Härmän laituri ja junan pysähtyminen siellä on selkeä imagovoitto, tosin kaupunki maksaa reilun miljoonan. Todennäköisesti verotuloina investointi ei koskaan tule takaisin. Aikahan sen näyttää
Prima-Powerin lähtö sensijaan on kaupungille varmasti imagotappio. Taloudellisesti asia ei ainakaan lähitulevaisuudessa maksa kaupungille mitään. Jos edes jonkinverran työllistävää toimintaa tiloihin saadaan, rahallisesti kaupunki tulee jäämään voiton puolelle. Aika senkin tulee näyttämään.
Prima-Powerin lähtö sensijaan on kaupungille varmasti imagotappio. Taloudellisesti asia ei ainakaan lähitulevaisuudessa maksa kaupungille mitään. Jos edes jonkinverran työllistävää toimintaa tiloihin saadaan, rahallisesti kaupunki tulee jäämään voiton puolelle. Aika senkin tulee näyttämään.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sitä vaan moitin näissä junalla tulijoista, että kun heidät asemalta haetaan powerparkkiin ja viedään takaisin asemalle niin missä vaiheessa meille muille roposia jäisi. Ei ainakaan päiväkävijöiltä. Entäs millä täällä useamman? päivän oleva nelihenkinen perhe liikkuu. Taksillako? Tuskin! Pysähtyminen saaminen lailla onnistunut hanke! Mutta mitä me muut hämäläiset alueen yrittäjät hyödymme? Kertokaa se minulle Alahärmän Yrittäjät! Verotuloista on turha puhua, miljoonaa ei koskaan niistä kerry. Omalla autolla liikkuva voisi kenties senttejä meille muillekin jättää
Hei
emminä noin oo osannu aatella. mutta noinhan se on. varmasti tarkootus oli aivan hyvä, notta hyöryttääs me muukkin.taitaa olla ettemmä saa kun milijoonalla imakoa. mutta voikos imakoa syörä, onko se lihaa vai rehua?
Pöyröö temppu tehedä oma asemalaituri jollekkin huutajaporukalle.Pelkkää rahanhukkaa koko hölmöys,eikö kaupungin johtavat viranhaltijat ja luottamushenkilöt parempaan pysty?
Tämäkin raha olisi ollut tärkeä uuteen terveysasemaan Kauhavalle.
Sellaista se on, kun tehtiin huvipuisto mettäkylään.
Kyllä olisi rumaa jos ei olisikkaan juuri ketään tulijoita ja ensimmäinen junasta astunut jota media kuvaisi ja haastattelisi olisikin joku kortiton kauhavalainen.
Mä en kans ymmärrä tuota, notta huvipuisto on tehty keskelle ei mitään. Olis kannattanu teherä vaikka Seinäjoelle, ei tarttisi väen ajaa jumalan seliän taa. Sama vika kuin Tuurin kyläkaupas, muuten hyvä paikka mutta ärsyttää ajaa jonnekkin kauas korpeen. Tuttavani kävi Porista saakka powerparkis, sanoi että muuten hyvä paikka, mutta hotellilta yli 60km matka sinne hevonkuusessa olevaan huvipuistoon. Hänkin ihmetteli miksi se pitää olla niin kaukana Seinäjoesta, jossa kaikki muut asiat. Seinäjoki on automaattisesti muualta tulevan tukikohta, ja härmä on siitä vaan liian kaukana.
Kävin kans viime viikolla Pariisis, oli vaan pitkä matka seinäjoelta sinne, mutta hieno paikka muuten.
Kuinka kaukana se powerparkki on siitä asemasta,onko kohtuullisen kävelymatkan päässä ettei tarvitse kilometrikaupalla kävellä.
Kyllä+aina+on+ollut+mielipiteitä++laidasta+laitaan,+ja+pitääkin+olla.+Mutta+jos+miettii+pikkuisen+koko+tämän+päivän+palettia.+Pitää+muistaa+että+on+ollut+aikoja,+jolloin+jos+ylimääräinen+satanen+oli+liikkeellä+maakunnas+,se+kiersi+kaukaa+paikkakunnan.+Jos+joku+muistaa+80+luvun+paikkakunnan+yrittäjiä+,osa+niistä+myi+yrityksensä,+tai+muuten+laittoi+tulonsa+piiloon+verottajalta.+Yleensä+vielä+sattui+niin,+että+kun+tuli+vesivahinko,+niin+justiin+sattui+kirjanpito+kansiot+olemaan+kellaris.+Verottaja+yritti+vuosikausia+tutkia+ja+pahimmille+veronkiertäjille+maksettiin+vielä+1,5+miljoonaa+markkaa+valtion+varoista+korvauksia+väärästä++vankeus+pidätyksestä.+Näistä+paikkakunnan+veropakolaisista+on+Antti+Tuuri+saanut+kokoon+kokonaisen+romaanin.(kirjan).+Mitä+näistä+on+jäänyt+tämän+päivän+hyvinvoinnille.+Jos+Jorma+myi+yrityksensä,+Hänhän+olisi+voinut+jäädä+sinne+floridaan+ja+syljeskellä+kattoon,+Tehdä+kuppia+muitten+Kauhavalaisten+kanssa,+Mölytä+uima+altaan+reunalla+niin+ettei+naapuritkaan+tykkää.+Mutta+hän+palautti+miljoonansa+kotiseudulle,+Oletan+että+se+on+jonkinlaista+kotiseutu+rakkautta,+ja+näyttää+se+on+siirtynyt+seuraavallekin+sukupolvelle.+Toivottavasti+siirtyy+kolmannellekin+sukupolvelle.+Oletan+että+99%+Kauhavalaisista+ei+edes+kadehdi+koko+klaania,+sen+verran+se+on+tuonut+työtä++ja+toimeen+tuloa+paikkakunnalle.+Todellisuudessa+se+on+käsittämätön+saavutus.
Jos+muistettais+Halpahallin+perustajan+Pentti+Ylisen+lausahduksen,+kun+hevosen+heinäkuorma+kaatui+maantien+ojaan+ja+piti+uudestaan+tehdä+kuorma,+Niin+hän+oli+lausunut+.Ettei+sitä+niin+hyvin+voi+krapsia+,ettei+jotain+jää+.Ehkä+sitä+jotain+krapsooksia+voi+muillekin+yrittäjille+jäädä.
Ps.+Tein+muuten+pikkuisen+kuppia.+On+se+mukavaa+tämä+nyky++aika,+kun+kirjaimia+lyö+niin+tulee+sopivasti+punianen+viiva+alle.+Muuten+kukaan+ei+ymmärtäisi+sanoja.
Muuten unohdin .Tuohan se nuorille kesätyöpakkoja, Saavat taskurahaa, Näkevät työelämää ja Saavat harjoitella kielitaitoansakin
Samaa+mieltä,+Powerpark+on+täysin+100%+osoitus+kotiseuturakkaudesta.+Ilman+Jormaa+ei+olisi+koko+paikkaa,+se+on+täysin+selvää.+Mutta+kannattavuuden+kanssa+Powerparkilla+ei+ole+mitään+tekemistä,+kyse+on+pelkästä+kotiseuturakkaudesta.+Liikevoitto+on+kaiketi+lähellä+nollaa.+
Eniten+harmittaa+että+puhutaan+jostain+härmäläästen+rahoista,+kyllä+ne+on+ihan+Jorman+omia+rahoja.+Härmässä+on+jollain+tapaa+sokaistuttu+Powerparkista,+ja+suuruudenhulluus+on+sokaissut+yrittäjiä+yms+kuvittelemaan+että+Härmässä+olisi+jotain+luonnollista+vetovoimaa.+Kerrostaloja+yms+liikerakennuksia+on+rakennettu,+ja+suurudenhulluja+liikuntahalleja+suunnitellaan.+Pitäisi+ottaa+laput+silmiltä+pois,+ja+ymmärtää+että+Powerparkin+olemassaolo+kaikkine+eiffeltorneineen+johtuu+vain+kotiseuturakkaudesta.+Luonnollista+vetovoimaa+Härmässä+ei+ole+ikinä+ollut,+eikä+tule+ikinä+olemaan,+johtuen+syrjäisestä+sijainnista.+Sen+takia+on+aivan+hulluutta+kuvitella,+että+Härmään+muuttaisi+lisää+asukkaita.+Vaikka+turistimäärät+kasvaisikin,+niin+se+ei+lisää+asukkaita+yhtään.+Tosiasia+on+että+Alahärmästä+vähenee+väki+siinä+missä+Ylihärmästä+ja+Kauhavaltakin.+Taisi+olla+vielä+niin,+että+Alahärmästä+vähenee+väki+kaikkein+eniten,+johtuen+juurikin+siitä+että+se+on+pussin+perällä.+Jepuan+suuntaan+voisi+rakentaa+muurin,+eikä+se+haittaisi+juuri+ketään.+
Tarkoitan+vaan+sitä,+että+Jorman+rahoista+sokaistuneena+Kauhavan+kaupungin+rahoja+hussataan+jonnekin+Alahärmään.+Jos+sinne+kaikenmaailman+liikuntahalleja+aletaan+pykäämään,+asukkaita+on+kuitenkin+siellä+peränurkassa+vain+kourallinen.
Kumma juttu kun jotkut ei vieläkään tajua, että Alahärmä on yksi liitoskunnista, siinä kun Kauhavakin. Kaikille kuuluu osansa.
Osaako kukaan sanoa, miten paljon huvipuistossa kävijä käyttää Powerpankin ulkopuolella keskimäärin rahaa. Olisi erittäin merkittävä tieto tuo.
Jos Härmässä käy 500 000 huvipuistokävijää, mutta jättävät rahaa vain Powerpankkiin, ei se muita härmäläisiä yrittäjiä suuremmin voi ilahduttaa.
Kyllä siinä päivän kun riehuvien lapsien kanssa on powerparkis, niin autoon päästyään nostetaan kytkintä ja painetaan kaasu pohjaan. Tunnelma on monella, "äkkiä hemmettiin täältä". Ei siinä enää rahoja jätetä yhtään mihinkään. Joku voi korkeintaan käydä roadhousessa hätäsesti kusella, ja sitten vaan äkkiä takaisin autoon ja talla pohjaan ja nokka kohti kotia. Suurin osa lähtee parkkipaikalta sillä asenteella, että aivan heti ei pysähdytä missään.
Nyt on kyllä jäänyt kävijälaskuri naputtamaan tyhjää tai kärpäset ja hyttysetkin on laskettu mukaan.
Matkailua, kun katselee, ei se aina mene niin kuin täältä nevan reunalla uskoo. Aikoinaan kun Lapin matkailun tulevaisuus visioista kirjoiteltiin. Ajattelin, kuka jesus tuonne nevalle haluaa lomamatkalle, Samanlaista kuin Peuranevalla, ja ryteikköä. Mutta niin vaan myydään Kiinalaisille ja Japanilaisille eksotiikkaa lasi igluis jossa revontulien loisteessa pitää poikalapsi saada alulle. Eivät he sitä ole ensimmäisenä ymmärtäneet kysyä.
Se mitä jää meillä muille yrittäjille, Onhan meillä esim. Kuntokeskus, joka työllistää noin 150 henkilöä ja rahaa tulee kuntokeskuksen kassaan noin 13 miljoonaa euroa vuodes. Kyllä tästä rahasta pienemmille yrittäjille jotain tulee. Ihme paikka, vaikka mihinkä vuoden aikana aamulla ajat Kuntokeskuksen ohi, niin parkkipaikat on lähes täynnä. Kyllä niitä ylimääräisiä satasia paikkakunnalle kulkeutuu.
ps. Kuntokeskuksen asiakkaista sotaveteraanit on vähentyneet luonnollista tietä.
Saa nähdä ,ehtiikö sitä näkemään ,miten sotaveteraanien nimissä kerätyt miljoonat ja omaisuudet lopulta jaetaan, kun viimeinenkin sotaveteraani on siunattu haudan lepoon. Lähteekö sitä kelmien kerho(hyvä veli verkosto) pyörittämään veroparatiisien kautta omiin taskuihin. Nythän tehtiin laki, mitenkä sotilas henkilöt voidaan lähettää toiselle puolta maailmaa sotilastehtäviin. Siltä puolelta tulee uusia sotaveteraaneja ,(afkaani sotilaiden lisäksi) Ja paljonko tulee lisää jos suomen nato kiimaiset saa päänsä pitää. Siksi minäkin olen lopettanut sen kaksikymppiseni laiton koko sotaveteraani keräykseen. Kaikella kunnioituksella sotaveteraaneja kohtaan, mutta, jokin tässä rahan keräyksessä mättää.
liiallinen suuruuskin voi kääntyä itseään vastaan,jos ei vain jaksa kiertää väsyneiden ja kiukuttelevien lasten kanssa joka härveliä päivässä,mutta kuitenkin pitäisi ottaa kaikki irti rannekkeen hinnasta.