En siis tajua miks lunttaaminen muka ois koulussa vaikeeta. Tai sit vaan kukaan opettaja ei kiinittänyt muhun koko yläasteen aikana huomiota kokeissa kun käytin mun omia lunttaus juttuja mitkä autto jotenkin.
Oon siis käyttänyt sellasta käsi juttua että kirjottaa joko käsivarteen alapuoliskolle pienellä asioita yms punasilla stabiloilla ja sitten enimmäkseen käteen kämmenen kohalle. Sitten vaan pitkähihanen tai huppari päälle niin ei kukaan siihen sun kätees kiinnitä huomiota. Kokeen aikana kuitenkin itse jouduin välillä katsomaan ettei opettaja tai kukaan muu huomaa kun olin vaikeassa paikassa enkä niin takana jossa on helpompi katsoa omasta kädestä apua. :D
Toinen ehkä parempi tapa jos ei halua sutata käsiä teksteillä ja ottaa sitä riskiä jos opettaja näkee tai kaveri alkaa kyselemään ja kertoo siitä sitten opettajalle on se että tarvitset kolmioviivaimen tai jonkun viivottimen mihin luulet mahtuvan tekstiä. Sitten otat paperin ja leikkaat sen viivottimeen sopivaksi. Kirjoita sen jälkeen mahdollisimman pienellä tekstillä asioita joissa olet huono tai et muista. Ota viivotin ja teippaa teipillä josta näkyy läpi. Mutta teippaa paperi niin että tekstitön puoli on kiinni viivottimessa ja tekstipuoli on ulkona. Myös paremman jäljen ja semmoisen mistä ei tajua että lunttaat on että otat kaksipuolista teippiä kai jos oikein muistan mitä käytin siinä. Ja laitan sen ensimmäiseksi viivottimeen niin että mukamas se on vaan värikäs ja sitten siihen viivottimeen kiinni se paperi niin että teksti jää sillä tavalla että sen näkee ja sitä voi lukea. Käytin tätä lunttaus juttua äikän kokeessa koska olin vain siinä niin huono ja halusin parantaa tällä huonolla tavalla sitä numeroa jotenkin.
× älä lue tätä turhaa tekstiä jos et jaksa ×
Musta tuntui että halusin vaan jakaa nää lunttaus tavat miten mää tein peruskoulussa koska moni vaan käyttää niitä perus kirjasta ja vihosta lunttaaminen yms.
Ja sit vielä siitä miksi lunttasin edes joskus kokeissa oli se että mulle kokeisiin lukeminen oli oikeesti raskasta ja ahdistavaa. Ja mulla ei jää asiat päähän vaikka kuinka lukisin. Tunneilla pääasiassa riippu aina opettajasta milloin jotain jäi mieleen koska toiset osaa paremmin opettaa kun toiset.
Ai niin Instagram on niin ihmeellinen maailma että sieltä löytyy enemmän kaikkii vinkkejä. Suosittelen.
Miksi lunttaaminen ois vaikeeta?
8
125
Vastaukset
- ekekke3i3ii
Lukiossa se vasta helppoa on, kun kokeet tehdään koneella. :)
no mut mul oli yks koe koneella tänä vuonna ja olin käyttäny tota käsi juttuu ja kukaa ei huomannu mut jos joku vahtii siin vieres nii ei se sit onnistu. Mut tavallaan tarkotin peruskoulus olevii niiku eikä lukiolaisii.
Yhdys_sanat ainakin näyttävät olevan hakusessa. Jos et ole aivan saatanan tyhmä ja ymmärrät asiat kerrasta, ei tarvitse luntata.
laskivalas kirjoitti:
Sanoin että mul ei jää asiat päähän vaikka kui paljon lukis. Ja oon huono äikäs :)
Siinä onkin sitten syy harjoitella lisää. Ja jos kerran muistat oman nimesi, miksi et voisi muistaa muita asioita? Yhtä helppo ne on harjoitella. No, tuskin on, mutta anyway, yritä, niin saatat joskus onnistua jopa saavuttamaan jotain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836513Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto945432Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost173772Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233397Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2323237Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat832381Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191726Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val471709Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi441449