Suomen kieli ahtaalla Kansankodissa!

Kielletään puhumasta suomea välitunnilla jne. Nyt pitäisikin palkata Biaudet ja Co. valistustyöhön Ruotsiin.. siis opettamaan paikalliseen kulttuuriin sopeutumisen tärkeyttä ja tuollaisen uhriutumisen sopimattomuutta. Riksvenskalla tulee pärjätä Ruotsissa, eikö?

https://yle.fi/uutiset/3-9688620
6133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomenruotsalaisissa kouluissakaan ei suositella suomen puhumista välitunneilla. Ruotsia ädinkielenään puhuvat vastustavat myös yhteisiä kouluja suomea ja ruotsia puhuville. Vastustus on uskomattoman voimakasta tänäkin päivänä.

Äänestä
  • Onko tietoa, mikä on perussyy? Raha, syrjintä, suomalaisen (=itäisen) kielikulttuuriperinnön poistaminen, koska itäiset kansat vaativat kansallisvaltioita, siis sosialistinen NWO?

    Äänestä

Tuo on jo melkoista. Tuota samaa kutsuttaisiin rasismiksi ja natsismiksi, jos noin kohdeltaisiin Afrikan tai Lähi-idän lapsia !

Todella omituista meininkiä.

Nyt Eva Boaudet tiedustelemaan äkkiä miksi noin kohdellaan suomenkielisiä !

1Äänestä

Ja suomessa ei saisi kyseenalaistetaan sitä luetaanko kouluissa Ruotsia pakosta vai ei :)

Aatelkaapas nyt jos mentäisiin samaan Ruotsin kielen kanssa täällä suomessa.
Kiellettäisiin Vaasaassa Ruotsin kielisiä puhumasta ruotsin kieltä kouluissa.

Että tuollaista paljastuu ja suomalaiset ovat paljon isompi vähemmistö Ruotsissa kuin ruotsalaiset tai ruotsinkieliset suomessa !

Ruotista ollaan tekemässä kunnolla kehitysmaata:

https://pt-media.org/2017/06/24/ruotsin-poliisiylijohtaja-auttakaa-meita-auttakaa-meita/

Äänestä
  • Suomessa on opastettu olemaan puhumatta suomea ruotsinkielisessä koulussa edes välitunnilla. Ruotsia äidinkielenään puhuvat vanhemmat ovat monesti hyvin tiukkoja asian suhteen. Täällä olisi siirrytty yhteisiin koulurakennuksiin suomea puhuvien kanssa aikoja sitten, mutta vastustajat ovat pitäneet pintansa.

    Äänestä

  • Järkyttävää. Yleensä sen kielen puhujien, jota syrjitään pitäisi itse koota voimat vastustamaan. Tietääkö kukaan suomensukuisista, miksi suomen kielen käyttö on vähekysyttyä ja saavatko somalit puhua välitunneilla somalia?

    Onko pakkosopeutus, koska itäisissä valtioissa on liikaa vahvaa patriotismia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Beast.of.Sweden kirjoitti:

Kielletään puhumasta suomea välitunnilla jne. Nyt pitäisikin palkata Biaudet ja Co. valistustyöhön Ruotsiin.. siis opettamaan paikalliseen kulttuuriin sopeutumisen tärkeyttä ja tuollaisen uhriutumisen sopimattomuutta. Riksvenskalla tulee pärjätä Ruotsissa, eikö?

https://yle.fi/uutiset/3-9688620

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu