Köyhyydessä on hyviäkin puolia

olen yli 5 kymmpinen nainen ja olen laihtunut makaroonia ja riisiä syömällä, kovilla viikkojen pakkokpaastoilla ja vedellä aivan järkyttävästi. Mun vaatekoko on aina ollut 36 ja nyt käytän lastenvaatteita. Kirpparilta niitä saa 150 sm vaatteita halvalla. Ostin aikuisten farkut koko S ja sillon ostaessa ne oli tiukat ja hyvät jalassa, nyt niistä saa ottaa pois 10 cm kummastakin puntista.
Kun ei ole rahaa ruokaan niin vaatteetkin voi ostaa lastenkokoa. Huomaa että aina on nälkä, mutta voisipa vaatteitakin syödä niitä olisi entisiä vaatteita vaikka kuinka S kokosia jotka hölskyy päällä. Nyt menee 140 cm tosi hulppeesti päälle ja löysää jää.
36507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

HAH! prpvo. Juuri ko. tuotteet sisältää paljon ns. joutavia kaloreita. Noita syömällä ei laihdu vaan lihoo. Kanan liha ja vihannekset laihduttaa ja pelkkö liha. Makkaraakin syömällä saa kiloja pois. Kaveri laihdutti juuri 10 kg KH:n sinisellä- Ja on muuten sitten tosi!

Äänestä

Oletko huomannut, miten paljon Suomessa on nykyään tosi laihoja ihmisiuä? Onkohan meillä kaikilla syynä juuri köyhyys ja ruoan puute?

Äänestä

Aloitukseen vastaus että jos on tyhmä niin joutuu oleen nälässä, viisas ostaa kaupasta ruokaa. Trollihan aloitus on kun toimeentulotuki yksinäiselle n, 500 eur kk ja siinä varattu ruokaan 8 eur pv.

Äänestä
  • Aloittaja näkee nälkää vuoden ja menee viikoksi etelään lomalle . Jostain tingittävä, makaronilla pysyy hengissä, lääkärit ja miehet ovat tyytyväisiä laihaan ja muut naiset - tämä on tärkeintä - halutaan kateiksi. Näin makaronia syömällä standardit täyttyy maassa, jossa duunarit on porvareita

    Äänestä

Taas tätä vajakin trolliprovoa. Toimeentulotuella 8€/päivä saa niin paljon ruokaa, että sillä ruokkii useammankin henkilön. 8€ saa esim. 66 pussia makaronia, eli 26,4kg ja ainoastaan yhden päivän rahalla!!

Äänestä

Ihmiset,te olette ihan sekoja nykyään.Onneksi muutin jo suomesta pois kun sain työpaikan kanadasta.Ei ikävä suomea tule kun näitä juttuja lukee.

Äänestä
  • Me sentään osaamme nauraa itsellemme ja tehdä mahdottomasta mahdollisen.
    Sitä ei varmaan maidon ja hunajan ja vakavien naamojen kanadassa voi tehdä, kun pitää olla niin asiallinen. Meillä ei tule ikävä kaikenmaailman puunaamoja.

    Äänestä

Me saamme tt tukea paljon, jokainen aikuinen ja lapset vielä erikseen sekä laskumme maksetaan kokonaan. Mieletöntä... sitten tulee molemmille työttömyyskorvaus, ja lapsikorotukset, lapsilistä ja asumitukea ja lapsikorotukset... Rahaa tulee kyllä niin että elämme, jos olisimme töissä, emme eläisi näin hyvin.
Vielä saamme kirpparilla tienaa kumpikin 300 e ennenkuin korvaukset alenee.

Joka kuussa jätämme ne 300 e säilöön kun rahaa tulee niin paljon ettei edes pysty kuluttaan. Kolme kertaa vuodessa käymme ulkomailla ja meillä on uusi auto.
Timeentulotukee tulee muuten koulukirjoihin jos tarvii, harrastus ja urehiluvälineisiin, käytämme kaikki hyväksi vaikke tarvis. Nehän voi aina myydä ja taas tulee rahaa.

Paremmin sitä pärjää työttömänä kuin että menis mihkään duuniin, ei huvita meitä ainakaan raataa. Ukolla oli haastattelu, mutta paikka oli älytön, niin hn meni risoissa vaatteissa ja leikki typerää ja alkoholiongelmaista, vaikkei ole, niin ei saanu paikkaa. Miksi mennä kun rahaa tulee muutenkin.

Äänestä
  • No se oli ainakin trolli. Eikö muuta tekemistä ole.

    Äänestä

  • kuin.kirjoittaa.tänne kirjoitti:

    No se oli ainakin trolli. Eikö muuta tekemistä ole.

    Trolli varmaankin, mutta paljon totta tuossa kirjoituksessa. Ne jotka osaa tuon sosiaalisurfauksen, hankkivat tosiaan yhteiskunnalta melkoisen potin tekemättä mitään. Voi asua uudessa omakotitalossa ja ajaa uudella autolla, lisäksi voi tienata verottomana melkoisesti ilman, että menettää mitään tukia.

    Äänestä

Mulla menee 70e/vk 1kpl ihminen ruokaan
189cm
124kg
herkkuja tuilla ja kaljaa
osa matkailuun
kiitos kela

duunissa oon ollut
3,5vuotta
kursseja 3vuotta
50v nuori

Onko paljon mielestänne,siis tuo työaika?
viestitelkää omanne,niitä on kiva lukea.

Äänestä
  • Ja osa kitisee ettei sitten mitenkään pärjää mutta tunkee rahansa johonkin muuhun kuin ruokaan.

    Äänestä

Itse kun teen jauhelihakastikkeen niin kestää ainakin 2 päivää ja perunoita keitän ja porkkanoita. Lisukkeena tomaattia ja kurkkua, ruokajuomana vesi.
Ruisleipää myös.
Hinta:
jauheliha 2eur
porkkana 0.50eur
peruna 0.25cent
tomaatti ja kurkku 0.25eur
ruisleipä 0.28 eur
Elikä 2 päivää pärjään noilla ni tekee 3.50eur

Äänestä
  • Ja tuollakin pärjää tosi hyvin, ei ole ruoka kallista!! Ja jos ostaa tarjouksista ko. tuotteet, ei maksa tuotakaan.

    Äänestä

  • Niimpä ja jos tekee vaikka sopan niin riittoisaa.

    Äänestä

  • Hyviä esimerkkejä- mutta ei realistisia. Kysymys jauheliha 2 euroa / mistä ja mikä kilohinta? Porkkana yksittäin vai pussissa? Peruna, ostatko sinä yksittäin. Tomaatti ja kurkku eivät edes samassa kilohinnassa. Ruisleipä.... Luulenpa että olet suurkeittiön reseptin ominut jostain netistä tai työskentelet alalla ja saat kotiin ilmatteeksi ruuat.

    Äänestä

  • On ihan realistinen juttu ja noi hinnat jämpti. Tampereen koivistonkylän prismasta ostin nyt tuotteet kylläkin.

    Äänestä

  • 100vuotta kirjoitti:

    Hyviä esimerkkejä- mutta ei realistisia. Kysymys jauheliha 2 euroa / mistä ja mikä kilohinta? Porkkana yksittäin vai pussissa? Peruna, ostatko sinä yksittäin. Tomaatti ja kurkku eivät edes samassa kilohinnassa. Ruisleipä.... Luulenpa että olet suurkeittiön reseptin ominut jostain netistä tai työskentelet alalla ja saat kotiin ilmatteeksi ruuat.

    Kyllä minun mielestäni nuo hinnat olivat ihan realistisia.
    -2€ saa tarjouksesta jauhelihaa 2 x 400g pakettia sikanauta jauhelihaa, normaalisti maksaa sen 2€ yksi paketti,
    -0,50€ saa porkkanaa kaupasta riippuen 0,5-2kg (isommassa pussissa porkkanat 0,20€/kg)
    -0,25€ perunaa irtoaa kaupasta kuin kaupasta 1kg
    -0,25€ saa tomaattia ja kurkkua kaupasta riippuen 0,250-0,500kg
    -0,28€ ruisleipää irtoaa leipomon myymälästä muovikassillinen, mutta tavallisesta kaupasta tarjouksesta reissaripaketti ja normaalilla hinnalla 1/4 reissarista.

    Tuolla 3,50€ saa ihan normaalista kaupasta em. ruoka-aineita melkoisesti, ruoka on halpaa!

    Äänestä

Meillä syödään kesällä paljo heinää. Se on nyt tuoretta ja pakastimeen on hyvä pakastaa myös. Käpyjäkin tulee paistettua ja syötyä.
Meillä kaupasta ei osteta kun ruokaöljyä ja karkkia.

Äänestä

Minusta tuntuu että todella henkisesti köyhät ei tiedä muusta mitään. Jos joku ihminen tuntee tyytyväisyyttä siitä että kertoo elävänsä makaroonilla tai heinällä, hyvä heille. Kuka sen kieltää. Jos joku edes yrittäisi olla vakavissaan tai edes sinnepäin.

Äänestä

On se varmaan kiva irvailla ja trollata köyhyydestä, kun itellä on asiat hyvin. Luin tosi pettyneenä näitä viestejä. Ottakaa oikeesti selvää tuista ja miettikää, miten hauskaa niitä on hakea. Jos kerran ootte noin kauhean nokkelia, ja joutilasta aikaakin tuntuu riittävän, niin koettakaapa oikeasti tehdä jotakin köyhyyden poistamiseksi. Tai ottakaa edes selvää, miltä tuntuu olla jatkuvasti huolissaan toimeentulostaan. Ehkä sitten näette "vitsinne" oikeassa valossa.

Äänestä
  • Mikäs vaikeus tuo nyt sitten on kun toimeentulotuen pystyy netin kautta hakeen, jos syntyy vajetta ni toimeentulotukea kilahtaa tilille.
    Ei tässä nyt mitään päätä auota kun itsekki joskus ollut tiukkaa mutta tilanne kohentunut kun otti itseään niskasta kiinni.
    Saakelin mankuminen mihinkään hyvään johda.

    Äänestä

  • Minun lapsuudessani useimmat ihmiset olivat huolissaan toimeentulostaan, riittääkö raha ruokaan ja polttopuihin. Vaatteet olivat aika lailla sivuseikka, puhelimia tai nettiä ei ollut.
    Tähän aikaan vuodesta raparperi oli tärkeä ruoka-aine: tehtiin raparperikiisseliä ja ruis- ja riisipuuroa raparperimehuun. Uusia perunoita alkoi jo saada omasta maasta, ja niitä syötiin voi-maitokastikkeen kanssa, muuta ei tarvittu. Vesistöjen lähellä asuvat kalastivat.
    Perunat ja kastike olivat pääasialliset ravinnonlähteet. Harvoin ostettiin makaronia tai riisiä. Jos lihaa joskus oli, se annettiin perheen miehille, jotka tekivät raskaimmat työt. Lihaa ei kesällä syöty senkään takia, että jääkaappeja ei ollut, ja liha pilaantui kesällä nopeasti.
    Monissa perheissä oli lehmä. Siitä oli valtava apu ruoan suhteen. Saatiin maitoa, piimää, kermaa ja viiliä, voitakin. Kotitekoinen viili talkkunajauhojen kanssa, samoin talkkunasta ja mustikoista tehty pöperö riittivät ateriaksi ainakin lapsille. Äiti leipoi leipää, ja sitä syötiin.
    Jos oli vähänkin tonttimaata, kasvetettiin perunaa, porkkanaa, punajuuria, salattia yms. Ja marjapensaita oli monilla.
    Ihmiset pysyivät hoikkina ja elivät kunnes kuolivat. Ihan hyvää elämää se oli.

    Äänestä

On täällä lapsellista porukkaa. Satusetiä ja tätejä leikkimässä asialla joka voi olla jollekin myös todellinen ongelma. Köyhyys ei naurata ketään köyhyydessä elävää.

Äänestä
  • On täällä asiallisiakin kirjoittajia, joista voi olla monelle köyhälle apuakin. Nuo heinien kerääjät ja makaronispämmääjät on tietty sitä ameebasta seuraavia kehityskaaressa.
    Vaikka köyhyys ei naurata, niin ei köyhän kuitenkaan kannata katkeroitua. Paljon ilon aiheitakin löytyy toki köyhän elämästä.

    Äänestä

Satusetiä hyvinkin mutta mitäs siitä.

Äänestä
  • Kuka täällä mukamas satuilee, eikös pötköpölvästi ole nainen?

    Äänestä

  • minäensatuile kirjoitti:

    Kuka täällä mukamas satuilee, eikös pötköpölvästi ole nainen?

    Heinä-makaronihäirikkö ainakin satuilee, milloin on lapset nälissään ja milloin mitäkin puppua. Liekö yksi ja sama pötkiksen kanssa. Asuu mukamas aina sellaisella seudulla, jossa ei jaeta ilmaista ruokaa ja ei voi kalastaa. Vettäkään sieltä ei saannut ilmaiseksi mistään ;D Satutädiltä vaikuttaa.

    Äänestä

Syön normaalia ruokaa ja olen laihtunut joskus aikaa sitten 34 kg. Nyt on tullut 10 kg lisää painoa ja aloitin laihiksen, poljen kotona kuntopyörää ja vähennän hiukan syömistä joten eiköyhän 2kk päästä ole jo 10 kg pois. Haluun siihen 80 kiloon takas mitä olin 9 vuotta sitten, no ei se paha kun 9 vuodessa lihoin 10 kg mut nyt aika taas laihtua.

Äänestä

Krilliproileri se vasta nannaa on,oletteko kokeilleet saako lokista samanlaista saunankiukaalla?

Äänestä

Mikähän se mummelin pituus oli ennen laihtumista?

Äänestä
  • mie oon 185 cm pitkä

    Äänestä

  • Ihan turhaa rahan tuhlausta työttömien pompottaminen ja haastattelut. Mitä sekin maksaa veronmaksajille?

    Kohta nämä vippaskonstit lopetetaan turhana, hyödyttömänä ja liian kalliina. Keksiiköhän joku seuraavaksi työttömälle joku panta jalkaan jotta on liikkunut n. 40h viikko tai mikä se työaika olisi. Aina vaan menee naurettavammaksi työttömien piiskaaminen.

    Äänestä

  • Poliitikot on sössineet talouden kurjistamalla köyhimpiä ja siitä sitten rangaistaan työttömiä ja köyhiä pompottelemalla lisää. Aivan vitun naurettavaa hommaa. Rikollisuus lähtee nousuun!

    Äänestä

Ihan turha joku työkkäri se pitäis riittää että kela tietää että työttömänä. Jossain kelassa vois olla lista missä avoimet työpaikat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mummelilastenvaatteissa kirjoitti:

olen yli 5 kymmpinen nainen ja olen laihtunut makaroonia ja riisiä syömällä, kovilla viikkojen pakkokpaastoilla ja vedellä aivan järkyttävästi. Mun vaatekoko on aina ollut 36 ja nyt käytän lastenvaatteita. Kirpparilta niitä saa 150 sm vaatteita halvalla. Ostin aikuisten farkut koko S ja sillon ostaessa ne oli tiukat ja hyvät jalassa, nyt niistä saa ottaa pois 10 cm kummastakin puntista.
Kun ei ole rahaa ruokaan niin vaatteetkin voi ostaa lastenkokoa. Huomaa että aina on nälkä, mutta voisipa vaatteitakin syödä niitä olisi entisiä vaatteita vaikka kuinka S kokosia jotka hölskyy päällä. Nyt menee 140 cm tosi hulppeesti päälle ja löysää jää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu