Vantaan ammuskelusta ei kansalaisten tarvitse ....

Olla huolissaan poliisi rauhoittelee. No milloin nuo " ammuskelutkin " ovat Suomessa muuttuneet vaarattomiksi poliisin mielestä ? Että silleen. Iltalehti.
23337
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Olihan entisen Neuvostliiton ohjuksetkin "rauhanohjuksia".

1Äänestä
  • Aloittaja

    Olisko kyseessä nuo etnisten ryhmien rauhanomaiset kulttuuririennot ? Että silleen.

    1Äänestä

  • Taisi olla kyseessä huumehörhöisten suvakkien välienselvittely ? Rakastavaisen sateenkaariväen Kiista siitä äänestetäänkö Toukopoukoa vai Emmanuellea ?

    1Äänestä

  • elitismin terävin kärki ihmettelee, miksi Suomessa tapahtuvat asiat kuuluisivat suomalaisille
    (halusin vain suomentaa tuon selkosuomeksi)

    1Äänestä

Juu, ei anneta pelolle valtaa.

1Äänestä

Ei saa antaa pelolle valtaa.
Ei, vaikka ministerien poliisisaattueita vahvennetaankin.

1Äänestä

Veikkaan että kyseessä oli kansallispukuiset raviharrastajat.
Ennen heillä oli aina puukko mukana, nykyään pistooli.

1Äänestä

Tuliaiseiden käyttö kapunkiympäristössä on aivan normaalia, vaaratonta ja kuuluu tiettyhin kulttureihin , varsinkin kun kyseessä on toistelukokemusta omaava liehuparta. Myös Malmö on turvallinen paikka.

Joka muuta väittää on rasisti

2Äänestä
  • Aloittaja

    Turvaa nuo poliisit noiden ammuskelijoiden turvallisuutta nykyisin ? Olisko mennyt jotenkin sekaisin nuo poliisien arvotkin tässä arvomyllerryksessä ? ? ? Keiden turvallisuuta pitää turvata ja kenen ei ? ? ? Että silleen.

    2Äänestä

Muistetaan tämä kun ammuskelun kohteena on joku "parempi kansalainen"
Eikö cipilä pitäisi nytkin olla sokissa?
Tapahtui kuitenkin täällä Suomessa.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Niimpä voisi kysyä onko poliisi todella tehtäviensä tasalla, kun vanhuksia ryöstellään keskellä kirkasta päivää kaduilla ? Lahdessakin oli tuo ryöstäjä päästetty putkasta noin 2 tuntia aiemmin ja heti ryösti vanhuksen repun. Että silleen. Iltalehti.

    1Äänestä

Jos se on harrastamassa ilmailua näin viikonlopulla, eikä jaksa millään turhalla päätän nyt vaivata?

2Äänestä

ei saa antaa pelolle valtaa.....

1Äänestä

mukaan , kohteessa, liepeillä, olisi ammuskeltu tuon ajankohdan ympärillä useampana ajankohtana, tuona iltana, ei tunnu hevosmiesten hipoilta nuo, josta vielä vuorokautta myöhemmin rauhoitellaan kansalaisia erillisenä uutisena

1Äänestä

poliisilla ei ole aikaa nuin vähäpätöisille rikoksille kun kaikki aika menee vihapuheen kitkemiseen?

1Äänestä
  • Aloittaja

    Nyt vain olisi saatava tuota näyttöä, että vihapuhe voi tappaa välittömästi puheen kohteen.
    Ampuminen sen kyllä tekee välittömästi ja heti. Että silleen.

    1Äänestä


  • Silloihan ase-tussarointi olisi tuolla kaduilla selvempi.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    No nyt on taas " Iso poliisioperaatio " Helsingissä Temppeliaukiolla 10 poliisiauto,ambulansseja ja Karhuryhmä. Mutta taaskaan, ei sivullisille ole vaaraa. Että silleen. Iltasanomat.

    1Äänestä

Vantaalle ammutaan vähemmän ihmisiä kuin viimevuonna samaan aikaan yhteensä.

1Äänestä

Joku maaseudulla ampui haulikolla kuvauskopteri alas, sai syytteen vaaran aiheuttamisesta ja menetti aseen valtiolle.
Olisiko riittänyt huomautus poliisilta?

1Äänestä
  • Jos noin todellakin on käynyt niin tästä lähtien vaikka kivitän jokaikisen kuvauskopterin alas mitä missään vastaan tulee...

    1Äänestä

  • Aloittaja

    No kyllä niin todella tapahtui mies oli kesämökillään, kun kuvauskopteri tuli kuvaamaan mökin pihamaan yläpuolelle. Poliisi toimi taas päin persettä, ei antanut sakkoja tuolle laittomasti mökin pihapiiriä kuvanneelle kopteristille ja kotirauhan häiritsemisestä. Että silleen.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Olla huolissaan poliisi rauhoittelee. No milloin nuo " ammuskelutkin " ovat Suomessa muuttuneet vaarattomiksi poliisin mielestä ? Että silleen. Iltalehti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu