..Poliisit herjaa maahanmuuttajia, koska he joutuvat tappelemaan heidän kanssaan. Opettajat, sairaanhoitajat jne. puhuvat "rasistisesti" , koska joudutaan kokemaan muslimi maahanmuuttajien ongelma käyttäytymistä päivittän. Sisäministeri ottaa nyt kovat otteet tällaisen keskusteluun. Joopa joo taas, ja EU:n kansanäänestyksestä ei saa puhua. Se taas on turvallisuuspoliittisesti vaarallista keskustelua ja on siksi on kiellettyä....
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mitä EROA on kondomilla ja poliisiautolla?
- Kondomiin mahtuu vain yksi kyrpä
Mitä eroa on minulla ja teinitytöllä? en ole turvapaikanhakijan raiskattavissa
Olenko ymmärtänyt väärin.
Aivan kuin vihapuhe ei olisi tuomittavaa poliisin vapaa-ajalla, kun sitä kuitenkin jo vaaditaan muilta kansalaisilta.
Aivan kuin vihapuhe olisi sallittua suljetussa keskustelu ryhmässä. Perustetaan koko kansan suljettu keskusteluryhmä.
Aivan kuin nykyinen nettipoliisi, ent, moderaattori tässä ko. vuodetussa keskusteluryhmässä ei olisikaan vastuussa hyväksymästään vihapuheesta, eikä hän ole nostanut syytteitä selvästä rasistisesta kirjoittelusta.
Eikös poliisiylijohtaja ilmoittanut että rasismissa on nollatoleranssi.
Mitä tekee poliisiylijohtaja. Tuleeko syytteitä. Ylpeänä ilmoittavat että tämä uusi organisaatio nettipoliisi on nyt löytänyt ensimmäisen toimintakuukauden aikana 10 kansalaisen vihapuhetta, jotka siirretään syyttäjälle. Miten vihapuhe olisi sallittua yllättäen poliisille.
Voin kuvitella otsakkeet ulkomaisissa medioissa: Suomen nettipoliisin tutkimusten ensimmäinen tuomittu rasistisesta kirjoittelusta on POLIISI.
risikko itse lähtee seuraavana
kauanko ministerin pesti kestää?
kuka tilalle?
miten se irtisanotaan? Ministeri YT:t.
sinne jonoon -leipäjonoon -niin kuin muutkin suomalaiset
joku kokkare tulee huutelemaan "ette yrittäneet tarpeeksi"
tehtäväkiertoa ministereille
vaihdetaan - ministerit leipäjonoon ja
300 työtöntä kortistosta kansanedustajiksi ja ministereiksi!
Eikö niitä hommia muka voi tehdä puoleen hintaan?
toivottavasti. ja mahdollisimman äkkiä.
Vaikka olisi maailman paras työ - kyllä se välillä ottaa koppaan.
Siksi työpaikoilla heitetäänkin rajua herjaa, tilanteen mielialan saamiseksi nousuun.
Nämä työpaikan sisäiset vitsit tulisi kuitenkin jättää vain työpaikan sisälle eikä huudella kenellekkään ulkopuoliselle eikä enää vapaa-ajalla.
Jokaisella tyäpaikalla on omat sisäpiirivitsinsä ja vitseinä niihin tuleekin suhtautua eikä ottaa niitä tosissaan ja lähteä ulkopuolisille levittämään
Meillä on työpaikalla kaikkia koskeva täysin kiistaton sääntö, että työasioista ei saa puhua mitään vapaa-ajalla eikä työnantajan luottamuksellisia tietoja missään nimessä saa levitellä julkisuuteen. Työasiat jäävät työpaikalle kun työvuoro päättyy. Luulisi poliisissa olevan samanlainen sääntö, että ne työasiat jäävät poliisilaitokselle kun oma työvuoro loppuu. Ei työstä saa missään Facebookissa juoruta enää vapaa-ajalla.
Lärvikirja ei nyt vaan ole mikään sisäpiiri, somesontaa siinä missä kaikki muutkin.
porukat ei nyt tajua
verkossa ei ole olemassakaan
suljettuja keskustelupiirejä
joku käy aina narauttamassa tai
tulee facebookille oho- hetki ja syöte tulee julkiseksi.
siis tää koko asetelma on täysin absurdi
risikko on absurdi, mutta niin on koko muukin hallinto
Poliisi tietää paremmin valtakunnan menon kuin turvamiesten piirittämä sisäministeri. Maahan ängenneiden rikoksille on pantava piste.
Osuit just asian ytimeen. Ei turvamiesten ympäröimänä ole mitään vaaraa liikkua Suomessa.
Että silleen.
Eikös kaikille rasistisille puheille ja kirjoituksille pitänyt olla totaalinen nollatoleranssi, mikä koskee aivan jokaista ja kaikkia? Rasistisista puheista, kirjoituksista ja levittämisestä on moni politiikkokin joutunut syytteeseen. Ei täällä pitäisi olla kenelläkään, tai millään taholla mitään erikoisoikeuksia. Sillä jos on, niin sitten ei kansalaisyhdenvertaisuus toimi, tai sitä ei olemassakaan.
Tosin liekö sitäkään oikeasti todellisuudessa ollutkaan.
On jokseenkin erikoista, että yhteiskunnassamme annetaan se kuva, ja ohjeistus, että rasismia ei hyväksytä, silti sitä harjoitetaan. Tässä kohtaa näitä viimeksi tulleita uutisia pitää jotenkin kaksinaismoralistisena.
Ja netissä tekee työtään nettipoliisit, jotka eivät ole siis todellakaan tienneet mitään tästä facebookissa toimivasta salaisesta poliisien porukasta ja heidän siellä käymistään keskusteluista ja niiden laadusta?
Erikoista.
rikoksia suvakit ovat kovin ymmärtäväisiä mutta jos joku kertoo matujen tekemistä rikoksista suvakkien ymmärrys loppuu aika lyhyeen, mahtaiskohan veronmaksajien maksamalla rahalla avustusjärjestöille ja sen menettämisen pelolla olla jotain tekemistä suvaitsevaisuuden ja suvaitsemattomuuden kanssa avustusjärjestöissä?
Huomiota herättävän hiljaa ovat nämä palstoilla kommentoivat suvaitsevaiset kun tapahtuu esimerkiksi terrori isku. Ei sanallakaan tuomita. Jos joku harvoin muutaman sanan sattuu sanomaan on perässä novelli siitä miten kamalia ihmisiä on suomalaiset.
Ymmärrän erittäin hyvin poliisien kirjoittelua - etenkin, kun se tapahtuu suljetussa ryhmässä. Eikös suljettujen ryhmien yksi tarkoitus ole mahdollistaa vapaampi keskustelu. Ihan älytöntä käyttää voimavaroja sellaisen keskustelun tutkimukseen, jota kommentoija ei ollut tarkoittanut laajaan levitykseen, saati aiheen piiriin kuuluvan väestön tietäväksi: siis ei ehkä ollut tarkoitus loukata ketään.
Olen varmaan itsekin joskus lipsauttanut jotain sopimatonta sairaalaympäristössä: olipa kyse ollut esim. usein paikattavana käyvästä, lastaan pahoinpitelevästä vanhemmasta tai potilaan läheisten suurista kokoontumisajoista sairaalan aulassa, ovella jne... Ne ovat asioita, joita en tietenkään ole huudellut esim äänentoistolaitteisiin, käytävän toisessa päässä olevalle tai muutenkaan potilaan omaisten kuullen.
Jokaiselle pitäisi olla oikeus omiin mielipiteisiinsä ja niiden ilmaisemiseen. Tai sitten ei kenelläkään.
Jonkinlainen yhtenäinen linja pitäisi olla olemassa, löytää ja ottaa käyttöön.
Ymmärrän hyvin ja olen tiennyt jo kauan, että rasistista asennetta on ja löytyy joka ikäluokasta, sukupuolesta, ammattiryhmistä, politiikoista, korkeimmista virkaportaista, sekä myös akateemisesti kouluttautuneista. Ei siinä ole mitään. Maahanmuuttokriittisyydelle on olemassa hyväksyttäviäkin näkökohtia ja seikkoja. Mutta jos rasististen mielipiteiden ilmaiseminen ja niiden levittäminen on sallittua joillekin ja toisille ei, niin sitten ei voida enää puhua minkään nollatoleranssin noudattamisesta. Eikä yhdenvertaisuus kansalaisten kesken enää silloin toimi.
Kun politiikot eivät itse pysty ratkaisemaan laittoman maahantunkeutumisen ongelmaa aletaan etsiä syyllisiä poliisistakin ja heidän mielipiteistään. Että silleen.
Aivan samoin hallitus laittaa työttömyyden työttömien omaksi syyksi.
Helppo laittaa, kun itse voi nauttia sopeutuseläkettä, voi kirkkovene.
Moniko ministereistä ymmärtää esim. vaikkapa somalien ja irakilaisten mongerrusta jos vaikka heille huutelisivat tai puhuisivat kuinka rasistisesti? Sama koskee meitä kansalaisia, meitä saavat haukkua vaikka kunika, koska emme ymmärrä heidän molotustaan. Turha syytellä meitä suomalaisia rasistisista puheista, Ei taida Risikkokaan ymmärtää kaikkea mitä nämä maahamme tulleet meistä suomalaisista puhuvat.
No ei se ymmärrä selvää Suomeakaan. Että silleen.
Ylen viitomakielisissä uutissa sanottiin Poliisiylijohtaja Kolehmaisen kuulleen " Huhuja " polisiisin salaisesta Facebook ryhmästä. Nyt jo jahdataan rehellisä poliisejakin pelkkien huhujen perusteella. Areenalta voitte katsoa jonkun ajan kuluttua kunhan uutiset päivittyy sinne.
Että silleen.
On sitä sata vuotiaassa Suomessa eletty aikoihin joissa jo Poliiseja jahdataan " Huhujen " perusteella rasismista oikein sisäministeri akan toimesta. Että silleen.
No nyt se uutinen on katsottavissa Areenalta viitomakielistä uutisista kohdasta 1:30 eteen päin sanotaan selvällä Suomen kielellä " Seppo Kolehmainen on kuullut " HUHUJA ". Että silleen.
Mikä ryhmä?
Saatiinhan taas yksi viherpunikkilainen "rasismikohu" aikaiseksi.
Kotouttaminen on puutteellista. jos suomalainen pistää itsensä narun jatkoksi se kyllä yleensä on onnistunut.
Onko se Asemanaukion epäonnistuminen johtunut kenties tuntemattoman puulajin oksien kestävyydestä vai mistä, mutta kunnon kotoutuksella sellainen asia olisi hoidettavissa.
Suomalaisethan olivat Euroopan johtosijoilla itsemurhien määrässä joten asiantuntemusta kyllä löytyisi. Ja kun kerran on kova halu päästä Suomeen niin jojokoulutusta vaan halukkaille.
No tulihan se sieltä totuus suvakit eivät osaa kotouttaa ja opettaa noita ihailemansa kulttuurin edustajia oikein Suomen tavoille . Jotain tälläistä jo epäilinkin olevan asiassa, kun alettiin heti syyttää Suomalaisia poliiseja rasisteiksi. Että silleen.
Poliisivoimat tulee siivota rasisteista ja pidettävä huoli siitä, etteivät kyseiset rasistit tule saamaan enää ikinä töitä mistään.
Kelit lämpenemässä todella viikon parin sisään.
Silloin tulee piisaamaan sireeniä, ja toivottavasti myös tutustumisleikkejä rasmusten ja Jalon Uskonnon välillä.
P.S. https://twitter.com/sjunnedotcom/status/871397867377885184
Aloittajalle mitäs hyvää siinä on?
Herää kysymys että mitä kaikkea poliisi touhuaa.
Vai oikein salainen facebook ryhmä.
Nyt kun kaikenmaailman valtaoikeuksia ollaan poliisille lisäämässä. on syytä miettiä milä järki kun entisetkän oikeudet eivät ole toimineet kunnollammm valvonta on ollut olematonta jos sitä on ollutkaan.
On korkea aika purkaa Suomessa poliisi myytti. Poliisia pidetään jumalana joka ei tee virheitä. Näinhän asia ei ole.
Mm kun haetaan jälkikäteen oikeudesta lupaa poliisin toimille tutkimiusten mukaan alioikeus on pelkkä kumileimasin. Joka sumeilematta hyväksyy kaiken. Eihän näin
saa olla. Asoita tulee tutkia riippumasti ja kriittisesti!!
Olen ehdottomasti sitä mieltä että ei yhtään lisää oikeuksia. Näin pienessä maassa ei ole saatu asioita toimimaan rehellisest!!
Poliisi tuomitsee naisten Facebook ryhmän kun kertovat oman mielipiteensä Metsäketo tapauksessa. Voivat joutua rikosvastuuseen.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005423210.html
Poliisin omassa ryhmässä oli selviä rasistisia kirjoituksia. Se ei johtanut toimenpiteisiin!!!???