Milloin Jukola saadaan Nurmijärvelle?

Jukola_Nurmijärvelle

Jukolan suunnistuskilpailu on Suomen suurin suunnistuskilpailu. Jo pelkästään suunnistajia tapahtumassa on n. 20 000. Lisäksi huoltojoukot ja yleisö. Tapahtuma on massiivinen spektaakkeli, huikea läpi yön kestävä trilleri.

Jukola on lainannut nimensä Nurmijärveltä Aleksis Kiven tarinoista. Myös miesten osuuksien määrä (7) ei ole sattumaa. Nurmijärven olisi aika nostaa profiiliaan ja järjestää Jukola.

Tässä hahmotelmaa:

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14878383/jukola-nurmijarvelle-onnistuisiko

Kunna päättäjät ja Rajamäen Rykmentti, herätys!!

8

493

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karmaatouhua

      Pitäisi kieltää pesintäaikana tuollaiset tapahtumat, luonnonrauha tuhotaan tuollasella massatapahtumalla.

    • kannatetaan

      Jukola on Suomen suurin urheilutapahtuma. Presidentti Niinistökin tulee paikalle. Hyvinkäällä oli Jukola 2010 ja silloin Kytäjän kisakeskukseen vedettiin kunnallistekniikka (vesi ja viemäri) sekä voimalinja. Se oli kuin 40 000 ihmisen telttakaupunki. Oli kaupat, ravintolat ja saunat auki läpi yön.

      Jukola Nurmijärvellä olisi kyllä aikamoinen piristysruiske.

    • eiikinäenää

      Ei se kyllä Kytäjälle mikään piristysruiske ollut. Omavarainen leiri , rajoitti vielä paikallisasukkaiden kulkemistakin. Siivoomiset siitä jäi lopulta vain paikallisille käsiin, siinä se.
      Piristysruiskeena sitä Kytäjällekin markkinointiin, mutta esim. Kytäjän kioskin myynti romahti, koska tie oli poikki, eikä asiakkaita päässyt sinne kulkemaan.
      Luonto kyllä tärvääntyi sen sopulilauman jäljiltä.

      • zsxddf

        Totta turiset.


      • jukola_aktiivi

        No ei kioskin elämä ole yhdestä viikonlopusta kiinni varsinkin kun rakennus- ja purkuporukka piti kioskin kiireisenä viikkokausia.


      • pitäisilaillakieltää
        jukola_aktiivi kirjoitti:

        No ei kioskin elämä ole yhdestä viikonlopusta kiinni varsinkin kun rakennus- ja purkuporukka piti kioskin kiireisenä viikkokausia.

        Höpön pöpön, ei ollut kioskilla mitään rakennusporukoita. Muutenkin Jukolasta ei tosiaan ole mitään hyötyä paikkakunnalle, koska tuovat kaiken tullessaan, koko tapahtuma on hermeettisesti sisäsiittoinen , paitsi tarvitsevat suorituspaikan, jona k tallovat kuin sonnilauma.


      • Variantti

        Miksei, Palojoen ympäristössä ei tosin ole kovin haastavia maastoja, joten sinne ei varmaankaan tuota voisi ajatella, vaikka A. Kivi sieltä kotoisin olikin. Kiljavan alue voisi sopia hyvinkin tuohon tarkoitukseen. Perinteisesti PV: n viestirykmentti on hoitanut Jukolan tietoliikenteen, joten siltäkin osin sijainti olisi hyvä, Riihimäeltä on Kiljavalle melko lyhyt matka.


    • xcvbnqw

      Ei koskaan Nurmijärvelle koska liian köyhä kunta kaikilla mittareilla eli kaikki retajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe