Onko SDP demokratian irvikuva ,no on on

Edustajisto valitsee ja päättää ,rivijäsenillä ei mitään merkitystä.SDP:tä miehittää pakkoruotsittaja suvakit? Edellämainituista syistä eriarvoisuus on kasvanut Suomessa SDP:n ollessa hallituksessa !
11141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ainoa puolue joka vaatii tässä hallituskriisissä demokraattisia vaaleja, toisin kuin kaikki muut puolueet jotka ovat valmiit tekemään mitä tahansa lehmänkauppoja päästäkseen hallitukseen ja kiinni vallankahvaan!

Äänestä
  • http://www.talouselama.fi/uutiset/sipila-perussuomalaiset-korvataan-hallituksessa-uusi-vaihtoehto-ryhmalla-ei-muutoksia-ministereihin-tai-hallitusohjelmaan-6657160

    Jos tämä on kokoomuksen mieleen niin hyvä on. 21 yhden kansanedustajan ryhmälle 4 ministerinpallia ja puhemiehen paikka. Kokoomukselle 3 ministerin paikkaa.
    Melko erikoista. Orpo taipuu kuin pajun oksa. Toimiiko Orpo ja kokoomus uhrilampaana?

    Kun kokoomuksella on sote-valinnanvapaus etusijalla ja kepulla maakuntauudistus, niin demokratialle voi heittää hyvästit, Oikeusoppineet eivät ole ainakaan joukkotiedotteena kertoneet, miten tämä on mahdollista, että vaalien tuloksen jälkeen syntynyt tilanne voi olla voimassa myös puolueen hajoamien jälkeen. Kyllä tästä jälkipyykkiä syntyy.

    Äänestä

  • UV:n salkut ovat hallituksen köykäisimmät Soinin salkkua lukuun ottamatta. Sitäkin tuli osin jakamaan kulttuuriministeri Sampo Terho, jolle kuuluu myös EU-asiat. Lindströmille jäi työministeriö, kun Kokoomuksen Häkkinen otti oikeusministerin salkun itselleen.
    - KOK (5) - valtiovarainministeri, sisäministeri, ulkomaankauppaministeri, oikeusministeri, opetusministeri, valtiovarainministeri myös pääministerin sijainen ja oikeusministerille siirtyi valtion omistajaohjaus pääministeriltä
    - UV (5) - ulkoministeri, puolustusministeri, toinen sosiaali- ja terveysministeri, työministeri, kulttuuriministeri
    - Kepu (5) - pääministeri, sisäministeri, maatalous ja ympäristöministeri, toinen sosiaali- ja terveysministeri, elinkeinoministeri.
    Kokoomus lisäsi vaikutusvaltaansa selvästi. UV on ulkona talous-, asunto- ja elinkeinoasioista kokonaan, substanssista, joskin työministeriön hallinnonala sivuaa niitä.

    Äänestä

  • Tosta unohtui kaksi Kepun ministeriä, kuntaministeri Vehviläinen ja Kepun Tiilikaiselta siirretty metsä- ja maatalousminsteriön hallinnonala uudelle Kepun ministerille. Kepulla siis 7 ministeriä.

    Äänestä

Niin kyllä loikkarit pani paremmaksi,kansanvaltaa ajatellen? Kyllä suora kansanvalta on kuitenkin ylivoimaisesti PARAS,RISKEISTÄ huolimatta.

Äänestä

Oli melkein naurettavaa kun kyselytunnilla Sampo Terho löi Rinnettä oikrin kölin alta. On terholla sana hallussa Rinteeseen nähden.

Äänestä

Onhan siinä RISKINSÄ jos rivijäsenet PÄÄTTÄÄ ? SILLOIN PITÄÄ KUUNNELLA KANSAA, eihän se käy koska "väärät" valitaan ?

Äänestä

Onhan se outoo noin lievästi sanottuna että PAKKORUOTSITTAJA tulee esim. pressa ehdokkaaksi. Onko sdp :ssä käynyt kertaakaan toisin päin, no ei RKP -siipi pitää siitä huolen ??!!

Äänestä

Pakkoruotsittajat SINNE valitaan eli EI SDP-lle

Äänestä

SDP on SUVAKKI ulospäin mutta ei omilleen ,outo puolue siis ei SDP.

Äänestä

Tutkimus+osoittaa+että+74%+suomalaisista+vastustaa+pakkoruotsia,+siis+pakollista+identitteettiä.+Ruotsin+kieli+joka+joudutaan+pakottamaan+suomalaisille+koska+se+ei+kuulu+suomalaisten+identiteettiin+suututtaa+74%+kansasta.+Se+on+suuri+häpeä+että+pakkoruotsista+ei+päästä+demokraattisessa+maassa+eroon.+Se+on+häpeällistä+demokratian+halveksuntaa.SDP+toimii+epädemokraattisesti+kun+se+tunkee+pakkoruotsia+äänestäjillensä.+Poliitikon+tehtävä+ei+ole+olla+johtaja+vaan+äänestäjiensä+edustaja.+SDP+leikkii+johtajaa+kun+se+pyrkii+johtamaan+äänestäjiään+omien+etujensa+mukaisesti,+kunnioittamatta+äänestäjiltään+saatua+mandaattia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gcfd34 kirjoitti:

Edustajisto valitsee ja päättää ,rivijäsenillä ei mitään merkitystä.SDP:tä miehittää pakkoruotsittaja suvakit? Edellämainituista syistä eriarvoisuus on kasvanut Suomessa SDP:n ollessa hallituksessa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu