Oikeusasiamies ihmettelee: Miksi poliisi pakottaa musliminaiset riisumaan huivin valokuvaa varten?
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005263408.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=7d0696ec30335ec6650ac420f8f10c9f
Saako musliminaisella olla huivi päässään, kun hänestä otetaan valokuva turvapaikkahakemuksen rekisteröinnin yhteydessä?
Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuoja ei anna suoraa vastausta, mutta tuoreessa päätöksessään hän kehottaa poliisia miettimään asiaa tarkoin. Hän muistuttaa, että säännöksiä on tulkittava perus- ja ihmisoikeusmyönteisesti.
Pajuojan mukaan osa musliminaisista on kokenut vaatimuksen huivin poistamisesta nöyryyttävänä ja uskonnonvapauttaan loukkaavana.
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005263408.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=7d0696ec30335ec6650ac420f8f10c9f
Saako musliminaisella olla huivi päässään, kun hänestä otetaan valokuva turvapaikkahakemuksen rekisteröinnin yhteydessä?
Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuoja ei anna suoraa vastausta, mutta tuoreessa päätöksessään hän kehottaa poliisia miettimään asiaa tarkoin. Hän muistuttaa, että säännöksiä on tulkittava perus- ja ihmisoikeusmyönteisesti.
Pajuojan mukaan osa musliminaisista on kokenut vaatimuksen huivin poistamisesta nöyryyttävänä ja uskonnonvapauttaan loukkaavana.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Maassa maan tavalla !! ja saako Suomi ihmisellä olla pipo tai lätsä yms päässä samassa tilanteessa ??? Hoh hoohh taas oikeustajua.
Joo on kyllä kummallista toimintaa taas poliisilla. Nyt oikeusasiamies, näpäytä niitä.
Musta säkki jossa pieni verkkosilmikko, sellainen passikuvahan on ihan hyvä. Näkeehän siitä ihan hyvin, kuka kuvassa on, ei tietenkään tarvitse riisua. Varoitus taas poliisille on paikallaan.
Oikeusasiamiehen pitäisi selvittää, miten ortodoksisten ja katolisten nunnien passikuvat otetaan. Jos he saavat pitää passikuvassa nunnan päähineen, kyse on yhdenvertaisuudesta. Me körttiläiset joudumme riisutaan huivin pois.
Oudolta vaikutti, kun olin pankissa ja kassalle meni kasvonsa kokonaan peittänyt musliminainen. Hänen ei tarvinnut ottaa läppää pois naamansa edestä, kun hän näytti henkkarinsa. Ei ollut ihan luotettavaa tunnistautumista.
Minäkään en suostu ottamaan klukluklaanihiippaa päästäni edes passikuvauseen. Se rikkoisi ihmisoikeuttani, syvää vakaumustani ja uskoani.
http://1.bp.blogjpgt.com/--azgIlCHXbg/VgWPGh7IscI/AAAAAAAADug/D5g6uJqqURs/w1200-h630-p-k-no-nu/bs.jpg
Minäkin ihmettelen ????
taidat olla huuli veikko etkä kuuma kalle
"uskonnonvapauttaan loukkaavana"
Asia kun nyt vaan sattuu olemaan niin, ettei islamia voida mitenkään mieltää uskonnoksi. islam on fundamentalismia, päätavoitteenaan tappaa ja alistaa muita. Maailman tuhoisin aate, lähes 300 miljoonaa uhria tähän mennessä ja uhriluku kasvaa hälyttävää tahtia, kommunismi mielletään tuhoisaksi aatteeksi (jota se myös on), mutta hyvin kaukana islamin perässä.
Jopa saatananpalvonta on enemmän uskontoa kuin islam.
Ei ihmetytä kahinat siellä kun joka asiasta kaivetaan tikulla valittamista ja erioikeuksia. Näinkin isossa asiassa vai onko vain kaksoiselatuksen hakua kun on varaa sanella ehtoja. Onko se geeneissä?
Taitaa tuo kaveri saada hyvää palkkaa ihmettelystä.
Muistelkaahan, mikä poru tuli, kun pari vuotta sitten yksi somppunainen haki poliisikouluun. Lehdet veti hirveitä otsikoita, miten hän reputti kokeessa, koska ei suostunut toimimaan poliisina ilman huivia. Telkussa haastateltiin punaviherkuplan asukkeja, jotka antoi kilvan lausuntoja, miten naisparkaa sorrettiin. Vinkujina kunnostautuivat mm. eliittikommunisti anderson, läskiperseurpilainen, sekä suomen ylivoimaisesti tyhmin nainen, eevapiudee. Piudeen kommentti televisiossa oli lähes legendaarinen: eikö voisi pelata väreillä????
Voi saatana, että voi ihminen olla tyhmä. Mitä helvetin tekoa väreillä on siihen, että kyseessä on selkeä uskonnollinen tunnus ja ainakin sen, mitä itse tiedän, pitää poliisin olla Suomessa uskonnollisesti ja poliittisesti tunnukseton. Mikäli muslimien päähunnut hyväksyttäisiin poliisissa, mitä seuraavaksi. Joku perustaisi uskonlahkon, jonka jäsenet käyttäisivät julkisesti kypärää, jossa olisi sarvi otsassa? Millä perusteella moinen hirvitys kiellettäisiin???
Kaiken huippuna, vasta kauan jälkeenpäin, oli jossain juttua, että ko. nainen oli reputtanut jo ensimmäisessä haastatteluvaiheessa, eli ei ollut edes päässyt pääsykokeisiin. Lehdet ja media hehkuttivat juttua niin, että ihmisille jäi mielikuva, että somppu olisi jo valittu kouluun mutta ei voinut aloittaa, koska ei suostunut opiskelemaan ilman huivia.
Onhan meillä raksallakin töissä intialainen, joka voisi alkaa käyttää turbaania. Esteenä taitaa olla kuitenkin laki työturvallisuudesta, eli pitää senkin tyytyä keltaiseen muoviin.
Joo-o, huoh, on jumal`auta maailmankirjat tosi pahasti sekaisin. Miten täysihuputettu tai edes puolihuputettu musliminainen voisi tehdä työtänsä esim. leikkaussalisairaanhoitajana, kirurgina, siivoojana, kaupan kassana, eläintenhoitajana, pankin toimihenkilönä, lentoaseman turvatarkastajana, tanssijana, yliopiston proffana, puuseppänä, aitajuoksijana, uimarina, maanviljelijänä, psykologina...Rasismiahan tämä kaikki on, kun nainen joutuu poistamaan "kasvorättinsä" ja tulla tunnistetuksi. Näiden naisten työmarkkinoille ilmaantumisesta ei ole pelkoa. He tehtailevat urakalla uusia huputettavia ja mekotettavia. Minä ja moni muu teemme niska limassa duunia, maksamme veromme ja pidämme viisaampana vaieta realistisista haittamaahanmuuttoon liittyvistä ajatuksistamme, sillä...jos vähääkään uskaltaa epäillä nykymenon turmiollisuutta, on auttamatta rasisti. Joka tapauksessa, hyvää supisuomalaista Juhannusta! Kippis!!!
https://terhon.kuvat.fi/kuvat/Juhla-ajat/DSC_7087 juhannuskokko hirvijärvi riihimäki.JPG?img=full