Hei, olen yli 50 vuotta oleva rouva,ja minulla on ollut tekohampaat jo yläleuassa jo n.30 vuotta.Ja alaleuassa omat hampaat paitsi 3 hammasta jouduttiin ottamaan pois 3 vuotta sitten ja joulukuussa-04 sain implantit puuttuuviin kohtiin eli keinojuurilla olevat kruunut onnistui mitä parhaiten.Ja kun tiedätte niin ruokahalu kasvaa syödessä, niin myt saan pikapuolin jo ensiviikolla ylös kokoleuan implantit,niistä näyttää tulevan kauniit ja hyvät on jo sovitettu muutamankerran eli valmiit jo kohta ensiviikolla. Suosittelen, ei enään tekareita irrallisena häiritsemässä elämää vaan kiinteät hampaat kuin omat ja eroa ei huomaa kuin hammaslääkäri.
IMPLANTIT
minulle laitettiin
4982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei, kerrotko lisää aiheesta. Jouduitko olemaan kauan ilman proteeseja? Miten kauan kestää koko toimenpide. Paljonko tuli maksamaan?
vastaus sinulle Raija,tekarit siis yläleuassa saavat olla kokoajan sen operaation aikana porattiin vaan reijät sisältäpäin että mahtuu sen aikaa kun keinojuuriin asennetaaan hammaskruunut ja keinojuuret eli implantit on pinnalla pienet kannet ja edessä ikäänkuin pienet piikit minulla on yläleuassa jo 6 impalanttia odottamassa lopullista asennusta tulee kiinteä silta alle jota ei huomaa ja sitten kaikki yläleuan implantit niihin hammaskruunut jotain 13-14 en tarkalleen tiedä ja aikaa menee koko operaatioon n1kk-2kk ja tosiaan entiset tekarit saa olla koko siihen asti paikoillaan niin kätevää hommaa siis nykyaika teettää että suosittelen sinulle Raija ilolla tätä hommaa.Ja että mitä maksaa n. 7000 euro ja jonkun verran enemmänkin siis yläleukaan .Minä valitsin näin elämääni tosi tasokkaan ratkaisun.
Haluaisin tietää onko sun implantit kestäneet hyvin istutuksen jälkeen. Olen nimittäin kuullut juttuja, joissa kalliit implantit ovat hajonneet tai ruuvit menneet rikki.
Olen suunnitellut parin hammasimplantin hankintaa, mutta hinta tuntuu olevan muhkea - n. 2000 eukkaa/kpl! Joten olisi kiva tietää kuinka kauan implantit kestää kulutusta.
Implantit ovat periaatteessa ikuisia hyvällä hoidolla. Epäonnistumisprosentti on erittäin pieni. Toki joukkoon joskus mahtuu jokin viallinen osa, mutta se on harvinaista.