Marsalkka Soinilla on takanaan kenraalit eli ministerit ja joukko pienempiä pomoja sekä vahvat liittolaiset kepu ja kokoomus..
Sivari Halla-aholla on takanaan joukot, ainakin nimellisesti.
Soini tarvitsee taakseen joukkoja ja Halla-aho johtajia.
Mielenkiintoinen tilanne.
Suuri kysymys on suhtautuminen nykyiseen EU-politiikkaan, pakolaisiin ja kansainväliseen yhteistoimintaan.
Se ratkeaa vasta seuraavassa suurtaistelussa eli maakuntavaaleissa. Paremmin valmistautunut voittaa. Äänestäjät ratkaisevat.
Kyllä kansa tietää.
Sivari Halla-aholla on takanaan joukot, ainakin nimellisesti.
Soini tarvitsee taakseen joukkoja ja Halla-aho johtajia.
Mielenkiintoinen tilanne.
Suuri kysymys on suhtautuminen nykyiseen EU-politiikkaan, pakolaisiin ja kansainväliseen yhteistoimintaan.
Se ratkeaa vasta seuraavassa suurtaistelussa eli maakuntavaaleissa. Paremmin valmistautunut voittaa. Äänestäjät ratkaisevat.
Kyllä kansa tietää.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Johtajuus - se ratkaisee. Miekka tappaa 100, mutta kynä 1 000. Kansa seuraa johtajaa, jolla on samat arvot, kuin kansalla, ei tuonti, tai keinotekoisia esanssi-arvoja, vaan todellisia. Arvoja, jotka tämä kansa on tuhansien vuosien aikana omaksunut näillä seuduilla eläessään, taistellessaan olemassaolostaan, tilastaan. Tänne on aina vaikea ollut valloittajan tulla ja aina vainolainen on ajettu takaisin. Niin tulee nytkin käymään.
EU-vihaaja: "Sipilä ja Orpo perustelivat Perussuomalaisten hallituksesta pois potkimista pääosin EU:n vastustamisella. Kuulemma vastustaminen edustaa "väärää arvopohjaa"!?#
Valehtelet. Kyse oli ihmisarvon ja demokratian kunnioittamisesta.
"No niin, tähän on tultu. Suomessa ei siis saa enää vastustaa EU:ta ja sen liittovaltio-kehitystä. Jos niin tekee, niin julistetaan poliittiseen paitsioon."
Vastusta saa vapaasti. Mutta ei kelpaa hallitukseen, joka ajaa yhdessä sovittua politiikkaa.
"Ku asiaa ajattelee, niin suorastaan hirvittää. Me emme elä enää missään demokratiassa, jossa kunnioitetaan erilaisia arvopohjia ja niiden kanssa pyritään elämään."
Demokratiassakin on oikeus vaatia demokraattisten arvojen noudattamista
"Suomi on valtaeliitin johtama näennäisdemokratia. EU:n kannattamisesta on tehty valtiouskonto."
Kansan enemmistö kannattaa EU-jäsenyyttä. Sitä voi myös vapaasti vastustaa.
"Oman maan, kansan ja kulttuurin etu on pysyvästi alennettu epädemokraattisen ja yliskansallisen liittovaltio- hirviöluomuksen taakse. "
Suomen ja EU:n arvomaailma on hyvin samanlainen. EU on demokraattisten maiden vapaaehtoinen liitto.
taas Brysseliin nauttimaan suurta palkkaa hajotettuaan puolueensa.
Soini ja kumppanit ihmettelevät, pitäisikö perustaa oma puolue.
Niinhän sinäkin tekisit ja rahasta ne kaikki siellä on.
Eikö ole silloin vaarallisempaa olla ilman EU:ta.