Kansainvälinen ilmataistelutilasto on todennut muutamia asioita:
Oikeasti 2*Mannerheim Ristin ritari Hans "Hasse " Wind pudotti todistetusti vain KOLME 2-taso Tsaika-harjoitushävittäjää. Hasse Wind alkohoistui myöhemmin ja toimi lopun elämänsä puliukkona Helsingin Kalliossa.
Lentomestari Ilmari "Illu" Juutilainen pudotti useampia lentämiään Suomem PV:n Brewster- ja Smesserschmidt-hävittäjiä kuin vihollisen kalustoa.
Simo Häyhä oli poskettoman hyvä ampuja, mutta ampui leukansa ja poskensa mäsäksi Sakon huonosti suunnittelemalla ns. tarkkuuskiväärillä...
Oikeasti 2*Mannerheim Ristin ritari Hans "Hasse " Wind pudotti todistetusti vain KOLME 2-taso Tsaika-harjoitushävittäjää. Hasse Wind alkohoistui myöhemmin ja toimi lopun elämänsä puliukkona Helsingin Kalliossa.
Lentomestari Ilmari "Illu" Juutilainen pudotti useampia lentämiään Suomem PV:n Brewster- ja Smesserschmidt-hävittäjiä kuin vihollisen kalustoa.
Simo Häyhä oli poskettoman hyvä ampuja, mutta ampui leukansa ja poskensa mäsäksi Sakon huonosti suunnittelemalla ns. tarkkuuskiväärillä...
Vastaukset 13
Vanhimmat
Todella harmi, että ei onnistuttu paremmin. Venäläisiä kuoli sodassa aivan liian vähän. Ensi kerralla pistetään paremmaksi.
Wind, Juutilainen ja Häyhä olkoot meille esikuvina joiden ennätykset kaadetaan kun taas tulee se aika!
Juu ja Stalin oli oikeasti kiltti täti ?
Aika heikkotasoinen trolli avaajana!
Vernäjän Tiltut eivät tahdo millään toipua torjuntavoitoista ja Suomen itsenäisyydestä! Mutta onhan heillä lohdutuksena sentään pskatunkion romahdus v. 1991!
Ja vieläpä aika halvalla saatiin nuo torjuntavoitot. Sotakorvaukset nykyrahassa yhen vuoden maataloustukien verran ja hieman joutomaata.
Sotakorvauksia maksettiin monta vuotta ja liki 90.000 suomalaista menetti henkensä itsenäisyytemme eteen, joten turha asiaa on vähätellä! Karjalan Kannas oli asuttua ja vaurasta seutua!
Huonommin kävi voittajan. Neuvostoliitto voitti sodat, mutta hävisi sitä seuranneen rauhan. Sodan hävinneet Saksa, Japani ja Suomi kokivat ennennäkemättömän taloudellisen nousun. Samaan aikaan voittanut Neuvostoliitto riutui seuraavat 47 vuotta kommunismissa, köyhtyi ja lopulta romahti. Jäljelle jäi vain torso, joka on menettänyt merkittävän osan toisen maailmansodan ryöstösaaliistaan.
Jorma Sarvanto ei oikeasti pudottanut yhtään konetta WWII. Sarvannon Fokker hyytyi nousukiitoon Jämijärven jäältä ja putosi metsään.
Ottaako Sarvannon suoritukset koville stallarilla?
Legenda Sarvannosta ei kestä tarkastelua lopullisessa historian tulkinnassa.
NL:n sotapäiväkirjojen mukaan yksikään hävittäjä tai pommikone ei lentänyt kyseisenä päivänä Suomen ilmatilassa.
Miksi valehtelet ja puhut joutavia!? Talvisodan JOKAISENA PÄIVÄNÄ lensi neukkukoneita Suomen ilmatilassa! Munaat noilla jutuilla vain itsesi!
NL:n virallisen tiedon mukaan eräs punalentäjä pudottu yhden päivä aikana neljä suomalaista Brewsteriä. Mitallihan siitä tuli, kuten sillekin urhoolliselle punalentäjälle, joka upotti panssarilaiva Väinämöisen Kotkan satamaan.
Kuten tuli mitali Helsingin maan tasalle tuhonneen pommituksen komentajalle :D
Suomen alueella eli Petsamossa toimi saksalainen hävittäjälentäjä Walter Schuck pudottaen 207 konetta, näistä valtaosan siis Suomesta käsin.
Kyseessä on siis kovin ässä Suomessa. Kaukana takana tulevat kotimaiset ässät pudotusluvuissa.
Aloittaja on kuitenkin siltä osin oikeassa, että venäläisiä tapettiin aivan liian vähän. Tilastojen todenperäisyydellä ei ole sodan kannalta mitään merkitystä. Eikä ne vaikuta suomalaiseen demokratiaan ja venäläiseen diktatuuriin.
En usko, että yli 50-v vanhoila sotatilastoilla on suomalaisille mitään merkitystä. Venäläisten sairaanloisen heikkoa itsetuntoa saattaa pönkittää edellisten sukupolvien tappioiden minimointi jälkikäteen tilastoja säätämällä.
Minusta voisimme sopia, että Häyhän uhrit olivat kaikki ukrainalaisia ja Neuvostoliitto ei menettänyt sodassa yhtän lentokonetta. Se saattaisi hyvinkin vähentää tiltujen lääkityksen tarvetta ja olisi siksi ehkä hyödyllistä kummallekin osapuolelle.