Painotreeneissä on kahdenlaista kipua.
1) kipua joka johtuu siitä, kun kehoa, niveliä tai lihaksia ei ole lämmitelty riittävästi suoritusta varten.
2) Stressiä, joka ei ole varsinaisesti kipua, mutta joka voi tuntua äärimmäisen epämiellyttävältä, kun lihas ja keho tekee maksimaalista suoritusta.
Kun treenataan 1-kohdan kivusta välittämättä, voi saada aikaan itselleen lieviä tai pysyviä vammoja. Lievimmät vammat paranee sillä, kun jättää muutaman treenin tekemättä.
Aloittelevat kehonrakentajat ja painonnostajat myös kokeneet saattavat tehdä sen virheen, että luulevat, kipu kuuluu asiaan ja sitä pitää olla. Ilman kipua ei ole kunnon treeniä. Ja sitten rikkovat itseään.
Kun toistosarjassa nivelissä alkaa tuntumaan kipua, pitäisi lopettaa. Pitää vähän taukoa ja jatkaa sarja loppuun. Painotreeneissä kiirettä ei pidä olla. Taukoja pitäisi olla aikaa pitää.
Painotreeneissä pitäisi hakea voimakasta stressiä, ei kipua.
Aloitus kevyillä painoilla, lopetus painavilla painoilla.
Nämä ovat minun mielipiteitäni treenistä.
Mielipiteille ei ole antaa tieteellistä näyttöä.
Jokainen treenaa omalla vastuulla.
Tuntuma bodausta
kokemustaJakoon
1
179
Vastaukset
- mielipidekuuluukaikille
Ei kai nivelissä pitäisi ikinä tuntua kipua. Jos jossain liikkeessä alkaa sattumaan niveleen/niveliin niin liikettä ei tehdä oikein, liikaa painoa, lämmittely unohtunnut.
Kivun/poltteen kuuluu tuntua aina lihaksessa. Tämän on vain oma mielipide.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14811357- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864- 94604
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1604543Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843467
- 803230
- 481731