”Ajatus siitä, että loikkaisin perustamastani puolueesta on mieletön. Se oli Juudas, en minä, joka meni ja hirtti itsensä. Kolmellakymmenellä hopearahalla, jotka kavaltaja sai, ostettiin savenvalajan pelto muukalaisten hautausmaaksi”, Soini vakuutteli.
Tämän lausunut ei voi olla valtioneuvoston jäsen !
MaineenJälkeen
287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Soini on poliitikko aikanaan valehdellut ihan riittävästi, että luulis hävettävän. Tämä kaikki on on ollut tarpeen, audin nahkaistuimen ja ministerin tehtävän saavuttamiseksi.
Soini ja uusi puolue luottavat nyt siihen, että äänestäjien muisti on lyhyt. Niin kuin se onkin. Edellisen hallituksen ja puolueiden töppäykset tuppaavat unohtumaan ja aikaisemmin hävinneet puolueet nousevat hallitukseen lupaillessaan ummet ja lammet. Sama lupauksien pettäminen ja takinkääntö toistuu uudestaan ja uudestaan.