Vuonna 1941 kuulin jostain sellaista huhua.
Halusiko nl antautua Saksalle tai tehdä rauhan?
Teemu243g
17210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei. Kuulin jostakin etteivät edes tunnustelleet rauhanmahdollisuuksia.
Lokakuun lopulla ja marraskuun alussa 1941 Kreml kävi salaisia rauhantunnusteluja Saksan kanssa tilanteessa jossa puna-armeija oli käytännössä murskattu ja tie Moskovaan oli auki. Mutta Hitler ei halunnut ottaa kuuleviin korviinkaan mitään tällaisia neuvotteluja sillä hän oli päättänyt että slaaveilla ei ole sijaa uudessa Euroopassa. Heille oli luvassa vain nikkeliä päähän tai orjatyö.
Aina tulee uutta tietoa.
Voisitko kertoa lähteesi, kun tuollaista ei ole aiemmin esitetty edes juorulehdissä?
Puna-armeija ei muuten ollut murskattu, vaan voimia kerättiin Moskovan puolustukseen ja strategiseksi reserviksi sen taakse.
Hitler antoi ystävällisesti tähän mahdollisuuden suuntaamalla panssarit 1, 5 kuukauden reissulle Ukrainaan.
Se aika riitti Stalinille.
Kyllä Hitler oli idiootti venäläiset olisivat antautuneet niinkuin 1918.
Stalinilla ei ollut siihen pienintäkään aikomusta.
Vuoden 1918 tilanne oli aivan toinen. Bolsevikeilla ei ollut edes armeijaa ja maa oli näännyksissä.
Kyllä. Stalin tarjosi v 1941 Ukrainaa Saksalle, jos saksalaiset olisivat tehneet rauhan. Hitler luonnollisesti vain nauroi tällaiselle ehdotukselle.
vaikka tuo on aika heikko vitsi.
Stalin sai lokakuussa -41 tiedon vakoilijaltaan Tokiossa, että Japani kääntyy etelään. Hän tiesi, ettei joudu kahden rintaman sotaan ja tyhjensi Kauko-Idän taistelujoukoista.
Hän muodosti strategisen reservin Moskovan pohjoispuolelle ja loppu on historiaa.
Näitä salaisia neuvotteluja käyttiin juuri Stalinin aloitteesta lokakuun lopulla 1941 mutta marraskuun alkuun mennessä Kreml oli saanut tiedon ettei Saksa ole asiasta kiinnostunut. Joulukuussa 1941 USA:n mukaantulo lopullisesti sotaan muutti tilanteen. Britannialle se oli tietysti onnenpotku. Stalin tosin aavisti silloin ettei hänen suuri suunnitelmansa koko Euroopan siirtymisestä neuvostoliittolaiseen järjestelmään tulisi enää onnistumaan. Stalin hölmöyttään oli munannut asiat veljeilemällä Hitlerin kanssa joka oli tuhonnut 5 miljoonan sotilaan puna-armeijan jota USA:n avulla piti nyt alkaa rakentamaan uudelleen.
Ei tuollaisia neuvotteluja käyty kuin sinun valeissasi.
Japanin hyökkäys muutti täysin tilanteen. Saksa oli kolmisopimuksessa sitoutunut mukaan sotaan Japanin liittolaisena. Siksi Hitler julisti sodan USA:lle 11.12. 41.
Stalinilla ei ollut mitään suunnitelmaa Euroopan valtauksesta.
Puna-armeija korvasi suuret tappionsa omin voimin jo 1941.
Kyllä halusivat,Stalinhan oli ollut Hitlerin ystävä ja ystävyys jatkui vaikka sota oli alkanut.Stalin oli suunnitellut Hitleristä N-liiton suuresti kunnioittamaa jahtajaa..
humoristi, vai mitä ihmeen pötyä lykkäät?
Hitler ja Stalin kyllä tekivät kuuluisan sopimuksensa 23.8. 1939, mutta se oli vain Hitlerin taktinen veto kahden rintaman sodan välttämiseksi.
Stalin meni halpaan ja joutui Hitlerin yllättämäksi 22.6. 41.
..OHO! Breiking NEWS! -NEUVOSTOLIITTO PYRKII RAUHAAN KANSALLISSOSIALISTISEN SAKSAN KANSSA!
Nämä on näitä suomalaisen mendia saavutuksia. Kekkoisesta tulee jatkuvasti näitä uutisia joita kukaan ei ole koskaan kuullut...
Loistava aloitus. Tuli Venäjän trolleilla hiljaista
Se on todistettu.
Leskittykää Palmen murha huijaukseen
Se on tätä päivää
Tarkoitin siis keskittykää eikä leskittykää. Mitä se merkitsee maaailmalle jos se on. Bluffia
lukekaa kirja suomi myrskyn silmässä