GPS autolaite

Jos ostaa saksalaisesta ebay.de:stä esim Garmin StreetPilotin tai Magellanin Roadmaten, niin miten on laitteen kielen kanssa? Ajo-ohjeet tulee luultavasti Saksaksi, mutta voiko kieltä vaihtaa ns. heittämällä vai vaatiiko laite jonkin järeämmän päivityksen esim. koko karttapaketin uusimisen/ laitteen ohjelmistopäivityksen?

Olisivat aika huokeita maailmalla verrattuna Suomen hintoihin...
112294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Navigointivehkeitä jo useamman vuoden harrastaneena uskon, että tämän suomenkielisen opastuksen saatavuuden lisäksi kannattaa varmistaa pari muuta seikkaa: (1) Onhan laitteeseen saatavilla karttapohjat niiltä alueilta, joilla aiot laitetta käyttää. Tämä ei ole ollenkaan itsestäänselvyys, Garmin on ainakin aiemmin harrastanut omia karttaformaattejaan, eli vehkeisiin käyvät vain G:n itse tuottamat kartat. Esim. merikortien osalta Suomenlahden karttojen tuottaminen ei ole ollut korkeimmalla prioriteetilla. (2) Onko laitteen ohjelmistopäivitys tehtävissä webistä ladaten. Ellei, niin laite vanhenee softansa osalta nopeahkosti, jos on niin voit ladata G:n kotisivuilta tuoreen käyttiksen, joka korjaa edellisten bugeja->laitteen elinikä pitenee.

Äänestä

Kannattaa tsekata tomtom go. Sen saa suomestakin hintaan 850 €, lisäksi kartta kattaa koko suomen ja opastuskin on suomeksi. Samoin laitteeseen voi lisätä omia kohteita (POI), kuten esim. valvontakamerat =).
www.tomtom.com

Äänestä

Muistappa, että Suomen lakiin on nimenomaan sorvattu laki liikennevalvontaa haittaavan laitteen käyttämisestä. Laissa ei ole mitenkään yksilöity millainen tuo laite voisi olla. Jos poliisisetä näkee tiedostosi valvontakameroiden sijainnista, voi käräjätuvan ovet heilahtaa, ja kallis laite takavarikoidaan valtiolle.

Äänestä
  • Ei siitä mitään sakkoja saa jos GPS:ästä näkee kameroiden sijainnit.

    Äänestä

  • kakakakak kirjoitti:

    Ei siitä mitään sakkoja saa jos GPS:ästä näkee kameroiden sijainnit.

    Enpä olisi niin varma, lueppa se laki ensin. Ehkä ei saa, jos pystyy osoittamaan, että on itse merkinnyt tiedot muistiin. Mutta käräjäsaliin en haluaisi joutua tuotakaan selittelemään.

    Rikokseen ei saa yllyttää, siksi seuraava tulee ottaa huumorilla. Pistäppä lehteen ilmoitus "myydään XXXZZZ-laitteeseen soveltuva tiedosto, joka sisältää kaikki Suomen kamerapaikat". Arvaas kuka kolkuttaa ovellesi ensimmäisenä!

    Äänestä

Fiksuimmin navigointi onnistuu esim. Nokian 6630 kännyllä ja Navicoren muistikorttiohjelmalla. Kännykkäsi toimii GPS-paikantimena. Ei muita kuluja kuin laitehankinnat (ei yhteysmaksuja). Helppo siirtää autosta toiseen. Katso www.navicore.fi.
Tuollaisen meikä hankkii.

Äänestä
  • Parempi valinta on esim. tuo TomTom Go. Paljon parempi näyttö, paljon parempi käyttää ja hintakaan ei paljoa kovempi ole kuin paketissa "Nokialainen,GPS,Navi,LAturit,Autoteline".

    Kysyjälle vielä kartoista ja kielistä. Oman navigaattorini (Magellan) ostin USAsta. Laitteessa on valikosta valittavissa suomen kieli ja kartathan saa CD:llä miltä alueelta vaan.

    Äänestä

  • Navicore on hyvä ohjelma, ja kun sitä käyttää kommunikaattorilla, niin se on suorastaan erinomainen. Olen tehnyt testikertomuksen ko yhdistelmästä:
    http://koti.mbnet.fi/anttisaa/Navicore.htm

    Äänestä

kaikille vastauksista. On tosiaan totta, että esim. Garminin nykyisiin malleihin löytyy kielivalikosta myös Suomi, eli siinä mielessä ihan sama mistä laitteen ostaa.

Tuo on vielä selvittämättä, että mihin malleihin voi itse päivittää ohjelmiston, jos siinä jotain pugeja sattuu olemaan.

Eilen iltasella lueskelin testejä, ja NavMan iCN630 vaikuttaisi hyvältä/ edulliselta vaihtoehdolta. Ebaystä lähtee tuo NavMan alle 700 Euroon toimituskuluineen.

Tänään pitää vielä tutustua tuohon tomtom- vimpaimeen. Se on Suomessakin hinnaltaan aika kustannustehokas.

Kännykkä/GPS kombinaatiota puoltaa tuo että kartan päivittäminen onnistuu myös ajon aikana, mutta esim. Nokian 6000-sarjan näyttö on vielä resoluutioltaan suht heikko kun vertaa näihin varsinaisiin GPS-paikantimiin.

Äänestä
  • Minulla on Navicoren kännykkä-gps. Vaikka kännykän näyttö on pieni, onnistuu navigointi sillä mainiosti. Karttaa näkee kaupungissa pari risteystä eteenpäin, mikä riittää minulle. Jos taas haluat selailla karttaa enemmänkin, on kännykkä vähän liian huono. Pelkkään navigointiin se ainakin minulla on riittänyt.

    Äänestä

Tullut testattua eri GPS laitteita.

Nuo Magellanin uusimmat alkaa olla jo ihan ok, mutta silti niiden äänentoisto on aivan surkea. Jos autossa on vähänkin melua ei ohjeita aina kuule. Sama pätee PDA ja GSM pohjaisiin navigaattoreihin.

Kokeiltuani noita halpoja ensin päädyin lopulta ostamaan kiinteä asennettavan navigaattorin, jossa on gyrot ja muut kilkkeet - ilman gyroa huonolla GPS signaalilla ei navigointi enää onnistukaan - eli keskustassa korkeiden talojen keskellä ei-gyrolliset sekoilivat turhankin usein.

Hintaa tuli lopulta n. 700€/laite (tilasin kahteen autoon), kun eri huutokaupoista noita tilasin. Jos eBaysta tilaa niin kannattaa tilata aina luottokortilla PayPal palvelun kautta ja EU:n alueelta ei tule tulleja tai alvia.

eBayssä on paljon huijareita liikkeellä, tuntuu välillä, että joka toinen myyjä siellä tuntuu olevan jonkun sortin kusettaja ja eBay vain voivottelee, että ei voi tehdä mitään - ilmeisesti ei kiinnosta tehdä noille huijareille mitään kun jokainen ilmoitus siellä tuottaa eBaylle rahaa. Olen nimittäin kolme Fraud Claimia tehnyt ja yhdestäkään eBay ei ole saanut mitään aikaiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


spy kirjoitti:

Jos ostaa saksalaisesta ebay.de:stä esim Garmin StreetPilotin tai Magellanin Roadmaten, niin miten on laitteen kielen kanssa? Ajo-ohjeet tulee luultavasti Saksaksi, mutta voiko kieltä vaihtaa ns. heittämällä vai vaatiiko laite jonkin järeämmän päivityksen esim. koko karttapaketin uusimisen/ laitteen ohjelmistopäivityksen?

Olisivat aika huokeita maailmalla verrattuna Suomen hintoihin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu