YLE jutussaan pohtii onko kansallisuus rikkaus vai rasite!? Muukin valtamedia on esittänyt samansuuntaisia arveluita ja jopa siitä, että mitään kansallisuuksia ei ole olemassakaan?
Ihan kuin kansallisuus olisi jotain mamupolitiikkaa, jota voidaan säädellä ja miettiä sen hyötyjä ja haittoja? Kansallisuus on FAKTA, pitää käsitteestä tai ei! Samoin on asia rotujen kanssa.
Kyse on taas kerran valtamedian pyrkimyksestä vähätellä tai jopa kieltää suomalaisuuden.
Ihan kuin kansallisuus olisi jotain mamupolitiikkaa, jota voidaan säädellä ja miettiä sen hyötyjä ja haittoja? Kansallisuus on FAKTA, pitää käsitteestä tai ei! Samoin on asia rotujen kanssa.
Kyse on taas kerran valtamedian pyrkimyksestä vähätellä tai jopa kieltää suomalaisuuden.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aivan oikein. Suomalainen-käsite on etninen eli ilmaisee kansallisuuden. Mutta tarkoituksella suvakkitahot ja -media käyttää sitä kansalaisuuden ilmauksena!?
Mamusta siis ei tule suomalaista KOSKAAN. Piste. Hänestä voi tulla vain Suomen kansalainen.
Siksi ruotsinkielisten kehittämä suomenmaalainen-nimitys on sopiva mamuille ja yleensä tarkoittamaan Suomen kansalaisuutta.
Ps. Kiihkohurrit kehittivät tuon ilmauksen, jotta heitä ei tarvitsisi kutsua suomalaisiksi? ;-)
Hesari pohti viime yön yhdessä kolumnissaan, että "Eikö kansallisuuteen voisi liittyä kuin kerhoon?" Huhhuh!
Tarkoittaen tietysti sitä, että jokainen rajan yli väkisin ja laittomasti yli kävelevä mamu voisi heti "ryhtyä suomalaiseksi" liittymällä Suomalaisuus-kerhoon. ;-)
Ihan kuin etnisyys olisi joku vapaavalintainen asia?
HS:n edeltäjä Päivälehti perustettiin nimenomaan suomalaiskansalliseksi lehdeksi. Sen avauspääkirjoituksessa mainittiin suomenmielinen-sana peräti VIISI kertaa.
Nykyään Hesari on ruotsinmielinen lehti, jonka pääagendana on halveksia aitoa suomalaisuutta!?
Näköjään tämä avaus on liian fiksu ja monimutkainen aiheeltaan tämän palstan seuraajille?
Typerät yhden lauseen heitot ja häiriköinti kiinnostavat enemmän. Ja siitähän foorumin suvakkisensuuri iloitsee, kun palsta on tuuliajolla. Moderointihan siihen juuri pyrkii!
Mutta summa summarum,suomalaisuus monimuotoistuu ja isänmaallisuuden vanhat kuvat kipataan roskalavalle jonne net ihan oikein kuuluvatkin sillä monikulttuurinen,yhteinen Suo-
memme ei niitä enää tarvitse sillä katse on eteenpäin tulevaisuuteen ja niin on hyvä. <3
Uusimman+geenitutkimuksen+mukaan+ns.+suomenruotsalaiset+ovat+etnisesti+suomalaisia+eivätkä+ruotsalaisia.+Kuitenkaan+kiihkohurrit+eivät+suostu+nimittämään+itseään+ruotsinkielisiksi+suomalaisiksi!?+Koska+ovat+jo+kehdosta+saakka+opetettu+halveksimaan+kaikkea+suomalaista+ja+ihailemaan+kaikkea+ruotsalaista.
Kuitenkin+Suomi+on+siis+95%:sti+suomalainen+etnisesti.+Mikä+on+jostain+kumman+syystä+kauhistus+Stubbille+ja+hänen+hengenheimolaisilleen???
Muut+maanosat+ja+niiden+maat+enemmänkin+yksikulttuuristuvat.+Vain+Eurooppa+ja+valkoinen+sivilisaatio+yleensä+monikultturistuu+eli+sekakulttuuristuu.
MIKSI+et+ole+huolissasi+muiden+sivilisaatioiden+yksikulttuuristumisesta!!??