Teidän on ukisematta hyväksyttävä Halla-ahon johtama porukka hallitukseen.
Jos ette sitä tee, olette epäisänmaallisuutenne lisäksi kaikkea muuta kuin demokraatteja.
Kansa ei halunnut miehittäjiä tai enemmistö kansasta, se jolla on tervettä järkeä.
Ja monista näistä miehittäjistä on ollut riesaa raiskaajina mm:ssa, mutta eihän se teitä paina, kuten Waltterin jääminen pysäkille.
Jo pohtiminen siitä, että voiko Halla-ahon kanssa jatkaa hallitustyötä, kertoo paljon.
Te ette ymmärrä Suomen parasta turvallisuuden näkökulmasta, vaan annatte Afrikan ja Lähi-idän miesten miehittää Eurooppaa jos Merkkeli niin tahtoo.
Jos ette sitä tee, olette epäisänmaallisuutenne lisäksi kaikkea muuta kuin demokraatteja.
Kansa ei halunnut miehittäjiä tai enemmistö kansasta, se jolla on tervettä järkeä.
Ja monista näistä miehittäjistä on ollut riesaa raiskaajina mm:ssa, mutta eihän se teitä paina, kuten Waltterin jääminen pysäkille.
Jo pohtiminen siitä, että voiko Halla-ahon kanssa jatkaa hallitustyötä, kertoo paljon.
Te ette ymmärrä Suomen parasta turvallisuuden näkökulmasta, vaan annatte Afrikan ja Lähi-idän miesten miehittää Eurooppaa jos Merkkeli niin tahtoo.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Ei Halla-ahon kanssa voi tehdä yhteistyötä ,kun se ilmoitti että hallituksen tulisi noudattaa omaa hallitusohjelmaansa.
Minkä lupauksen Soini oli antanut Sipilälle, kun hän oli hiljaa ?
mitä muuta Sonni antoi Sipilälle?
Ei Sipilän ja Orpon ole pakko hyväksyä mitään.
Persut voidaan korvata hallituksessa kd:llä ja RKP:llä. Ajatus, että hallitus jatkaisi ilman kokoomusta on mahdoton, koska RKP ei mene Halla-ahon kanssa samaan hallitukseen. Valtit on siis Kokoomuksen käsissä, ja uudet vaalit menisivät Kokoomuksen ja toisaalta vihreiden pussiin. Halla-aholla on tasan kaksi vaihtoehtoa: joko istuu Soinin tavoin ministeriaudin takapenkille keskustan ja Kokoomuksen nöyränä sylikoirana tai lähteä oppositioon. Varaa esittää minkäänlaisia vaatimuksia kepulle tai kokoomukselle Halla-aholla ei ole, sillä ennenaikaiset vaalit olisivat persuille katastrofi. Veikkaan, että audin takapenkki maistuu prinssinakille siinä missä paksulle pojallekin.
Muista sitten tämä kirjoituksesi, kun on nähty mitä tuleman pitää.
Muistan toki sitten, kun karismaattinen upseeri ja herrasmies prinssinakki ensi viikolla punastelee audin takapenkillä Kokoomuksen ja kepun puudelina. Tai luikkii häntä koipien välissä oppositioon. Ei prinssinakin persuilla ole hallituksessa sen enempää sananvaltaa kuin paksulla pojallakaan oli.. 😂😀🤗
Minä voin muistuttaa ja pyöräyttää puukkoa haavassa, silloin se koskee entistä kipeämmin.
ja ruotsinkielisten muutenkin ylettömiä tukia muokataan kohta.
Koomista kun persu paasaa suu vaahdossa demokratiasta, ja itse eivät halua kunnioittaa edes perus-ihmisarvoja.
Ei jatkoon.
Niin, on se kauheaa ihmisarvon loukkaamista, kun Halla-aho uskaltaa kertoa, ettei Suomi voi olla koko maailman sosiaalitoimisto.
No joopa joo ja Henna rouva puhuu jakamattomasta ihmisarvosta, onko se sitä köyhiä ja sairaita kyykytetään vaikkapa leikkaamalla lääkekorvauksia jne, onko se kokoomuksen ihmisarvo, kysynpä vaan.
Mitäs ihmisarvoja eivät kunnioita? Hyysääjät taas eivät kunnioita Suomen lakeja, joten taidat haukkua väärää porukkaa.
Niin, ja kuinka kitistään asumistukien lisääntymisestä. Paljonkohan menee maahantulijoiden asumistukiin rahaa, kun tarvitsevat suuret asunnot lapsinenesa ja mitä kaikkia muita kuluja aiheuttavat yhteiskunnallemme. Tulijoita kyllä riittää niinkauan kun yhteiskuntamme on valmis heitä elättämään.
Kyllä suurempi ongelma on keskimäärin suomalaisissa, jotka eivät halua töihin kuin maahanmuuttajissa, jotka monista perustavat maahamme yrityksiä.
"maahanmuuttajissa, jotka monista perustavat maahamme yrityksiä."
Kyllä vain, nämä koneinsinöörit ovat perustaneet uusia konepajoja ympäri suomea.
Luusereilla meni plöröt housuihin kun Halla-Ahosta tuli pj.persuille. Vaviskaa Sipiälä, Orpo ja muut luuserit.
ei+hätää+tulevissa+vaaleissa+persujen+kannatus+on+jo+yli+30%?
Höpsis. Prinssinakki laskee huomenna luisuvan takalistonsa audin takapenkille, ja kannatuksesta sulaa toinenkin puoli. 🤣😁😀😎
Älä+nyt+naurata!+Täyttä+utopiaa+tuo+kun+joku+3%+on+lähempänä+totuutta.
käymään Spr:n ja muiden pakolaisavustusten kanssa? Laita myös ennusteesi Ahvenanmaan valtionavustusten tulevaisuudesta.
Soini on aina vähätellyt Halla-ahoa. Nyt tajusi kuitenkin siirtyä syrjään vapaaehtoisesti.
Jihadistien ihmisoikeudet ovat valtapuolueille tärkeämpi kuin demokratian kunnioittaminen.
Jihadistit ovat raaka-aine, jolla pakolaisbisnes tehdas pyörii. Tehtaan omistajat saavat hyvät rahat ja Suomi maksaa. Ilman rahastusta tämmöistä tilannetta ei olisi päästetty syntymään Suomeen.
Esim. huostaanotto on hyvä bisnes. Yksi asiakas tuottaa 100 000 e vuodessa. Veronmaksajat maksaa lystin.
Siihen demokratiaan vain kuuluu myös se, ettei ole mikään pakko mukisematta hyväksyä. Niin ne asiat menevät.
Kyllä pitäisi hyväksyä mukisematta toisen puolueen henkilövalinnat. Miksi vihervasemmisto ei hyväksy vaalien tuloksia koskaan?
https://seura.fi/asiat/seuran-selvitys-juha-sipilasta-tuli-miljonaari-valtion-tuella-ja-harskeilla-tutunkaupoilla/
Vittuilkaa rosvoille, elkääkä syyttömille !
Late Lapista. SSSS Ry!
Kokoomus ei suostu yhteistyöhön Halla-Ahon kaltaisen natsin kanssa, joten on selvää, että hallitus kaatuu. Sipilä saattaa olla niin heikko paska, että tekisi töitä vaikka Hitlerin kanssa, mutta Orpo ei ole samanlainen vätys. Hallitus estää Halla-Ahon persujen valtaanpääsyn Suomessa siten, että Orpo pakottaa hallituksen eroamaan. Tulee uudet vaalit. Isämaalliset lukitaan vallan ulkopuolelle.
Eikö olisi reilua että ne jotka haluaa tänne lisämaahantuloa myös kustantavat sen omasta pussistaan?Ei ole mitään oikeutta suvaitsevilla maksattaa maahanmuuttajien oleilu yhteisvastuulla,eikö?Vai eikö ymmärrä?Suomessa suurin osa kansasta ei halua maksaa ulkomaalaisten oleskelua koska se vaan on liian kallista. Miksi siis kuvittelet että tuolla teemalla tulisi vaalivoittoakaan?
Haittamaahanmuuton kritisointi on tässä maassa nyt kielletty. Ken sellaista harrastaa on automaattisesti rasisti ja natsi ja stalinisti ja saatananpalvoja, ties mitä.
Matubisnes on jo niin suuren volyymin toimintaa, että etunsa uhatuksi kokevia on paljon. Erityisen paljon niitä on kokoomuksen "isänmaallisissa" yrittäjäpiireissä.
Orpon vaimokin saa tulonsa tästä bisneksestä.
Voidaan helposti arvioida, että haittamaahanmuuton kustannukset ovat jo samaa luokkaa kuin maataloustuet tai puolustusvoimien ylläpito.
Nykyinen ja tuleva presidenttikin on todennut, että velka on huomisen vero.
Kataisen kaudella (vvm pm) valtion velka on tuplaantunut.
Ei taida tuntea Kreikan tapausta tämä presidentti, sen ei tarvitse maksaa rähmän rahtuakaan, jos se päättää ruveta neliraajajarrutukseen. taitaa olla yksinkertainen tollo tällainen presidentti.
Eihän se kuulu ulkopuolisille millaisen päätöksen jokin puolue tekee puolue johtoaan valitessa . Tietääkseni Orpo kuuluu kokoomukseen,joten hänellä ei ole mitään nokan koputtamista PS puolueen sisäisiin päätöksiin.
Hallituskumppaneilla ei ole valtuuksia toistensa erottamiseen vaikka puolueiden linjaukset kuinka muutuiosivat.Heillä on kyllä mahdollisuus todeta, että yhteistyö ei suju eikä ole mahdollista,mutta tällöin se tarkoittaa sitä että se puolue joka näin toteaa lähtee hallituksesta. Se mihin se sitten johtaa on toinen juttu.
Ne voivat lähteä yhdessä. Sitten muodostetaan uusi hallitus ottamalla rkp ja krisut mukaan ehdoista piittaamatta.
Aloittaja on yhtä sekaisin kuin puolueensakin. Persujen jäsenet ja äänestäjät eivät ole kansa. He ovat vain pieni osa kansasta, vähemmistö. Hyvä niin, sillä maahanmuuton vastustamisen nimittäminen isänmaallisuudeksi on idiotismia pahimmillaan.
Miksi sitten puolustusvoimia ylläpidetään.
309458394085 : kirjoittaja
Sinä olet kyllä yksi pirun 5. kolonnan tihulainen ja sabotööri, kerran sun mielestä tänne pitää haalata ja laivata musulmaaneja ongelmineen, tapoineen ja niine pirun islameineen valtion veroilla hyysättäväksi.
Anna kun arvaan : Olet nainen, 30-40 v., YH, roimasti ylipainoinen, sulla on nyrhitty monivärinen kananperse tukka eli ns. kouvolatukka, kouluna olet käynyt jonkun haistavitun hamsteri-maisteri linjan etkä ole päivääkään tehnyt oikeita töitä, eli lyhyestä virsi kaunis = olet suvakki huåra.....
Halla-ahossa on paljon Hitlerin kaltaista säätelijää, jota Suomi ei tarvi ollakseen kansainvälinen valtio. Voi sanoa ettei muut tarvitse Suomea vaan pikemminkin Suomi tarvitsee muita!
Persut voi heittää hallituksesta saman tien. Oppositiossa ollessa saavat sitten seurata kun muut päättävät maahanmuutosta.
Tätä Halla-ahokin varmaan salaa toivoo, koska se räjäyttäisi kannatuksen uusiin sfääreihin.
Mitä kannatuksella tekee jos sillä ei pääse hallitukseen.
Toisaalta taas, kuka nyt yhden Suoli24-vetelyksen terveisistä nyt piittaisi.
Joistakin koulukiusatuista tulee koulusurmaajia ja joistakin rasistipuolueen puheenjohtajia. Jotain yhteistä tässä on, sillä kouluampujat ovat useasti myös äärioikeistoon päin kallellaan.
kerran kiusattu, aina kiusattu
näin se näyttää menevän
suvaitsevaisuus on vain unelmahöttöä ja harhaa
Persujen ottaminen ylipäätään hallitukseen oli Sipilältä hallitsematon riski joka laukesi nyt silmille täysillä. Sipilä on liian lauhkea lehmä pystyäkseen korjaamaan tapahtuneen uhkapelin jäljet, mutta Orpo pystynee kovan linjan periaatteen miehenä vielä tuhoamaan hallitusyhteistyön niin täysin, että hallitus kaatuu eivätkä Halla-Aholaiset pääse valtaan. Jos ja kun hallitus kaatuu niin seuraava pääministeripuolue on SDP koska kokoomus ja keskusta ovat hallituksessa molemmat menettäneet kannatuksensa alle SDP:n kannatuslukujen. SDP taas pystyy muodostamaan enemmistöhallituksen yhdessä vihreiden, RKP:n ja kristillisdemokraattien kanssa.
Minä se sitten olen aina oikeassa, Näin se Suomi toimii aivan kuin mun luoma malli ajatuksiini siitä.
Olen ehkä vuorisaarnaaja-ainesta, sitä bikkaisen barempaa ainesta? Minua ei sovi suututtaa. Käsitellään pumpulilla ja höyhenillä.
Uusi satsi, joka siirtyi pk:stä tänne, viikko sitten, luultavasti suoraan jostain karjapaimen alueelta pukeutumisesta ja pussukoista päätellen. Ovat nyt jonkun asunnossa täällä, lähes kaksikymmentä. Kuka vastaa ilman kontrollia suoraan somaliasta tulevista? Lisääntymisikäisiä edelleen. Tämä mahtaa olla itä-helsingin laidoille aika tavallista?
Sipilän ja Orpon paniikki oli odotettavissa. Heillä ei nyt ole muuta sanottavaa kuin JHA-n demonisointi. Malttavatkohan edes odottaa, että tulisi jokin oikea a s i a, millä voisi hallituksen kaataa. Halla-ahon kuvan kauhisteleminen on nyt muotia.
Epäilen myös, että Sipilällä ja Orpolla ei ole mitään haluja ottaa kuolaavia vihreitä emmakareja tai demarien luurankoja tai lianderssoneja hallitukseen. Ja mitä poliittista vastuuta muka kantaisivat hurrit ja kristilliset, sieltä tulisi pelkkiä virkamiesministereitä myymään vaikka mummonsa.
Niille, jotka ovat Halla-ahosta nähneet vain pelottavan kuvan, suosittelen tutustumista Scriptaan (googlaten löytyy), nelisensataa kirjoitusta akateemista, silti helppotajuista täyttä asiaa.
Taitaa olla koulimisvaihe?