Tilalle varaedustajat, näin sen pitäisi mennä eikä mitään loikkauksia uusiin eduskunnassa jatkaviin ryhmiin. Äänestäjät valitsevat edustajat, eivät edustajat itse.
Ulos puolueesta ja ulos eduskunnasta
kummaa.peliä
9104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eduskunnassa ovat puolueet ja jos puolueesta eroaa, niin putoaa pois myös eduskunnasta!
Eikö tämä ole itsestään selvää, mutta hallitus ei näemmä pelaakaan rehellisillä säännöillä?
Persut saivat 37 edustajapaikkaa. Uusi Vaihtoehto ei ollut vaaleissa eikä saanut yhtään paikkaa, joten eduskuntaa täydennetään nyt uusilla persujen varajäsenillä. So simple.
Olen ollut jo pitkään sitä mieltä, että jos edustaja menettää luottamuksensa puolueeseen, niin hänen tulisi jättää paikkansa varamiehelle, ei loikata toiseen ryhmään. Sillä se pettää äänestäjän, jos loikkaa eriarvoiseen ryhmään. Eroaminen olisi tietenkin sallittua, mutta uusi alku pitäisi aina saada äänestäjien tuella.
Loikanneet ilmeisesti kuvittelevat päässeensä eduskuntaan omilla äänillään ja voivansa tehdä mitä tahansa. Todellisuudessa he pääsivät vain puolueen suuren äänimäärän ansiosta paria ääniharavaa lukuunottamatta, joten he halveksuvat teollaan pahasti suuren äänestäjäjoukon puolueelle antamaa kannatusta.
Suhteellisessa vaalitavassa äänet menevät todellisuudessa puolueelle, eivät ihmisille.
Eduskunnassa on myöskin ryhmäkuri, yksittäinen edustaja ei päätä siellä mistään.
Ei saa olla mahdollista, että kaikki edustajat loikkaisivat samaan puolueeseen ja eduskunta sekä hallitus jatkaisivat toimintaan ihan kuin mitään ei olisi tapahtunut. Lakeja on heti muutettava siten, että loikkari loikkaa automaattisesti ulos myös eduskunnasta.
Niin kauan kuin suunta on yleensä aina kohti isoja puolueita, homma saa jatkua.
Onko tämä enää demokratiaa?
"Kansanedustaja voi kesken vaalikauden erota eduskuntaryhmästä ilmoittamalla siitä kirjallisesti eduskuntaryhmälle ja siirtyä eduskuntaryhmästä toiseen, perustaa uuden eduskuntaryhmän tai jättäytyä eduskuntaryhmien ulkopuolelle."
Suomen hallinto näyttää ulospäin DIKTATUURILTA. !