Tätä linkkiä ei Bror_Erik ym. kätyrit toivoisi

SeAvarakatseinen

näkyvän Karjalan palautuspalstalla:

http://echo.msk.ru/blog/varlamov_i/1969836-echo/

(liittyy Suomen kuvalehden artikkeliin)

Tästä asiasta Vl Putinia "kuulusteltiin" Venäläisessa Tv-näytelmässä eli siis asunto-olosuhteista:

https://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/eurooppa/__trashed-11/?shared=949988-15ed1594-999

Eipä hyvältä näytä nyt, eikä kuten ennen Neuvostoliiton sosialismin aikaan, kun täydellisen kommunismin saavuttaminen häämötti jo horisontissa. Ja niin yleisti oli uskottava, kun suunnitelmatalous tilastoineen ja Pravda kaiken "totuuden" mukaisesti kertoi vuoteen 1991.

Venäläinen rahvas voi kaiken toivon heittää kun hallitsevat R Y S S Ä T ovat siirtyneet talouden "hoidossa" ikään kuin kapitalismiin ja kansalaisten hallitsemisessa, hillitsemisessä "ohjattuun" demokratiaan.... Nyt EI porhalleta kohti kommunismia! (eikä mihinkään)

Mutta näin satuilee ystävämme, ent. toverimme, Bror-Erik: "Eri kivaa kuinka venäjänkarjalaa rakennetaan kovalla vauhdilla. Siinä on tekemisen meininkiä
ja vahvaa uskoa tulevaisuuteen. Ja mikäs on ollessa noin kauniissa maisemissa,kannattaa suomalaistenkin käydä niitä ihailemassa. :)"

6

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bror-Erik1974odin

      No voi että sie olet taas niin ihanan ärtsynä, en mie siun linkkejäis ole ennenkää noteerannut saati availlut koskapa olet niin ennalta-arvattava kähisijä jo otsakkeissasikin että on herkulli-
      sempaa tuikkia totuudennaskalilla faktareikiä itse linkki-isännän pulleaan perään. :) Ja tämä
      näyttää toimivan oivallisesti. :) - Eiks jeh?

    • Rakennuksia

      Tuossa blogissa on muutamia oikein valaisevia valokuvia vanhan Viipurin keskustasta. On paljon kunnostettuja kauniita rakennuksia. Erityisesti tuo kuva, jossa näkyy vasemmassa yläkulmassa Drusba ja Salakkalahti. Etuosassa on kunnostettuja kauniita rakennuksia. Muutamassa kuvassa on kunnostettavana oleva kirkon torni. On telineet ja huppu viritelty valmiiksi.
      Kävin tuossa kirkon remonttityömaalla toukokuussa. Työt olivat meneillään.
      Tosessa linkissä on "sosiaalipornoa", jota välillä vastaan tulee. Ilmeisesti ihmiset eivät halua jostain syystä muuttaa kunnolliseen asuntoon.
      Niin, eipä näy linkkiä Viipurin Eteläiseen kaupunginosaan. Sinnehän pääosa asumisesta keskittyy. On rakennettu melkoisesti uusia asuinkerrostaloja ja rakennustöitä on edelleen menossa monessa kohteessa.
      Näitä kohteita voi etsiä Googlemapsista tai Yandexista.

    • Bror-Erik1974odin

      Laajassa maassamme karjalaisuus on levinnyt oivallisesti ympäri valtakuntaa mutta kauneimmillaan se esittäytyy Pohjois- ja Etelä-Karjalassa joitten asukkaitten luonnetta
      kuvaa itäisen kulttuurin ominaispiirteet; luonnollisuus,kiireettömyys ja aivan ihana suur-
      piirteisyys tilanteessa kuin tilanteessa ilman hätäilyn sätkyilyjä! :) Vot.

      • Tiedä_rauhallisuudesta

        Kävin viikko sitten Kollaalla ja samalla Pitkärannassa ja Sortavalassa, Rytyssä näkyi kiihkeää rakentamista. Ei se vaikuttanut rauhalliselta. Piha täynnä koneita ja ukkoja työssään. Tekevät sinne "turistirysää". Tarkoitus on saada hiihtokeskus valmiiksi seuraavalle talvelle, Valmiina on jo iso siisti kahvio. Asiakaspaikkoja on kymmeniä. Terassit mukaan huomioiden asiakaspaikkoja on varmaan jotain 150. Kävimme nauttimassa virvokkeita matkan varrella. Piha on jo päällystetty ja taakse on rakenteillä tasokkaita majapaikkoja.
        Kyllä siellä töitä tehtiin oikein urakkavauhtia.


    • Bror-Erik1974odin

      Tätä linkkiä Bror-Erik nimenommaan haluaa korostaa ja vasiten sen esittäjän motiiveja jotka
      ovat perin epämääräisen ryssävihaiset mutta samalla nauruakin rakentavan viihteelliset. :) Da!

      • Mukaan_

        Lähde joskus mukaan automatkalle Laatokan Karjalaan tai Viipuriin. Otetaan tuo Avarakatseinen myös völjyyn. Näkisi hänkin edes joskus elävää elämää Venäjällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3392
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1537
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1421
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1068
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1014
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      66
      926
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      796
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      696
    Aihe