ämmän puudeleita kaIikki tyynni ja per---"tralalalaan" lipojia....tiheäkieleisiä, sokeita cockerpanieleita kerrassaan, mutta valitettavasti ylipalkkaisina ja meidän kustantamina virkamiehinä. Tarvitaanko noita? No ei!
- ylennystä.pukkaa
Joo Taponen näyttää jo saaneen ylennyksenkin, lainatussa pätkässä on komisario, nyt ylisellainen.
"Ennalta estävän linjan vetäjä"... Katsotaan mitkä ovat tulokset, pystyykö Taponen jotain estämäänkin, vai tyytyykö vain kiusaamaan suomalaisia.
No, ainahan hän voi syyllistää jälkikäteenkin.
Kuten tapana on ollutkin, näinhän esimerkiksi media tekee joka iskun jälkeen.
- utelias-kansalainen
Poliisien facebook-kirjoittelusta kohu.
Voisiko myös julkaista kaiken, mitä Taponen suljettujen ovien takana puhuu? Kiinnostaisi kuulla. - aivopesu-käynnissä
"Jos meidän virkamiehemme, valtaa käyttävät poliisit, ovat helppoja nakkeja noin alkeelliselle informaatiovaikuttamiselle, mitä siitä seuraa?"
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Kommentti-Kohu-poliisista-paljasti-kaksi-isoa-huolenaihetta/997064?pwbi=44181f966c53e12c57aae2b4385cd074
Saman kysymyksen voi tehdä tässäkin ketjussa. Mitä seuraa siitä, että marjaanat ja mohammedit kokemus- ja muina asiantuntijoina aivopesevät poliisia? Nämä keskustelut myös julkisiksi!
Kuinka usein ja millä lailla tuo joukko vaikuttaa ja pyrkii vaikuttamaan suoraan poliisiin?
Poliisin Facebook-kirjoittelusta tulee tutkinta.
Entä ketkä ovat keskeiset henkilöt ja heidän metodinsa "marjaanamohammed-keisseissä"? Ketkä poliisit kuuluvat lobbaajien "kaveruspiiriin" ja miten se vaikuttaa heidän toimintansa motiiveihin ja tasapuolisuuteen?
Myös tämä on saatava luupin alle. Ja pian. - terho.palauttaisi
Sampo Terhon mukaan radikaali-islamisteja on mahdoton kotouttaa:
"Eurooppa- ja kulttuuriministeri Sampo Terho katsoo, että radikaali-islamistit on palautettava Suomen ja Euroopan rajojen ulkopuolelle. Heidät on Terhon mukaan mahdoton kotouttaa Suomeen."
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/222547-sampo-terho-meidan-teljettava-ovemme-tiukasti-heilta-jotka-vihaavat-arvojamme
Terho näyttää olevan eri linjoilla kuin ylikomisario Jari Taponen ja maahanmuuttajakonsultti Nur Mohamed. Heidän mielestään:
"ei pidä leimata eikä rangaista niitä, jotka palaavat taisteluista"
ja
"kotouttamisen perustana on asiakaslähtöisyys, joka tarkoittaa palveluiden etsimistä, tarjoamista ja kehittämistä asiakkaan (siis ekstremistin) tarpeiden mukaan".
Terho puhuu ilmeisesti ulkomaalaisista, mutta päteehän tuo Suomen kansalaisiinkin, sillä ovatko ekstremistit oikeastaan edes Suomen kansalaisia muuta kuin paperilla? Hehän käytännössä luopuivat länsimaalaisuudestaan liittyessään kalifaattiin.
Eihän passilla ja muilla papereilla näytä mitään merkitystä muutenkaan olevan, kuten Rautatientorin paperittomien leiristä nähdään, joten miksi se ei voisi toimia näinkin päin. - Juorutantta
Onko se Taponen noita vihreitä. Näyttää ihan samalta kuin kuin toinenkin Taponen, jolla oli ainakin aikoinaan aviosuhde vihreiden entisen eduskuntaryhmän puheenjohtajan kanssa. Vai voisivatko olla muuten vaan ihan samannäköisiä, kuin kaksosveljet?
- trumpisti
Onko Matti Nykänen ollut Vihreiden eduskuntaryhmän pj:nä?
- miten-se-ymmärrys-nyt
Onko Taponen ymmärrellyt muita kuin jihadisteja?
Poliisi haluaisi lakkauttaa vastarintaliikkeen, mutta Huhtasaaren mielestä uhka on liioiteltu, vaikka liikkeen jäsenet ovat syyllistyneet rikoksiin.
”Mä oon ihan varma et kun tulee vähän ikää, niin ne rupee seukkaamaan ja puolet pääsee tosta. Meidän pitäisi keskustella heiän kanssa ja kysyä, että ooksä nyt ajatellut loppuun saakka.”
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/han/en-halua-gettoja-suomeen-nain-laura-huhtasaaresta-tuli-jussi-halla-ahon-luottonainen/?shared=972950-fde16a9a-500
Huhtasaarestakin oli tulla pappi. Toisin kuin Toiviaisella, kutsumus puuttui. Toiviaiselta puuttuu paljon muuta. - alkaa.luotto.mennä
Viranomaisilla ei ollut tietoa, mitä esimerkiksi moskeijaväestössä tapahtuu. Selvisi, että he ovat hyvin yhteisökeskeisiä. Luottamus poliisiin on heikko, joten arjen ongelmat ratkaistaan itse. Yhteistyön tarkoitus ei ole löytää potentiaalisia terroristeja, vaan pitää väki mukana yhteiskunnassa, Taponen selittää.
https://www.seiska.fi/Uutiset/Poliisin-ennalta-estavan-tyon-johtaja-varoittaa-Sosiaalisesta-ongelmasta-kasvaa
Taponen pyrkii työssään estämään väkivaltaista radikalismia.
– Havainnot Helsingistä ovat senkaltaisia, että nyt pinnalla olevan radikalismin taustalla ovat ihan supisuomalaiset ihmiset ja se näkyy muun muassa puheena sosiaalisessa mediassa... (jne)
https://yle.fi/uutiset/3-8763595
Taponen on selvästi valinnut, keiden rinnallakulkija hän haluaa olla.
Onko tuo tyyppi ihan totaalisen pihalla??- PAHUUSZ
Ajatellas, mekin tässä S24:ssä radikaaleja kirjoittelevat olemme siis ihan samaa tasoa kuin ISIS. Onneksi Suomen Poliisi suojelee kansaa meiltä, ja ehkä vähän siltä moskeijaväeltäkin, jos nyt joskus saa tietää mitä puuhaavat?
- turhautunut_
PAHUUSZ kirjoitti:
Ajatellas, mekin tässä S24:ssä radikaaleja kirjoittelevat olemme siis ihan samaa tasoa kuin ISIS. Onneksi Suomen Poliisi suojelee kansaa meiltä, ja ehkä vähän siltä moskeijaväeltäkin, jos nyt joskus saa tietää mitä puuhaavat?
Ei kun pahempia olemme. Jos me sanomme "on tämä ääliömäistä touhua", niin heti on poliisi kyttäämässä onko jotain vielä tuhmempaakin sanottavaa tulossa ja rangaistus odottaa.
Muslimikaveriensa kanssa poliisi pyrkii toimimaan ymmärtäen ja rankaisematta, näköjään myös todellisten rikosten ollessa kyseessä. Ratkaisuna on paapoa entistä enemmän ja kääntää katse suomalaisten turhautuneeseen nettikirjoitteluun, jotta jostain saadaan syylliset sille, että poliisi itse on totaalisen pihalla ja kykenemätön huolehtimaan järjestyksestä.
Toiminnallaan poliisi ottaa vahvan kannan, että suomalaisten ns. vihapuheet ovat pahempi rikos kuin vaikkapa muslimien vihateot ja niiden suunnittelu.
Jos poliisi ehtisi, se kävisi ojentamassa meitä jokaista henkilökohtaisesti. Sitten voisi taas rauhassa juoda kahvia moskeijassa ja jutella mukavia, ketään tuomitsematta. - havaintoja.helsingistä
Poliisi: Vihapuhe roihahti
Taposen mukaan radikalisoituminen Suomessa ja vaikkapa taistelualueelle lähteminen johtuu hyvin pitkälle siitä, että ihminen kokee jääneensä yhteiskunnan ulkopuolelle.
Taponen korostaa, että uskonto ei välttämättä liity kuvioon millään tavalla.
Taposen mukaan ihminen pyritään saamaan takaisin yhteiskuntaan. Mukana on moniammatillinen ryhmä sekä järjestöjä, jotka osallistuvat auttamiseen.
– Tuki voi olla yhteiskunnan tukea, kanssakäymistä, vierellä kulkemista, työpaikan löytymistä, juttelemista.
Taponen pyrkii työssään estämään väkivaltaista radikalismia.
– Havainnot Helsingistä ovat senkaltaisia, että nyt pinnalla olevan radikalismin taustalla ovat ihan supisuomalaiset ihmiset ja se näkyy muun muassa puheena sosiaalisessa mediassa, käyttäytymisenä kadulla, arjen rasismina ja äärimmillään se voi tarkoittaa sitä, että tällainen Soldiers of Odin -tyyppinen porukka kertoo tuovansa turvaa marssimalla kaduilla viikonloppuisin.
Helsinki on aloittanut suurhankkeen, jonka avulla etsitään uusia ratkaisuja maahanmuuttajanuorten aseman parantamiseksi.
(yle) - parempaa.rasismia
havaintoja.helsingistä kirjoitti:
Poliisi: Vihapuhe roihahti
Taposen mukaan radikalisoituminen Suomessa ja vaikkapa taistelualueelle lähteminen johtuu hyvin pitkälle siitä, että ihminen kokee jääneensä yhteiskunnan ulkopuolelle.
Taponen korostaa, että uskonto ei välttämättä liity kuvioon millään tavalla.
Taposen mukaan ihminen pyritään saamaan takaisin yhteiskuntaan. Mukana on moniammatillinen ryhmä sekä järjestöjä, jotka osallistuvat auttamiseen.
– Tuki voi olla yhteiskunnan tukea, kanssakäymistä, vierellä kulkemista, työpaikan löytymistä, juttelemista.
Taponen pyrkii työssään estämään väkivaltaista radikalismia.
– Havainnot Helsingistä ovat senkaltaisia, että nyt pinnalla olevan radikalismin taustalla ovat ihan supisuomalaiset ihmiset ja se näkyy muun muassa puheena sosiaalisessa mediassa, käyttäytymisenä kadulla, arjen rasismina ja äärimmillään se voi tarkoittaa sitä, että tällainen Soldiers of Odin -tyyppinen porukka kertoo tuovansa turvaa marssimalla kaduilla viikonloppuisin.
Helsinki on aloittanut suurhankkeen, jonka avulla etsitään uusia ratkaisuja maahanmuuttajanuorten aseman parantamiseksi.
(yle)Poliisi harjoittaa rasismia suomalaisia kohtaan, koska leimaa suomalaiset.
- vituntyperätaponen
Tästä näkee miten s**tanan tyhmää on Suomen poliisijohto.
Terroristeja ei etsitä, ei haluta rangaista, jutellaan mukavia ja "asiakaslähtöisesti" järjestetään elämään mitä kivaa tämä haluaa ja älyää pyytää/vaatia.
Suomalaisia kytätään, perustetaan ilmiantopuhelimia, rangaistaan ja sanomiset tulkitaan yksioikoisesti vaaralliseksi vihapuheeksi, josta voikin sitten kätevästi leimata nimenomaan suomalaiset "radikalisoitumisvaarassa oleviksi". Ja ei kun rankaisemaan!
Linnuilla on pienet aivot, mutta niillä on sentään selkäranka, "taposenaivoilla" varustetut oliot ovat ihan omaa luokkaansa. Selkärangattomia, epäilemättä.- PAHUUSZ
Jopa siis Syyriasta palaavat, varmuudella siis isisläisiksi terroristeiksi tiedetyt, saavat punaista mattoa alleen ja juttu- ja muuta seuraa Taposesta, rahaakin tuupataan taskut täyteen, mutta me todelliset pahantekijät, nettikeskustelijat olemme se ongelma, meitä varten lisää resursseja, vihapuhepoliiseja, ilmiantokanavia, leimasivustoja, juttuja lööppeihin!
Suomi 100v! - turhautunut_
PAHUUSZ kirjoitti:
Jopa siis Syyriasta palaavat, varmuudella siis isisläisiksi terroristeiksi tiedetyt, saavat punaista mattoa alleen ja juttu- ja muuta seuraa Taposesta, rahaakin tuupataan taskut täyteen, mutta me todelliset pahantekijät, nettikeskustelijat olemme se ongelma, meitä varten lisää resursseja, vihapuhepoliiseja, ilmiantokanavia, leimasivustoja, juttuja lööppeihin!
Suomi 100v!Noinhan se menee. Noin poliisi ihan selvästi itse kertoo, kun noita juttuja lukee.
Ja takana on ajatus, että suomalaiset ovat syyllisiä erään tietyn ryhmän käytökseen. Tämä ajatus poliisille on syötetty "asiantuntijoiden" toimesta ja sen poliisi on sellaisenaan nielaissut ja nyt sitä toteuttaa.
Syyllinen on saatu: suomalaiset on leimattu todelliseksi sisäiseksi turvallisuusuhkaksi, koska he ovat huolestuneita suomen turvallisuudesta!
On tämä niin käsittämättömän järjetöntä!
Aivan varmasti on seurannassa tämäkin ketju.
Ei muuta kuin terkkuja Taposelle!
- sanoo.kuten.on
"Eurooppaan kohdistuvat terrori-iskut eivät tule loppumaan, vaan jihadistiterrorin uhka on pysyvä ilmiö. Elämme islamistisen terrorin aikakautta. Näin arvioi Ulkopoliittisen instituutin vieraileva vanhempi tutkija Olli Ruohomäki."
- ihme.menoa
Käytännössä Suomessa saat isomman rangaistuksen siitä, viharikos, että arvostelet näitä palaavia jihadisteja kuin he itse, niitä joita pitää ymmärtää ja kysellä somalikonsultin mielestä miksi teit sen? Miksi raiskasit 5-vuotiaan ja kidutit sen faijan hengiltä?No tässä kylpyläkortti ja suomalainen on rasisti.
- olet.asian.ytimessä
Ei tuota voi paremmin kiteyttää.
- tätä.halutaan
Terroristien vapaa liikkuminen sallitaan aivan tarkoituksella. Samoin kuin käännytettyjen päästämisellä suoraan kadulle ihmisten joukkoon, eikä palautuskekuksiin. Hallitukselle on tärkeämpää totella soroksen merkkelin käskyjä kuin suojella suomalaisia terroristeilta.Hallitus on selvästi valinnut puolensa.
"Terrorismitutkija Salehzadeh: Suomessa liikkuu tikittäviä aikapommeja, isku mahdollinen
Geopolitiikan tutkija Alan Salehzadeh puntaroi IL-TV:n Sensuroimaton Päivärinta -ohjelmassa terrorismin uhkaa Suomessa.
Salehzadeh kertoo, että terrorismi ei koskaan lopu siihen, että terroriristijärjestö tuhotaan.
– Ideologia ei kukistu vankiloissa eikä lopu sotatoimien kautta. Täytyy suunnata sotatoimet ja taistelu terrorismituotteen sijaan terrorismituotantotehdasta vastaan. Pitäisi lopettaa suurvaltojen interventio ja sotatoimet Lähi-idässä. Muuten tämän kaltaiset järjestöt lisääntyvät koko ajan, selvittää Salehzadeh.
Heidät pitäisi karkottaa” - turhautunut_
Jotenkin tässä tuntuu taustalla pilkottavan ajatus, että suomalaiset ovat lainkuuliaista kansaa ja heihin voi vaikuttaa uhkailemalla, rankaisemalla ja pakkokeinoin.
Jotkut muut ryhmät taas... no he ovat toisenlaisia ja heihin käytetään muita keinoja.
Tuloksena on, että sisäänlämpiävät ulkomaalaisryhmät palkitaan yhteiskuntakelvottomasta käytöksestä.
Ei tältä ajatukselta voi välttyä näitä juttuja lukiessa. - viranomaisetko
Niin, ei ainoastaan suomalaisiin vaan kaikkiin kansoihin Euroopassa. On aika herätä siihen miten meitä yritetään kontrolloida samaan aikaan kun tietyt ryhmät saavat tehdä mitä päähänsä pälkähtää, Suomessakin on jo nähtävissä se suunnaton röyhkeys ja rajojen koetteleminen. Onko tämä sitten jopa tarkoituksenmukaista, että koetellaan sitä kipurajaa missä suomalainen reagoi?
- häpeä.poliisi
Luotetaan siihen, että suomalainen/eurooppalainen voidaan laittaa kaikessa maksumieheksi, niin tässäkin.
Poliisi ja asiantuntijat eivät piittaa, että näin he itse omilla toimillaan lisäävät suomalaisten vitutusta.
Luottavat siihen, että suomalaiset ovat nöyrää orjakansaa, jota hallitaan voimalla.
Muiden edessä poliisi nöyristelee.
Noilla "asiantuntijoilla" monesti oma lehmäkin ojassa.
Ja on poliisillakin. Tekee heidän työnsä helpommaksi, kun lipevät sitä porukkaa, joka on yhteiskuntaan sopeutumaton ja jossa on mukana oikeasti Suomen turvallisuudelle vaarallisia henkilöitä. Yrittävät olla provosoimatta näitä.
Tosiaan ajattelevat, että suomalaisia hallitaan ja muita paapotaan ja se sitten on se muka hyvä ja toimiva keino.
Hävetkää, saatanat! - rajatonta
"Suomessakin on jo nähtävissä se suunnaton röyhkeys ja rajojen koetteleminen. Onko tämä sitten jopa tarkoituksenmukaista, että koetellaan sitä kipurajaa missä suomalainen reagoi? "
Matu mennä porskuttaa mitään rajoista piittaamatta ja niistä yli. Niin he tänne tulivatkin.
Sama jatkuu kun sisällä ovat.
- AarnionBokserit
Suomen poliisiin en ole luottanut ikinä enkä tule luottamaan ikinä! Jos sipilä koplineen huijaa niin huijaa poliisikin koska on valtion leivissä.Valtio kusettaa aina kun silmä välttää kansaansa suomessa.
- nöyryytetään
Suomalaiset on pidettävä nöyrinä!
- turhaa.touhua
On jo ilman tuotakin kauhea määrä kotouttamista
mamujärjestöjä, kursseja, tukitoimia, vapaaehtoisia, palkattuja, mamukulttuurikeskuksia, harrastustoimintaa, kielikerhoja, ohituskaistoja
mutta mikään ei riitä.
Nyt vihdoin viranomaistenkin aika kysyä mikä vikana mamumuslimeissa itsessään! - huolestuttavaa
Koska meillä?
Ei olla hyvällä tiellä tässäkään.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201706092200197559_ul.shtml - että.silleen_
Taponen kertoo että suurin radikalisoitumisuhka ovat kantasuomalaiset.
https://yle.fi/uutiset/3-8763595
Samaan aikaan kouluissa on (lähes päivittäin?) huolenaiheena musliminuorten radikalisoituminen.
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/analyysi-orpo-oli-paattanyt-kauan-sitten-torjua-halla-ahon-arvot-selattivat-raaan-kyynisyyden-200203805/ - eilentänään
Poliisi vuonna 2008:
Poliisi harkitsee Jussi Halla-ahon aseluvan peruuttamista
Syynä tulevan kaupunginvaltuutetun blogikirjoitukset.
http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000004616088.html
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000000314145.html
Poliisi nyt:
Taisteluista palaavien islamistien kotouttamisen perustana on asiakaslähtöisyys, joka tarkoittaa palveluiden etsimistä, tarjoamista ja kehittämistä islamistin omien tarpeiden mukaan. Tähän tarvitaan mahdollisimman monen viranomaisen, myös poliisin, apua. Poliisi mm. keskustelee islamistin kanssa (mikäli tämä niin haluaa) ja pyrkii ymmärtämään hänen näkökantojaan. On tärkeää ymmärtää, ettei poliisi halua leimata eikä tuomita ekstremistejä.
Poliisi toivoo muslimiväestön lisäksi ymmärtävän, ettei poliisin työn tarkoituksena myökään ole, että poliisi löytäisi Suomessa tällä hetkellä majailevat potentiaaliset ekstremistit.
(linkit ketjussa) - malli1942
Nämä meille tulevat tuhoavat 4 - 5 tuhatta vuotta vanhoja ihmiskunnan arvoikkaimpia kulttuurirakennuksia ja taidekalleuksia Lähi-Idässä. Näitä "sankareita"sitten paapotaan meillä virallisesti.
- ehkäkertooehkäei
Tapostiimiläinen eli poliisi Ennalta estävästä:
http://areena.yle.fi/1-4129752 - Anonyymi
oho
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2172843
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1122037Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171681Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141605Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2841448Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471227- 471176
- 1051014
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan56948- 85905