Ennen vai jälkeen hammaspesu?

epävarma

Kumpi vaihtoehto on hampaille parempi eli pestä hampaat aamulla ennen vai jälkeen aamupalan? Käytäntöjä tuntuu olevan sekä että, mutta mikä on hammaslääkäreitten kanta ja millä perusteella? Kiitos etukäteen!

14

4469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meikpiis75

      Hampaita ei saisi pestä ainakaan puoleen tuntiin syönnin jälkeen, koska happohyökkäys pehmittää kiillettä tilapäisesti ja hankaamalla se vaurioituu helposti tässä tilassa. Aamulla harvalla on aikaa odotella, joten.. Itse pesen ennen syöntiä. :o)

      • hammas

        Myönnän että asia on näin, mutta eikö ole epämiellyttävää olla pesemättä hampaita aamupalan jälkeen?


      • heli
        hammas kirjoitti:

        Myönnän että asia on näin, mutta eikö ole epämiellyttävää olla pesemättä hampaita aamupalan jälkeen?

        Itse pesen hampaat ennen aamupalaa ja syön aamupalan jälkeen xylitoli-purkkaa..


      • biofilmi
        hammas kirjoitti:

        Myönnän että asia on näin, mutta eikö ole epämiellyttävää olla pesemättä hampaita aamupalan jälkeen?

        pesetkö hampaasi sitten joka kerta kun syöt päivän mittaan? on siis melko hankalaa perustella aamupalan jälkeen tapahtuvaa hampaitten pesu epämiellyttäväksi, koska ei juuri kukaan (eikä sitä kellekään suositella) pese hampaita aina kun suuhunsa jotain pistää.
        Siis: hampaiden pesu ja lankaus fluorin kera ennen nukkumaanmenoa ja hampaiden pesu aamulla ennen syöntiä. Hampaita pestessä ei tarvitsella purskutella vedellä, jotta fluori jää vaikuttamaan hampaan pinnalle. HUOM! ylimääräinen tahna syljetään pois, onhan fluori lääkevalmiste, eikä elimistö kestä liikaa. seuratkaa lasten hampaiden pesua, jotta ne eivät saa liikaa fluoria.


    • minä vain

      Hampaathan on pesty illalla ennen nukkumaan menoa eli ennen aamupalaa ei hampaiden pitäisi olla pesun tarpeessa. Niin kuin tuo toinenkin heppu sanoi, pitäisi odottaa vähintään puoli tuntia syömisen jälkeen. Syy, miksi hampaat pestään jälkeen, on se, että hammastahnan sisältämä fluori jää näin ollen vaikuttamaan hampaisiin pidemmäksi aikaa..

      • hammashoitajaaa

        hampaat pestään aamulla vaikkei söisi mitään.. syy tähän on, että syljen mineraalit reagoi ihan ilman ruokaakin. Eli yöllä muodostuu plakkia ihan yhtälailla ku päivällä.. hampaat eivät oles siis puhtaat aamullakaan vaan suositeltavaa on harjata aamuin illoin :)


      • Höpöhöpöpöö
        hammashoitajaaa kirjoitti:

        hampaat pestään aamulla vaikkei söisi mitään.. syy tähän on, että syljen mineraalit reagoi ihan ilman ruokaakin. Eli yöllä muodostuu plakkia ihan yhtälailla ku päivällä.. hampaat eivät oles siis puhtaat aamullakaan vaan suositeltavaa on harjata aamuin illoin :)

        Mitä ihmettä sä mahdat horista? Plakkia muodostuu, kun suun reikiä aiheuttavat bakteerit saavat sokeria. Jos yöllä ei syö, ei plakkia hampaille synny. Hampaiden harjaus aamulla on tärkeää fluorin saannin kannalta,ei niinkään puhdistuksen kannalta. Plakki on syljen proteiineista ja mikrobeista muodostunut biofilmi. Jotta tällainen biofilmi kehittyy hampaan pinnalle, se edellyttää ravintolähteen. Jos illalla on suorittanut perusteellisen hampaiden puhdistamisen ennen nukkumaan menoa, ei hampaiden pinnalle tällaista biofilmiä niin vain synny..
        Ja ihan asiaan kommentoidakseni, harjaus fluoritahnalla olisi hyvä suorittaa joko puoli tuntia ennen aamupalaa tai puoli tuntia sen jälkeen. Se mikä kellekin sopii parhaiten, niin kannattaa toimia.


    • Ei ydinfysiikkaa

      Jos syöt aamupalalla sitrushedelmiä ja juot tuoremehua niin harjaus ennen aamupalaa. Jos syöt puurosi maidolla niin voit harjata aamupalan jälkeen.

      Hampaiden pesun jälkeen olisi hyvä olla parisen tuntia tunkematta suuhun mitään, niin fluori saa rauhassa vaikuttaa.

      Hampaille ei tee hyvää usein toistuvat happohyökkäykset eli syökää säännöllisesti ja harjatkaa hampaanne aamulla, sekä illalla, älä unohda puhdistaa myös hammasvälejä. Ksylitolit suuhun aterioiden/välipalojen jälkeen ja juokaa janoon vettä.

      • Puula

        "fluori saa rauhassa vaikuttaa" ... Vaikuttaako se fluori silti, vaikka vedellä purskuttelee harjauksen jälkeen parin kerran? Eikös se huuhdoudu pois?
        Itselläni huuhtomisen jälkeen pyöräytän nopeasti hammasharjalla vähäsen vaahtoa hampaisiin (jos harjassa sitä sattuu vielä olemaan) ja pyörittelen vaahtoa suussa, ennen pois syljentää. Tämän jälkeen en enää huuhtele suuta. Tekeekö muut näin vai jätättekö vesi huuhtelun kokonaa pois?


      • hpmm

        Muuten ok tietoa, mutta vaikka söisi puuroa maidolla, tulee suuhun silti happohyökkäys. Siksihän hampaat tulisi pestä ennen aamiaista, että hampaat saavat tahnasta tarvitsemansa fluorin (jota pitää saada vähintään kaksi kertaa päivässä). Ensin aamuharjaus, sitten aamupala jonka jälkeen ksylitolipurkka tai -pastilli suuhun =) Niin ja kyllä se fluori siellä suussa vaikuttaa vaikka syö sen aamupalan harjauksen jälkeen, ei tarvitse kahta tuntia odotella.


    • kahvin kittaaja

      Vähän vanha ketju...
      Mutta itse pesen aamuisin hampaat aina vasta kahvin juonnin jälkeen. Aamupalaa en syö. Kahvi maistuu pahalta hammastahnan jälkeen ja kahvista jää henki haisemaan joten mielestäni parempi pestä hampaat vasta sen jälkeen. Tuleeko siitä kahvistakin sit happohyökkäys ja näin ollen ei ole hyvä juttu? Mutta aion silti jatkaa näin.

    • shg

      Kahvista ei tule happohyökkäystä mikäli juot sen mustana ilman mitään sokereita tai maitoja.

    • ........

      Hampaat pitää pestä ennen aamupalaa. Näin ovat kaikki hammaslääkärit minulle sanoneet.

    • Passi ja hammasharja

      Kyllä, pesu ennen aamupalaa ja viiteen minuuttiin hampaiden pesun jälkeen ei saa vielä syödä. Puoli tuntia ruokailun jälkeen tulee odotella, jos haluaa pestä hampaansa ruuan päälle. Tällöin kiille ehtii happohyökkäyksen jäljiltä kovettua. Näin on minulle hammaslääkäri ohjeistanut. Aamupesu on tärkeää suorittaa myös syystä, että öisin syljen eritys vähenee. Tämä puolestaan vaikuttaa siihen, että bakteerien määrä suussa lisääntyy.

      Joten ehkäpä pesemme jatkossakin hampaamme aamuin ja illoin?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      3060
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1147
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1132
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      51
      1025
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      987
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      858
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      837
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      771
    Aihe