Onko aksolotli todiste evoluutiosta?

cretu---

Onko aksolotli todiste evoluutiosta?

Lajin yksilön kehityksen kaksi eri kehitysmuotoa voivat molemmat olla lisääntymiskykyisiä. Todistaako tämä sen, että sammakkoeläimet ovat evoluution tulosta?

Sammakkoeläinten kantamuoto on sama kuin matelijoilla, linnuilla ja nisäkkäillä, muuan varsieväkalojen luokkaan kuulunut laji.

Sammakkoeläimet käyvät lävitse muna-, toukka- ja aikuisvaiheet. Näitä vaiheita kutsutaan muodonvaihdoksiksi. Perhosilla ja kaislakorennoilla on täydellinen muodonvaihdos: muna-, toukka-, kotelo- ja aikuisvaiheet. Sammakkoeläimillä muodonvaihdos on osittainen, koska kotelovaihetta ei ole.

Matelijat munivat munia, joista kuoriutuu aikuisia yksilöitä muistuttavia matelijoita. Ne kasvavat kokoa ja tulevat sukukypsiksi. Ne eivät käy läviste yhtään muodonvaidosta elämänsa aikana.

Linnut munivat munia, joista syntyy poikasia ja ne kasvavat sukukypsiksi aikuisiksi käymättä lävitse yhtään muodonvaihdosta. Munasta kuoriutuvat linnunpoikaset muistuttavat aikuisia biologisilta rakenteiltaan ja ne syövät samaa ruokaa kuin aikuiset, jotka ruokkivat niitä.

Nisäkkäät eivät muni munia. Nisäkkäät saavat eläviä poikasia, jotka muistuttavat paljon aikuisia yksilöitä. Ne kasvavat isommaksi ja tulevat sukukypsiksi käymättä lävitse yhtään muodonvaihdosta.

Huomaamme näistä esimerkeistä sen, että evoluutiosadun mukaan sarvieväkaloista on kehittynyt matelijat, sammakkoeläimet ja nisäkkäät, joiden lisääntymisjärjestelmät ovat erilaiset kuin varsieväkaloilla.

Ja evoluutioteoria on tieteellisesti todistettu fakta. Varsieväkalojen lisääntymisjärjestelmästä on kehittynyt tuollaisia lisääntymisjärjestelmiä lukuisten välimuotojen kautta, jotka kaikki ovat olleet lisääntymiskykyisiä.

2

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt on poikkeukselliseti lainattava uskonveljesi Mark5:n kehotusta: mene kouluun oppimaan.

      • cretu---

        Tieteellinen kreationismi ei ole uskonto, joten Mark5 ei ole "uskonveljeni". Jos tarkoitat "uskonveljellä" saman uskonnon kannattajaa, niin minä en usko Jeesuksen luoneen tämä maailmaa niin kuin Mark5 kristittynä luulee. Me emme ole siten "uskonveljiä".

        Mark5 perustelee näkemyksensä pelkästään Raamatun kirjoitusten kirjaimellisen tulkinnan avulla. Minä en perustele kantaani Raamatun kirjoituksilla vaan tieteellisen tutkimuksen tuloksilla ja luonnosta tehdyillä havainnoilla. Meidän lähtökohtamme ovat siten täysin erilaiset tutkiessamme kaiken alkua ja elämän syntyä sekä lajien runsautta.

        Mark5:n edustama kreationismi on "uskonnollista kreationismia", mutta minä kannatan tieteellistä kreationismia. Me teemme havaintoja luonnosta ja tutkimme tieteellisen tutkimuksen dataa, josta teemme johtopäätökset ennakkoluulottomasti, avoimesti ja rehellisesti.

        Meidän ei tarvitse todistaa Raamatun tai jonkin muun uskonnollisen kirjan tai lähteen väitteitä totuudeksi niin kuin Mark5:n kaltaiset uskonnolliset kreationistit yrittävät tehdä. Heidän tapansa lähestyä tätä aihetta on virheellinen ja se estää heitä löytämästä totuutta luonnontieteellisesti todistetuista asioista kuten luominen, vanhan maan ja vanhan elämän teoriat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      388
      4385
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3759
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      103
      2725
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2441
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      17
      2264
    6. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      16
      2012
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1932
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1868
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      120
      1836
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1419
    Aihe