Nykyisestä autostamme on maksettu nyt 2000€, auton arvo on n. 10000. Haluaisimme vaihtaa 25000€:n autoon. Antaisimme nykyisen auton vaihdossa.
Lunastaako autoliike loppuvelan vaikka nykyisestä autosta on näin vähän maksettu?
Paljonkohan kk-eräksi muodostuisi 60kk maksuajalla? Riittäisikö 250€ jos vaikka ottaisi ison jäännöserän?
Kiitos hirveästi jos joku viitsii auttaa tyhmää autokaupoissa =)
Loppuvelan lunastus autokaupassa?
20
8728
Vastaukset
- keijo
Oletan että velkasi on rahoitusyhtiön myöntämä. Autoliike ei lunasta loppuvelkaasi vaan se velka siirretään uuteen autoosi.
Neuvottele isompi jäännöserä, niin 250 euroo varmaankin riittä kk-lyhennykseksi. Jäännös eränhän voi maksaa taas erissä jos haluaa ja rahoitusyhtiö sen hyväksyy.
(autoliikkeiden mainostama loppuvelan lunastus tarkoittaa sitä, että jos myyt heille auton suoraan tai vaihdat sen huomattavasti halvempaan)- taas....
On se vaan kumma, kun asioista tietämättömät vastaavat kysymyksiin joista eivät tiedä.
"Oletan että velkasi on rahoitusyhtiön myöntämä. Autoliike ei lunasta loppuvelkaasi vaan se velka siirretään uuteen autoosi."
Tämä on täyttä puppua.
Jos autosi arvo on 10.000.- euroa ja velkaa jäljellä 8.000.- euroa, on tämä täysin sama asia, jos sinulla olisi 2.000.- auto. Tämä on sinun PÄÄOMASI uuteen autoon. Autoliike maksaa vanhan velan pois, sitä ei siirretä minnekkään.
Toinen kysymys onkin, riittääkö 2.000.- alkupääoma 25.000.- euron uuteen autoon. Käsittääkseni ehdoton minimi on nykyisin 10%, jos on luottotiedot kunnossa. Yleisesti käytössä oleva minimi on 15-20% uuden hinnasta.
Kuukausimaksuksi saanet sen 250.- ja suuremman loppuerän, mutta maksuaika kyllä lyhenee todennäköisesti 48 kk:n. - autoliike
taas.... kirjoitti:
On se vaan kumma, kun asioista tietämättömät vastaavat kysymyksiin joista eivät tiedä.
"Oletan että velkasi on rahoitusyhtiön myöntämä. Autoliike ei lunasta loppuvelkaasi vaan se velka siirretään uuteen autoosi."
Tämä on täyttä puppua.
Jos autosi arvo on 10.000.- euroa ja velkaa jäljellä 8.000.- euroa, on tämä täysin sama asia, jos sinulla olisi 2.000.- auto. Tämä on sinun PÄÄOMASI uuteen autoon. Autoliike maksaa vanhan velan pois, sitä ei siirretä minnekkään.
Toinen kysymys onkin, riittääkö 2.000.- alkupääoma 25.000.- euron uuteen autoon. Käsittääkseni ehdoton minimi on nykyisin 10%, jos on luottotiedot kunnossa. Yleisesti käytössä oleva minimi on 15-20% uuden hinnasta.
Kuukausimaksuksi saanet sen 250.- ja suuremman loppuerän, mutta maksuaika kyllä lyhenee todennäköisesti 48 kk:n.maksaa loppuvelan asiakkaan puolesta pois?
t:nimim. kolmesti on vanha velka lisätty uuden auton velkaan - alkup.
autoliike kirjoitti:
maksaa loppuvelan asiakkaan puolesta pois?
t:nimim. kolmesti on vanha velka lisätty uuden auton velkaanEi kai kukaan sellaista ole väittänytkään. Loppuvelan lunastamisestta oli kyse, ei maksamisesta.
- autoliike
alkup. kirjoitti:
Ei kai kukaan sellaista ole väittänytkään. Loppuvelan lunastamisestta oli kyse, ei maksamisesta.
tuo "Väärin meni...:" -otsakkeinen messu aatoksella läpi.
- Kenna
Tulipa muuten mieleeni, että maksoimmehan me nykyisestä autostamme 3000 € käsirahaa, jonka lisäksi olemme maksaneet 2000€. Eli eikäs tuo 5000€ jo riittäisi käsirahaksi uuteen autoon?
- olla
mahdollista, laske se jotenkin näin: esim. uusi auto vanha velka (25000€ 6000€=31000€) hyvitys vanhasta - velka (10000€-6000€=4000€), eli 31000€-4000€=27000€ jää rahoitukseen luoton kulut/kk korko 4500€ (60kk sopparilla), suurempi viimeinen erä esim. 5000€, siispä 27000 45000-5000€=26500€/60=441€/kk. huh huh.... jotain suuntaa saat tosta, ihan varma en ole meneekö just noin ja tietty korko vaikuttaa jonkin verran ja vanhan velan määrä, laskeskelin vain esimerkkinä. Itse meinasin uuden ostaa juuri samanlaisella ajatuksella, hinnat vain oli toiset.
- Jaska
Oleellista on paljonko sinulla on velkaa jäljellä ja mikä on välirahan tarve. Jos uusi maksaa 25000, vanhasta saat 10000, on väliraha 15000. Tähän lisätään jäljellä oleva velka 5000. Rahoitustarpeesi on tällöin 20000.
Nyt voit laskea kuukausierän rahoituslaskurilla, niitä löytyy autoliikkeiden ja pankkien sivuilta.
Laskin Ford Creditin laskurilla, että 5 vuoden maksuajalla, 20 % käsirahalla, 20 % viimeisellä erällä ja 5.9 % korolla kuukausieräksi tulee 340.
Käytännössä homma hoituu siten, että autoliike sopii nykyisen rahoitusyhtiösi kanssa entisen velan poismaksamisen ja tilalle otetaan uusi velka joko samasta tai toisesta rahoitusyhtiöstä. Sinun ei tarvitse muuta kuin valita itsellesi sopiva auto ja maksuaikataulu, autoliike hoitaa byrokratian.
- velaton
Tyypillistä yli varojen elämistä.
Olisko kova "hinku"näyttää ,että hyvin menee mutta menköön ,vaikka maailma täynnä velkaa.- alkup.
Kun et meidän tilannetta tiedä, niin on turha tuollaista kommenttia laittaa... olenko kertaakaan edes maininnut meidän tulojamme?
Tottakai hankimme uuden auton jos vain vomme. nykyisestäkin maksamme 250€, eli jos samalla kk-erällä saa, niin mikä ettei?? Eikä talous kaatuisi vaikka kk-erä olisi hiukan suurempikin... - siellä se...
alkup. kirjoitti:
Kun et meidän tilannetta tiedä, niin on turha tuollaista kommenttia laittaa... olenko kertaakaan edes maininnut meidän tulojamme?
Tottakai hankimme uuden auton jos vain vomme. nykyisestäkin maksamme 250€, eli jos samalla kk-erällä saa, niin mikä ettei?? Eikä talous kaatuisi vaikka kk-erä olisi hiukan suurempikin...Menet autoliikkeeseen, myyjä antaa vaihtoarvon autollesi, kerrot paljonko velkaa jäljellä ja siitä se sitten lähtee.
Automyyjät HALUAVAT myydä uusia ja käytettyjä autoja ja ovat myymälöissä palvellakseen sinua, vaikka joskus se heistä tuntuu vaikealta. Tällöin voi vaihtaa autoliikettä, mutta nyt rohkeasti vaan autokauppaan. - ei koskaan osarilla
siellä se... kirjoitti:
Menet autoliikkeeseen, myyjä antaa vaihtoarvon autollesi, kerrot paljonko velkaa jäljellä ja siitä se sitten lähtee.
Automyyjät HALUAVAT myydä uusia ja käytettyjä autoja ja ovat myymälöissä palvellakseen sinua, vaikka joskus se heistä tuntuu vaikealta. Tällöin voi vaihtaa autoliikettä, mutta nyt rohkeasti vaan autokauppaan.mielestäni rahoitus kannattaa aina hankkia pankista.
silloin sinä olet auton omistaja eikä rahoitus yhtiö,tekee elämän jatkossa helpommaksi kun pitää miettiä mitä auton suhteen tekee.ja taitaa korkokin olla kohtuullisempi.
ps. jos pankki ei myönnä luottoa vaihda pankkia ja jos toinenkaan pankki ei myönnä luottoa ei sitä ehkä kannata ottaa mistään. - Anonyymi
ei koskaan osarilla kirjoitti:
mielestäni rahoitus kannattaa aina hankkia pankista.
silloin sinä olet auton omistaja eikä rahoitus yhtiö,tekee elämän jatkossa helpommaksi kun pitää miettiä mitä auton suhteen tekee.ja taitaa korkokin olla kohtuullisempi.
ps. jos pankki ei myönnä luottoa vaihda pankkia ja jos toinenkaan pankki ei myönnä luottoa ei sitä ehkä kannata ottaa mistään.ota velkaa siun sote,lta JOENSUU erittäin hyviä lainaamaan, autoja ja sarastia rekryltä henkilöitä k... halvempaan sarastia konkursissa.
- ollil1
Täytyy nyt ottaa tähän vanhaan topiciin kantaa ja varoittaa tästä toimintatavasta kun vaihdetaan autoa yhä uudempaan,ilman että autolainaa ei makseta oikeasti loppuun.Eli annetaan autokaupan aina lunastaa loppuvelka ja lisätä se hankittavan auton hintaan. Autojen arvo nimittäin laskee koko ajan ja kun autonsa on vaikkapa kolmesti vaihtanut uudempaan loppuvelan lunastusta käyttäen niin ollaan siinä epämiellyttävässä tilanteessa että autorahoitusta on esim.27000e maksettavana ja käsissä olevan auton arvo onkin vain 13000e. Lisäksi tuo loppuvelan lunastus ei ole autokaupoille nollasummapeliä vaan siitäkin otetaan hilloja.
Toki sen autorahoituksen hoitokulut voivat olla sellaiset että ne pystyy joka kuukausi hoitamaan, mutta kun sen auton arvo vähenee nopeammin kuin lainan pääoma niin jokaisen tulisi ymmärtää miten lopulta käy, käsissä on halpa auto josta maksat isosti lyhennyksiä.- Anonyymi
Henkilöt jotka ostaa ns yli 10 000eur autoja rahoituksella sekä vaihtavat muutaman vuoden välein, maksavat kk reilut 10 kertaa korkeampia euromääräisiä kuluja vähintään autonsa käytöstä. On muuten merkittävä rahallinen ero sellaiseen joka ostaa suoraan omaksi järkevänhintaisen ja pitää kauemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Henkilöt jotka ostaa ns yli 10 000eur autoja rahoituksella sekä vaihtavat muutaman vuoden välein, maksavat kk reilut 10 kertaa korkeampia euromääräisiä kuluja vähintään autonsa käytöstä. On muuten merkittävä rahallinen ero sellaiseen joka ostaa suoraan omaksi järkevänhintaisen ja pitää kauemmin.
Mutta kun osti 5000 €:n auton käsirahalla, mikä käsitti koko kauppasumman, niin eipä tullut mitään rahoituskuluja ja sai kestävän diesel automaatin, millä ajaa useita vuosia.
Aikuisen miehen kun ei tarvitse enää näyttää naapureille varallisuuttaan, vaan ostaa sellaisen kulkineen minkä tarvitsee liikkumiseen ja perävaunun ym. vetämiseen.
- Anonyymi
Ota velga, osta volga. Volga loppuu ennen velga. Miettikää sitä osamaksuspedet!
- Anonyymi
mites sit kun autoliike hyvittää vanhasta autosta koko loppuvelan,eikö silloin jää maksettavaksi se erotus siitä uuden auton hinnasta.eli 9141,85-5362,85=3779,00e
- Anonyymi
Vaihdokista hyvitetty loppuvelka kuluineen (ennenaikainen maksu aiheuttaa kuluja) lisätään uuden auton maksettavaan summaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaihdokista hyvitetty loppuvelka kuluineen (ennenaikainen maksu aiheuttaa kuluja) lisätään uuden auton maksettavaan summaan.
niin eli uusi auto maksoi tuon 9000e ja vanhasta velkaa oli tuo 5000e.myyjä lupasi vaihdossa
tuon 5000e,joten autosta maksettiin loppuvelka pois.eikös silloin uuden auton rahoitus osuus ole tuo 9000-5000 eli4000e?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952747Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83032667Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412344Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591424Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171132Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481096- 57802
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10791- 19709
- 55702