Koraanin puutteellisuus tappoi yli 100

Koraanissa ei ole ohjetta bensavarkaille, ettei saa polttaa tupakkaa varastaessaan. Mitä tästä Koraanin puutteesta seuraa:
http://www.bbc.com/news/world-south-asia-40396036

Kuolleita 140. Ikävä juttu.
29344
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

No niinhän ne sanoo että tupakointi tappaa.

1Äänestä
  • Ja nyt tappoikin äkisti ja monta.

    1Äänestä

Nyt juhlitaan ramadanin loppumista!

1Äänestä

lukumäärä ollut yli miljardi.

1Äänestä

Totta. Tuotakaan asiaa ei oltu koraanikoulussa opetettu. Saudiarabialaiset ovatkin siinä fiksumpia, että ovat hakeneet oppia suomalaisten koulujärjestelmästä. Heillä kun on paljon sitä tulenarkaa öljyä. Toisaalta jos on ahne, epärehellinen ja tyhmä niin tuskin siinä ei paljon koulutuskaan auta.

1Äänestä
  • Hyvä että Suomalaista Suvivirttä aletaan veisaamaan Saudi-Arabiassakin.

    1Äänestä

Ei jumlauta, miten tyhmiä muslimit ovat. Jos täällä tankkiauto kaatuisi tiellä, niin ei kukaan ajattelisikaan lähestyä autoa bensavarkaus aikeena. (No jaa, onhan meilläkin näitä järjen jättejä Lähi-idästä ja Afrikasta.)

1Äänestä
  • Meillä on omastakin takaa järjenjättejä, ei niitä enää lisää tarvittaisi! Meilläkään ne raamatun ohjeet ihan kaikille kelpaa, eikä raamatussakaan ole ohjeita tulipalojen sytyttämisestä. Tuhopolttoja täälläkin puuhastellaan usein, jopa välillä yritetää polttaa penskatkin samantien!

    2Äänestä

  • Muistan kyllä kansakouluajoilta jonkin oppikirjan kertomuksen "miehestä, joka tulitikulla tarkisti, onko auton tankissa bensaa. Häntä jäivät kaipaamaan vaimo ja lapset".

    1Äänestä

Onneksi ei sattunut mitään vahinkoa

1Äänestä

Muslimit kyllä väittävät, että koraanista löytyy kaikki! Mm. , että varkaalta katkaistaan käsi. Siis heille parempi kun kävi näin.

1Äänestä

Se oli taas suomalaista hienotunteisuutta sanoa että se oli öljykuljetus. Englanninkielisissäkin uutisissa puhutaan polttoaineesta (fuel) mutta bensiiniksi ei sielläkään.
Lämpimänä dieselöljykin voi syttyä herkästi ja palo levitä nopeasti mutta leimahdus joka syttyi savukkeesta ja poltti räjähdysmäisesti (major blast) 160 ihmistä tarkoittaa bensiiniä.
Täysijärkinen ihminen ymmärtää kyllä vaaran kun tankkiautosta valuu maahan bensiiniä.

1Äänestä
  • YLEttömät uutiset ovat YLE:n uutisia parempia. Öljyhän tarkoittaa aina selvästi bensiiniä raskaampaa nestettä. Niihin voi huoletta sammuttaa palavan tulitikun huoneenlämpötilassa.

    1Äänestä

  • Arvioin sittenkin kuolleiden määrän aika kohdilleen:
    https://en.wikipedia.org/wiki/2017_Bahawalpur_explosion

    Uutinen vain haudattiin mediasta aika nopsaan, mutta oneksi Wikipedia kertoo, että nyt kuolleiden määrä on 194. Varkaiden lisäksi kuoli myös kuljettaja, jota voidaan pitää melko viattomana onettomuuteen. Eihän hän mennyt moskeijan minareetista kuuluttamaan, että nyt bensaa olisi varastettavaksi.
    Syttyminen saattoikin tapahtua jopa 45 minuuttia rekan kaatumisen jälkeen. Jos palokunta olisi saapunut heti ja vaahdottanut alueen, kuolleita varkaita ei olisi ehkä ensimmäistäkään. Sanotaanhan, ettei naurisvarasta hirtetä.

    Äänestä

Koraani on hirveetä roskaa ja pahaa onkin. Sillä ei ole mitään tekemistä hyvän Jumalamme sanalla. Vaikka eipä suomalaisia kiinosta noudattaa hyvääkään Jumalan sanaa.

1Äänestä

No melkoinen raketti-insinööri on ollut täyttämässä
bensa ämpäriä kun on samalla päättänyt panna nortin palamaan.

- ajatellut että:
"Vedän tässä savut samalla kun kauhon bensaa".

1Äänestä
  • Heppua olisi tarvittu täällä, lääkäreistä on pulaa :D

    1Äänestä

Bensa ei syty tupakasta. Kokeillaan vaikka.

1Äänestä
  • Kuumuus>kaasuuntuminen kipinä=leimahdus

    1Äänestä

  • Ei se tupakasta sytykään, vaan tupakan palamisesta aiheutuvasta kuumuudesta. Pässi!

    2Äänestä

Fiksua porukkaa nuo muslimit, heitä pitää ehdottomasti saada Suomeen lisää...

1Äänestä
  • Suomen SPR on rientänyt jo paalupaikalle jeesaamaan, avustus tili 007313666.

    1Äänestä

Aloittaja on islamofoobistikkolainen vihakirjoittelija.

1Äänestä
  • Eikö välinpitämättömyys ole pahin synti? Laitappa linkki omaan islammyönteiseen rakkauskirjoitukseen tämän onnettomuuden osalta.

    Äänestä

No tiedä häntä mutta katsoin kun telkussa, olikohan foxilla tuleva Lyödään ällikällä ohjelma. kokeilivat millä bensa syttyy. Ainoastaan staattinen sähkö sytytti, palava tupakki sammui bensaan, kolmatta en muista. Jokainen saa kokeilla. itte en kehtaa enkä edes polta.
Voi ja varmaan onkin että mikä tuolla pakistanissa syttyi oli bensahöyry joka sen hetkisessä lämpötilassa onkin toden-näköistä.

1Äänestä
  • Riippuu varmaan bensiinin lämpötilasta ja pinta-alasta. Kun se levitetään neliömetrien alueelle kuumalle asfaltille, niin tervemenoa vaan sinne tupakalle. Jos siis haluat kuolla kylmyydestä kärsimättä.

    Äänestä

Nyt uhrimäärä on kohonnut 157. Ei päässe 200.
http://nation.com.pk/national/26-Jun-2017/families-affected-by-oil-tanker-fire-express-gratitude-to-pm-for-being-with-them
Tällä kertaa kansallinen media tunnustaa lastin olleen bensiiniä, eikä puhuta enää harhauttavasti öljystä.
Uutinen kertoo, että bensavarkaita oli yllytetty moskeijan kovaäänisistä. Kaataa lisää vastuuta Koraanin päälle?
Pelottava ajatella, että USA:n avustuksella Pakistanin viranomaisten haltuun on uskottu ydinohjuksia, muttei maassa osata edes torjua bensiinipaloja, vaikka onnettomuuksia on sattunut aiemminkin. Moskeijastan olisi tullut ennemmin ottaa yhteys palokuntaan ja ohjeistaa heitä vaahdottamaan alue. Sen lisäksi olisi voinut varoittaa ihmisiä menemästä lähelle syttymisvaarallista säiliörekkaa. Vaan kun ei löydy ohjeita ...

Pääministeri jakaa rahaa palaneiden bensiivarkaiden perheille. Sehän ei estä tulevia onnettomuuksia, vaan todistaa typeryyden ulottuvan maassa ruohonjuuritasolta johtoon asti. Palokunnillehan sitä rahaa pitäisi jakaa torjuntakalustoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puutteellista kirjoitti:

Koraanissa ei ole ohjetta bensavarkaille, ettei saa polttaa tupakkaa varastaessaan. Mitä tästä Koraanin puutteesta seuraa:
http://www.bbc.com/news/world-south-asia-40396036

Kuolleita 140. Ikävä juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu