Taisi ukko pelata 1941-44 ihan omia sotapelejään, toisin sanoen maanpetoksia. Juonikas kun oli niin halusi taata oman selkänojansa ja turvallisuutensa mahdollisen häviön koittaessa ja ilmoitti tietenkin neukulle Ruotsin tai USAn kautta, että Suomi ei hyökkää Sorokkaan eikä Leningradiin.
Kesällä -44 hän antoi Viipurin neukulle kun oli ilmeisesti saanut Stalinilta vakuutuksen, että neukku lopettaa suurhyökkäyksensä kun saa näkyvän voiton eli Viipurin. Siksi Viipurin puolustus lyötiin laimin ja siitä syytettiin kahta onnetonta upseeria väärin perustein. Ehkä tähän tähtäsi jo sekin kun joukkojen painopiste oli Itä-Karjalassa. Asetelma jonka jo lapsikin tajusi aivan päättömäksi, ei Suomeen ole idästä koskaan tultu Aunuksen kautta vaan Kannaksen kautta. Jos Kannas menetetään niin mitä virkaa on enää sen jälkeen Itä-Karjalalla muka panttina.
Mannerheimin oma elämähän oli pelkkää peliä alusta loppuun ja kun oli kyky hurmata ihmisiä ja esiintyä koppavasti niin sai kaikessa rauhassa 1941-44 puuhastella mitä halusi.
Kesällä -44 hän antoi Viipurin neukulle kun oli ilmeisesti saanut Stalinilta vakuutuksen, että neukku lopettaa suurhyökkäyksensä kun saa näkyvän voiton eli Viipurin. Siksi Viipurin puolustus lyötiin laimin ja siitä syytettiin kahta onnetonta upseeria väärin perustein. Ehkä tähän tähtäsi jo sekin kun joukkojen painopiste oli Itä-Karjalassa. Asetelma jonka jo lapsikin tajusi aivan päättömäksi, ei Suomeen ole idästä koskaan tultu Aunuksen kautta vaan Kannaksen kautta. Jos Kannas menetetään niin mitä virkaa on enää sen jälkeen Itä-Karjalalla muka panttina.
Mannerheimin oma elämähän oli pelkkää peliä alusta loppuun ja kun oli kyky hurmata ihmisiä ja esiintyä koppavasti niin sai kaikessa rauhassa 1941-44 puuhastella mitä halusi.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Asialla näkyy olevan joku Naakanketaleen tyyppinen jälkistallari surkeine valeineen.
1. Marski oli ylipäällikkö, joka noudatti tarkasti valtionjohdon linjauksia.
2. Hän ei milloinkaan paljastanut sotasuunnitelmia ulkopuolisille.
3.Puna-armeija valtasi Viipurin puolustajien laiminlyöntien ja heikon taisteluhengen takia.
4. Kannakselle siirrettiin lisäjoukkoja ennen suurhyökkäystä. Joukkoja oli suhteellsesti enemmän kuin Itä-Karjalassa.Lisää tuotiin koko ajan.
5. Marskin elämä oli monivaiheinen. Hän seurasi myös 1941-44 tarkasti valtionjohdon vetämiä suuntaviivoja. Hän käynnisti rauhanhankkeet keväällä -43.
Tuosta ylistelystä olisi jopa Pohjois-Korea kateellinen ja Stalinkin jos eläisi. Niin oli ukko ylimaallinen palvonnan kohde kaikinpuolin. hurrataan sitten sille.
Teki kuulemma 20 hole-in-onea ensimmäisellä pelikierroksella kun kokeili golfin peluuta. Ja ui 50 kertaa Syvärinvirran yli edestakas kädet sidottuna selän taakse.
nuo esitetyt faktat. Tosiasiat eivät ole ylistämistä, mutta stallarien valeet ovat valeita.
------1. Marski oli ylipäällikkö, joka noudatti tarkasti valtionjohdon linjauksia.--
Perusteluja jos on !
----2. Hän ei milloinkaan paljastanut sotasuunnitelmia ulkopuolisille.---
Kuten edellä !
----3.Puna-armeija valtasi Viipurin puolustajien laiminlyöntien ja heikon taisteluhengen takia.--
Umpivale sikäli, että heikko taisteluhenki tuli siitä kun jokainen mosurikin näki, että nyt ei ole kaikki ihan kohdallaan Kuten ei ollutkaan. Miksi olisivat tapattaneet itsensä, tuhannet miehet, vanhan seniilin hevosmiehen juonien takia ?
----4. Kannakselle siirrettiin lisäjoukkoja ennen suurhyökkäystä. Joukkoja oli suhteellsesti enemmän kuin Itä-Karjalassa.Lisää tuotiin koko ajan.---
Tuotiin kovin vähän siihen nähden mitä olisi tarvinnut. M-heimhän ei uskonut suurhyökkäystä olevan tulossakaan. Pääesikunnassa toki uskottiin mutta pakko oli pelata m-heimin peliä muuten ei olisi hyvä heilunut.
----5. Marskin elämä oli monivaiheinen. Hän seurasi myös 1941-44 tarkasti valtionjohdon vetämiä suuntaviivoja. Hän käynnisti rauhanhankkeet keväällä -43. ----
Kuten teki sotahullu ja -intoilija Kekkonenkin kun alkoi häviö häämöttää. Niin tekee selkärangaton takinkääntäjä, josta tässä kaksi esimerkkiä.
1. Rytin johdolla laadittiin linjaukset. Marski oli mukana ja noudatti niitä.
2. Marski varoi mm. vastauksessaan Churchillille kertomasta aikeitaan, vaikka oli jo käskenyt pysäyttää hyökkäyksen. Hän jopa moitti Heinrichsia siitä, että tämä oli keskustellut armeijan asioista ulkopuolisen kanssa. Kyseessä oli ulkoministeri Ramsay!
3. Taisteluhenki heikkeni asemasodan aikana. Syynä oli sotaväsymys, sodan vastoinkäymiset ja vastapuolen onnistunut propaganda. Suurhyökkäys torjuttiin.
4. Mannerheim halusi pitää riittävät joukot myös Itä-Karjalassa panttina rauhanneuvotteluja varten. Hän ei koskaan kyennyt myöntämään virheeksi päätöstään hyökätä sinne.
5. Marski lähti hakemaan rauhaa, koska totesi jo 1942 Saksan häviävän sodan.
Olet harvinaisen typerävääristelijä jopa tämän palstan mittapuulla.
......Marski varoi mm. vastauksessaan Churchillille kertomasta aikeitaan, vaikka oli jo käskenyt pysäyttää hyökkäyksen. ...
Totta kai niin. Tuo paperihan oli sellainen, että sitä luki valtion johdossa monikin joten ei kai siihen voinut kirjata muuta kuin ns. virallista jargonia.
-----Hän jopa moitti Heinrichsia siitä, että tämä oli keskustellut armeijan asioista ulkopuolisen kanssa. Kyseessä oli ulkoministeri Ramsay!...
On sellaisia esimiehiä, jotka tykkää, että vain ja ainoastaan hän keskustelee ulospäin, muilla ei ole mitään asiaa sellaiseen ominpäin. Puhun ihan omasta kokemuksesta. Onneksi tuo pomo siirrettiin sitten ns. erikoistehtäviin kun luonteen ongelmat selvisivät isoillekin pojille.
----- Mannerheim halusi pitää riittävät joukot myös Itä-Karjalassa panttina rauhanneuvotteluja varten.....
Ajatuksenakin epälooginen ja järjetön, eikä tarkoita mitään. Jos Kannas menee niin mikä arvo olisi ollut pantilla kuten nähtiinkinj. Tyhjää jargonia ja höpötystä jolla on epäajattelijoita hämätty 70 v.
Kun Tiltu-parka kyllästyy jokaviikkoiseen homo-avaukseen niin hän sepittää uuden, joka alkaa tyypilliseen tapaan "taisi ukko pelata..."?
Alkaa Tarkkispojan runosuoni ehtyä:-D
Noo jaa, enpä usko kenenkään sinun runosuontasi tai muitakaan kykyjäsi isommin kehuvan. Sen tasoista on tekstisi.
Puhu vain omasta puolestasi. En kaipaa kehuja muilta ja Tarkkispojan haukut eivät hetkauta!
Kyllä Mannerheim suri loppuun asti korean asemansa menetystä Venäjän Tsaarin hovissa.Hän aristokattina ei koskaan toipunut tästä takaiskusta vaikka Suomeen paettuaan
saikin oikian onnenpotkun päästessään pomottamaan sisällissotamme valkokaartilaisia.
-Ja kun hänestä ei huolittu valtionhoitajaa,presidenttiä eikä edes diktaattoria tasavallaksi
julistautuneessa Suomessa, hiän heittäytyi maksusta valkoisen Suomen patsastelevaksi man-
nekiiniksi. Köyhä mies kun oli niin pakkohan se oli poseerata Jatkosodan katkeraan loppuun
asti marsalkan sauvaa ylväästi kohotellen niin yleisölle kuin omalle kamaripalvelijalleenkin
privaateissa lähitaisteluissa joista rajuudestaan huolimatta ei löydy tarinoita Kansa Taisteli
vuosikerroista.
1.Marski ei Venäjällä ollut hovimies, vaan ratsuväen upseeri myös kahdessa sodassa.
2. Suomessa hän toimi kolmen sodan ylipäällikkönä, valtionhoitajana ja presidenttinä.
3. Marski ei ollut köyhä, vaan kohtalaisesti toimeen tuleva.
4. Homo hän ei ollut, vaan naissankari, joskin suhteet loppuivat iän mukana.
------Marski ei Venäjällä ollut hovimies, ----
Kuului ns. Chevalier-kaartiin eli tsaarin henk.kohtaiseen joukkoon ennen 1. M-sotaa. Eli kyllä vaan oli hovimies.
"Kuului ns. Chevalier-kaartiin eli tsaarin henk.kohtaiseen joukkoon ennen 1. M-sotaa. Eli kyllä vaan oli hovimies. "
Olet typerys. Henkivartiorykmenttejä oli kymmenkunta. Ne palvelivat vuoroon viikon vartiotehtävissä hovissa eli 4--5 kertaa vuodessa. Muuten ne olivat normaalissa sotilaskoulutuksessa. Niiden upseerit eivät kuuluneet hovin henkilöstöön.
Marski palveli Chevalier-kaartissa luutnanttina 1891-1896.
Bupi marskin saunakamuna on taas " tietävinään" faktoja marskista? Ja taas kuulemme aitoa stalinistista jorinaa!
- tottakai tsaarin upseeri siri vallankumousta
- Suomea palvelessaan mies sai Bupin hämmästykseksi peräti palkkaa
- yhä varsin korkealla iällä hän palveli maataan myös sodan aikana
- Bupi itse vanhana stallarihomppelina viljelee yhä todistamatonta väitettä marskin homoudesta
Kova n taas Bupin mollausyritys, mutta itsensä hän vain taas onnistuu munaamaan! Suomi on ja pysyy itsenäisenä ja siitä kumpuaa Bupin katkeruus!
Kuka tai mikä on Bubi, joku sinun mielikuvituskaverisiko ? Minkä mittainen, onko yli 1 m ja minkä värinen, vihreäkö ? Onko kuinka pitkä parta ja minkä värinen se parta on, valkoinen varmaan ?
Missä asuu, maan allako ?
Asui sodan aikana maan alla, mutta muutoin kuvaus täsmää! Tunnet henkilön heti tuolla kuvauksella kun kävelee kadulla vastaan!
Haista sinä saatana vittu!
Olen aina ihaillut Venäjän Tiltujen analyspintikykyä ja väittelytaitoa!
Edellä siitä loistoesimerkki:--D
Mannerheim tunnetusti inhosi natseja vieläkin enemmän kuin venäjän tuhonneita bolsevikejä. Sivistymättöminä ja brutaaleina hän aivan oikein molempia piti.
"Sivistymättöminä ja brutaaleina hän aivan oikein molempia piti."
Juuh, hänelle vain aateliset ja ylhäisö olivat ihmisiä. Siitä alaspäin pelkkää moukkamassaa ja sodassa tykin ruokaa. Työläiset suorastaan poistapettavia.
Taisi olla adjutanttien pelit kovilla..
Pelkkä vihjailu ilman näyttöä on kovan Tiltun tunnus?
Stalin oli diktaattori, joka mukautti tavoitteensa toteutettavissa oleviin. Itse asiassa jo heinäkuun loppupuolella Suomeen tuli Moskovasta Tukholman kautta viestejä, että rauhaan voitaisiin päästä ilman antautumista. Yksi edellytys oli, että Mannerheim valittaisiin presidentiksi, koska hänen vastenmielisyytensä Hitleriä ja tämän järjestelmää kohtaan tunnettiin ja koska vain hän pystyisi pitämään Suomen armeijan rauhallisena (ja estämään osan siitä jatkamasta taistelua neuvostojoukkoja vastaan).
Suosittelen että mannerheim ikonastaasin lattia puhdistetaan aika ajoin enimmästä spermasta.
Ei Stalin valinnut mannerheimiä presidentiksi, sen tekivät Paasikivi ja Kekkonen syystä ettei maamme silloisesta ulkopoliittisesta johdosta voitu ketään muuta ajatellakaan koska he olivat
ryvettyneet suursuomihankkeensa kanssa,
Lisäksi mannerheim oli riittävän typerä ja neuvoton joten hän sopi nukketeatterin kulissi näyttelijäksi.
Surkeaa skeidaa jopa Tiltu-valeeksi!
Mannerheimin valitsi presidentiksi man Eduskunta, koska hän oli ainoa, jonka arvovalta riitti johdattamaan meidät pois sodasta. Samalla vapauduttiin Ribbentrop-sopimuksesta, jonka avulla kesähyökkäys 1944 torjuttiin!
Jopa palstapeikon kirjoittamaksi hämmästyttävän luokatonta humbuugia!
Kesähyökkäys torjuttiin Ribbentropp-sopimuksen avulla?
Rytin solmiman Ribbentrop-sopimuksen perusteella Suomi sai kesällä 1944 seuraavankaltaista apua:
- Lento-osasto Kuhlmey
- jv-divisioona Greif
- rynnäkkötykkiprikaati
- 30 Sturm-rynnäkkötykkiä lisää
- 15 kpl Åzkw IV-ps-vaunuja
- tuhnsia ps-nyrkkejä
- satoja ps-kauhuja
kymmennittäin 75 mm:n pst-tykkejä
- useita kymmeniä Bf-109 hävittäjiä
Kaikilla näillä oli melkoinen osa NL:n suuren kesähyökkäyksen 1944 torjunnasa! Mikä osa tuossa on sinulle uutta?
Mitään tuollaista ei syksyllä ja sen jälkeen olisi ollut saatavilla joten Suomi antautui. Pakkorako se oli eikä siinä ole mitään häpeällistä. Olimme neukun kainalossa eikä apua olisi tullut mistään ilmansuunnasta.
"Mitään tuollaista ei syksyllä ja sen jälkeen olisi ollut saatavilla joten Suomi antautui. "
NUO KAIKKI oli saatu jo ennen syyskuuta 1944 ja Suomen armeija oli sekä kaluston ja miesluvun mukaan vahvempi kuin koskeen aiemmin! Puna-armeija oli saanut pahasti selkäänsä Ilomantsissa ja rintamalla oli hiljaista!
Koska voitonmahdollisuuksia ei enää ollut ja Joosepilla oli kiire muualle solmittiin aselepo tunnetuilla rauhanehdoilla. Ehdoron antautuminen on vain stllaripolon kostea uni! Sellaista ei tapahtunut todellisuudessa!
"Pakkorako se oli eikä siinä ole mitään häpeällistä. "
Mitään pskkorakoa ei ollut, mutta oli selvää, ettei sotaa voitu enää voittaas, joten Välirauha oli paras vaihtoehto!
"Olimme neukun kainalossa eikä apua olisi tullut mistään ilmansuunnasta. "
Emme tarvinneet apua! Neukulla oli kiire vllan muualle ja se tyytyi Välirauhaan!
-----Emme tarvinneet apua! Neukulla oli kiire vllan muualle ja se tyytyi Välirauhaan----
Mikään ei pakottanut neukkua väli- eikä muuhunkaan rauhaan. Neukku olisi voinut jättää tilanteen avoimeksi eli väkivaltaiseksi ja Suomea kuluttavaksi asemasodaksi ja ilmoittaa toukokuussa -45, että nyt sitten jatketaan siitä mihin viime kesänä jäätiin. Meinaatko että apua ei olisi tarvittu siinäkään tilanteessa ? Yksikään päättäjä ei olisi silloin enää lähtenyt jatkamaan sotaa yksin Puna-armeijaa vastaan.
Puna-armeija lopetti hyökkäyksen, kun tavoitteiden saavuttaminen osoittautui mahdottomaksi.
Suomen armeija oli kuitenkin kärsinyt raskaat menetykset ja ajettu pois Leningradin liepeiltä ja Itä-Karjalasta.
Teheranissa oli sovittu Suomen jäämisestä itsenäiseksi.
Stalin oli reaalipoliitikko. Hänelle riitti Moskovan rauhan uusiminen monin tiukennuksin. Muodollinen itsenäisyys jätettiin. Suomella ei ollut vaihtoehtoa.
Stallareille riittää riemua vieläkin.
-----Puna-armeija lopetti hyökkäyksen, kun tavoitteiden saavuttaminen osoittautui mahdottomaksi----
Pieni mutta tärkeä tarkennus. Ei osoittautunut mahdottomaksi Puna-armeijalle vaan vain niille voimille jotka oli keskitetty kesäkuussa -44. Ei kai mitään maata tuossakaan sodassa vallattu yhdellä suurhyökkäyksellä. Mentiin aina vähän matkaa, koottiin uusi joukko ja taas edettiin. Kyllä sillai Suomikin olisi vallattu. Niin vallattiin Saksakin, ei sitäkään yhdellä suuriskulla vallattu.
Mannerheim oli jo 1919 valmis vallankaappaukseen Suomessa jotta saisi järjestettyä valloitusretken Pietariin. Silti tätä opportunistista petturia palvotaan kuin jumalaa.
Mannerheim olisi helposti voinut kaapata vallan 1919, mutta ei halunnut sitä tehdä.
Mannerheim vaati valkoisilta venäläisiltä Suomen tunnustamista, mihin ne eivät suostuneet.
Lisäksi Mannerheim vaati länsimailta rahaa, sotamateriaalia ja joukkoja. Ei saanut.
Myöskään oma hallitus ei kannattanut hyökkäystä.
Lopuksi eduskunta äänesti Ståhlbergin presidentiksi.
Mannerheimia ei palvota millään tavalla, mutta punikit ja jälkistallarit lykkivät jatkuvasti järjettömiä valeita. Se on kai heidän tapansa arvostaa miestä, jonka ansiosta Suomesta ei tullut kommunistimaata.