Tampereella on odotettavissa kirkastuvaa ilmanalaa, sillä pääsemme viimeinkin eroon entisistä pormestareista ja uudet tulevat tilalle. Entinen pormestarikaarti pani kaupunkimme verorahat menemään niin hurjalla tahdilla, että vielä lastenlapsemmekin kiroavat Ikosen ja kumppanit.
Tampereella kirkastuvaa, pormestarit vaihtuvat
topakkatäti
261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mahtaako rouva Topattutäti todella olla tamperelainen? Lukuisista hänen avauksistaan voisi päätellä jotain aivan muuta. Pormestari Ikonen oli erinomainen pormestari, vaikka en kokoomuslaisen politiikan suurin kannattaja olekaan. Lukuisat hänen kaudellaan aloitetut tai jatketut hankkeet ovat olleet Tampereen kaupungin kehityksen kannalta suotuisia. Uskon, että Lyly jatkaa samalla hyväksi havaitulla linjalla. Tampereen talous on ollut varsin pitkään paremmissa kantimissa kuin vaikkapa Turun. Tampere otti pormestarimallin käyttöön, josta on otettu sittemmin mallia Helsingissä.
Ei Tampereen talous kovin hyvällä kantimella ole, jos takana on jo 7 alijäämäistä vuotta ja tämäkin vuosi on budjetoitu alijäämäiseksi.
Velkaa viime vuonna tuli lisää 100 000 000 €. Tulevina vuosina ratikka velkaa rakentamiseen otetaan 310 000 000 € ja vaunuihin 200 000 000 €. Tähän sitten päälle muiden investointien velat. Eli ei kovin hyvin mene.