Pakko-Ruotsi

Viittaan erään lehden artikkeliin.
Minä olen täysin samaa mieltä siitä, että Suomessa pitää tai täytyy saada suomenkielistä palvelua missä päin Suomea tahansa.
Vaikka menisin Ahvenanmaan kaukaisimpaan nurkkaan, niin Suomen kielellä tulee pärjätä.
Minun mielestä Suomalaisten ei pitäisi lukea pakko- Ruotsia, jotta he pärjäisisivät Ruotsinkielisillä alueilla. Ne lukee ketkä tarvitsevat Ruotsin kieltä.
Mutta Suomen-Ruotsalaisten on opiskeltava Pakko-Suomea. Niin he osaisivat antaa palveluita ihan oikealla Suomen kielellä.
Kotona he voisivat puhua vaikka Mongoli-Kiinaa, Jos ollaan Suomalaisten kanssa tekemisissä. Niin silloin puhutaan Suomea.

0

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olivia Oras kuollut

        Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
        Kotimaiset julkkisjuorut
        54
        1740
      2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

        Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
        Kajaani
        13
        820
      3. Mies sun käytös satutti...

        Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
        Ikävä
        41
        678
      4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

        Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
        Haapavesi
        41
        656
      5. Sukunimesi eka kirjain?

        🤗
        Ikävä
        42
        601
      6. Kerro vain.

        Lipsauta johtolanka...
        Ikävä
        80
        596
      7. Mies tykkään edelleen sinusta

        Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
        Ikävä
        47
        584
      8. Tönölän hukkaputki

        Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
        Kuhmo
        35
        564
      9. Ei mitään käytöstä

        Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
        Ähtäri
        29
        526
      10. 42
        489
      Aihe