Ruotsissa on tulossa kirkkovaalit. Kirkko yrittää nostaa äänestysprosenttia lisäämällä äänestyspaikkoja siellä missä ihmiset runsain joukoin liikkuvat, mm. kauppakeskuksiin - kirkon nurkille kun harva edes eksyy - ja mainosfilmeillä.
Viime kirkkovaaleissa Ruotsissa v. 2013 äänestysprosentti oli 12,3 - nöyryyttävää!
Kävin joku aika sitten Vuosaaren ostarilla. Siellä on kirkon tila, mutta ei siellä ollut ketään vierasta, vain oma väki, tod. näk. kirkolle ilmaiset vapaaehtoiset, norkoilemassa, pyörittämässä peukaloitaan, tappamassa aikaa.
Touhukristillisyyttä parhaimmillaan. kuvitellaan että saatu jotain oleellista aikaan uskon edistämiseksi, kun tuollainen piste on kauppakeskukseen perustettu.
Viime kirkkovaaleissa Ruotsissa v. 2013 äänestysprosentti oli 12,3 - nöyryyttävää!
Kävin joku aika sitten Vuosaaren ostarilla. Siellä on kirkon tila, mutta ei siellä ollut ketään vierasta, vain oma väki, tod. näk. kirkolle ilmaiset vapaaehtoiset, norkoilemassa, pyörittämässä peukaloitaan, tappamassa aikaa.
Touhukristillisyyttä parhaimmillaan. kuvitellaan että saatu jotain oleellista aikaan uskon edistämiseksi, kun tuollainen piste on kauppakeskukseen perustettu.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihmiset ovat havahtuneet uskollisuuden mielipuolisuudesta.
Mitä hanakammin kirkko tunkee ihmisten iholle, sitä varmemmin ihmiset eroavat kirkosta. Kirkossa ei ilmeisesti vieläkään tajuta ettei kirkolla ole ihmisille mitään annettavaa. Olematonta on vaikea myydä eikä tyhjästä kannata maksaa. Kaikki toimet mitä kirkko tekee OMAN asemansa parantamiseksi johtaa vain nopeutettuun alasajoon. Kirkolla ei ole kuin yksi strategia, ollaan hiljaa ja nautitaan epäoikeutetusta hillotolpasta niinkauan kuin se vielä on olemassa.
"Viime+kirkkovaaleissa+Ruotsissa+v.+2013+äänestysprosentti+oli+12,3+-+nöyryyttävää!"
Eli+äänestys+tavoittaa+12,3+%+Ruotsin+ev.lut.+kirkkoon+kuuluvista,+mutta+huomattavasti+alamman+osuuden++kaikista+Ruotasalaisista.+Vuonna+2013+Ruotsin+ev.lut.+kirkon+markkinaosuus+oli+65,9+%.+Josta+laskettuna+kirkollisvaalit+kiinnosti+vain+8,1+%+ruotsalaisista.+Todellakin+-+nöyryyttävää!
"Kävin joku aika sitten Vuosaaren ostarilla. Siellä on kirkon tila, mutta ei siellä ollut ketään vierasta, vain oma väki, tod. näk. kirkolle ilmaiset vapaaehtoiset, norkoilemassa, pyörittämässä peukaloitaan, tappamassa aikaa."
No mutta tuostahan saa mukavaa tilkettä seurakuntayhtymän vuosikertomukseen - näyttää siltä, että on kamalasti saatu aikaan, vaikka todellisuudessa on vain istuttu paikallaan ja juotu kahvia kirkkoon kuuluvien rahoilla.
Laitan tämän viestin loppuun vastauksen, mutta arvatkaa: Mikä on Ruotsin kirkon vaalien vanhimman ehdokkaan ikä? Nuorin on 18-vuotias.
Ruotsin kirkossa on 5,2 miljoonaa äänioikeutettua.
Vanhin ehdokas on yli sata vuotta vanha, yksi vuosi päälle.
Meilläkin äänestysaktiivisuus seurakuntavaaleissa tippuu ja seurauksena on se, että kirkon hallintoon valikoituu yhä konservatiivisempia ja fundamentalistisempia ihmisiä.
Konservatiiveille ja fundamentalisteille tämä tietenkin sopii.
Konservatiiveille siksi, että mikään ei kirkossa muutu ja fundamentalisteille tilanne sopii todella mainiosti, koska vaikka kirkon jäsenmäärä tippuu, niin se ehdi haitata, kun kohta tulee se fundamentalistien odottama maailmanloppu.
Siksi muutosta ei ole tulossa ja kirkon vaalit käydään jatkossakin "salavaaleina" joissa riviseurakuntalainen äänestäjä ei näe eroa liberaalin ehdokkaan ja jonkun änkyräfundamentalistin Leif Nummelan välillä. Molemmilla kun voi olla ihan yhtä söde hymy naamalla.
Lisäksi lahkolaiset konservatiivit ja erityisesti fundamentalistit ovat sekä aktiivisia, että osaavat herätysliikkeissään etukäteen sopia, että ketä lahkon kannattajien pitää seuraavissa vaaleissa äänestää.