Pelätessään, että joku huomaa kaupunkilaisten omaisuuden myynnin hyväveli järjestelmälle. Kaupunginhallitus vois jakaa ne kerralla, ni menis yksillä huudoilla, kun ne kuitenkin jaetaan.
Kaupunginhallitus vetkuttelee turhaan
12
363
Vastaukset
- HyvinkäänMafia
Vantaan ex kaupunginjohtaja lähtee lusimaan 2,5 vuotta korruptiosta. Tuusula hyvä-veli kauppoja puitiin MOT ohjelmassa. Kaikki puolueet korostivat avoimuutta ja rehellisyyttä kevään kuntavaalikampanjoissa, mutta jo nyt ihmetellään Hyvinkäällä outoja kaupungin yhteisen omaisuuden ale hintaisia kauppoja, vaikka avoimuutta piti olla. Mikä porukka niitä junailee?
- KusteriPauli
Kaupunginhallitushan ne myy ja ostajat kovinkin tuttuja. Jäljet johtaa sylttytehtaalle. Omaetu on tärkein sitten tulee kaupungin etu ja jonon hännillä sitten äänestäjäreppana.
- Osuujauppoo
Onko Sahamäen palvelukeskuksen rahoituksessa ongelmia? Voishan sen antaa luotolla, jos ostaja on se vanha kauppakumppani jolle jo myynnein ja kaavamuutoksin on paljon junailtu tilojen vuokrausta unohtamatta.
- Anonyymi
Jokohan Puntuntien kiinteistö on myyty kun lupakin oli tullut aikaa sitten. Pikkulinnut ne visertelee yhtä sun toista.
- Anonyymi
Paksu lompakko pitää olla, joka sitä havittelee. Julkaistaan lähiaikoina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paksu lompakko pitää olla, joka sitä havittelee. Julkaistaan lähiaikoina.
Sai sentään veronmaksajien rahoilla valokaapelit vedetyksi kiinteistöön, olipa lompakko miten paksu tahansa. Ketä voideltiin ja millä summalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sai sentään veronmaksajien rahoilla valokaapelit vedetyksi kiinteistöön, olipa lompakko miten paksu tahansa. Ketä voideltiin ja millä summalla?
Jos menee myyntiin, niin sen pitää tapahtua avoimen myynnin kautta esim. eniten tarjoavalle. Siinä sivussa lähtee myös vanhimpia rakennuksia Hyvinkään alueelta. Se tosin on jo perinne että kaikki vanhat kiinteistöt tuhotaan kun ahneus edellä haetaan olematonta vetovoimaisuutta. Onneksi Porvoo, Naantali, Turku, Rauma ym. on paikkoja joissa ymmärretään että edes muutama vanha rakennus säästetään katsojien ihailtavaksi.
- Anonyymi
Kyllä alkaisi supina ja taakseen vilkuilu jos Hyvinkäänkin touhuja jälleen MOT alkaisi tutkia.
- Anonyymi
Voisivat olla kiinnostuneita kun samalta paikkakunnalta tulee useitä hyvä veil / sisko tapauksia julkisuuteen. Oliko Nuorisosäätiötapaus edellinen vai Panaman pankkeihin verotukselta piilotetut rahat ????
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisivat olla kiinnostuneita kun samalta paikkakunnalta tulee useitä hyvä veil / sisko tapauksia julkisuuteen. Oliko Nuorisosäätiötapaus edellinen vai Panaman pankkeihin verotukselta piilotetut rahat ????
Ei siitä saa Hyvinkäällä puhua, koska silloin oligarkit vähitellen paljastuu. Tontteja täällä riittää kun rehellisesti toimitaan ilman kähmintää. Uudenmaankadun ja Salonkadun risteyksen alueella yksityiset tontit vaihtoi omistajaa reilun kaupan hengessä ja nyt alueelle nousee uusia taloja nopeaan tahtiin. Kukaan ei valita kun ilman kähmintää toimitaan.
- Anonyymi
Hiljaista on ollut julkisuuden suhteen vapautuneiden ja kohta vapautuvien tonttien jaosta. Useampi entinen koulutontti ja muutakin tonttialuetta on jaossa piakkoin. Silloin tulee uuden "isonjaon aika" ja edellisestä aikaa on kulunutkin. Ainakin Hyvinkäänkylän alueella tuota ensimmäistä jakoa on vuosien aikana musteltu, mutta mitkä olikaan jakoperusteet silloin? Ei ainakaan poliittiset. Uutta "isoa jakoa" odotellen.
- Anonyymi
Jos Kokoomus on suurin puolue kaupungin valtuustossa, kuten Hyvinkäällä, voiko muuta odottaa??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83653949Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2523091Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672523Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast41865Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har251580Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821570Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään661533Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j161139Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.451060- 611032