Voinko käyttää kuukauden ajan eri pillerimerkkiä?

tietämätöng

Moi, ystäväni käyttää Vreya-merkkisiä ehkäisypillereitä ja itse käytän gestinyl-merkkisiä, Vreyoissa on ilmeisesti enemmän hormoneja (?) Ystäväni käyttää niitä ehkäisyn lisäksi myös aknen hoitoon. Ystäväni kävi hetki sitten ehkäisyneuvolalla jossa hän sai gynekologilta muutaman paketin ilmaisia Vreyoja, koska ne olisivat pian menneet vanhaksi (ensi kuussa) ja olisivat joutaneet roskiin. Nyt on kuitenkin niin että ystäväni ei ehdi käyttää kaikkia näitä Vreyoja ennen kuin ne menevät vanhaksi, ja hän kysyikin minulta haluaisinko minä muutaman laatan niitä. Mietin vain että voinko siirtyä käyttämään Vreyoja 1-2 kuukaudeksi ja siirtyä sitten takaisin gestinyleihin? Vaikuttaako ehkäisytehoon vai kannattaisiko vain pysyä omissa pillereissäni) :)

1

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annamunkaikkikestää

      ootko ihan tyhmä. Et voi tosta noin vaan alkaa leikkiä ehkäisypillereillä. Kysy asiaa vaikka apteekista. Siellä ei kysyminen maksa mitään. Miksi haluat vaihtaa 1-2 kuukaudeksi? Senkö takia että kaveri ei ehdi käyttää niitä. Ei se sun kaveri sua vihaa vaikka kieltäydyt ottamasta sille määrättyjä pillereitä.

      Vanhaksi menevät lääkkeet palautetaan apteekkiin keräyslaatikkoon. Tämä lääkkeiden palauttaminen ei maksa mitään.

      Pysy omissa pillereissäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7858
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3782
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1896
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1073
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1013
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      790
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe