UKK puhui arvoituksellisesti...

-puhuuko hän nykyministeristäkin, sillai profeetallisesti....? https://www.youtube.com/watch?v=eqKlvQZDDAU
381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nykyisisitä Kekkonen ei voinut puhua, ei nuo olleet tunnettuja. Korkeintaan Väyrynen ja sama ikäluokka.

Kommenteista voi päätellä, että:
1. "Ei pitäisi Kekkosesta näyttää tällaisia surullisia loppuaikojen videoita, joissa mies on jo google translaten englanti/suomi -tasolla dementiassaan"

Risupuska saattoi ennen merkitä suurvaltanäkökulmasta Suomea, jolla ei ollut mahtavaa taloutta, armeijaa tai jotain sellaista.

2. "Eli suomennettuna: Tämänkaltainen länsimaiden yritys risupuskan läpi pyristely näyttää olevan vailla tunkeutumista venäjälle. Sopii hyvin tähän päivään."

3. "Nimittäin alkoholismista :). Suomen lakiakin kirjoitettiin kännissä."

4. "Kekkosella jo näkö heikentynyt ettei lukemisesta tahdo tulla mitään! Kaikkiseltaan oli hyvä mies vaikka pitivätkin liian pitkään virassa!"

5. "@HenzQh Venäjä on tosiaan Venäjä. Jos Kekkonen ei olisi antanut USSR:n nussia Suomea perseeseen joka asiassa ja käänteessä, niin hänestä voisi olla jotain muutakin perintöä nykypolville kuin suomettumishäpeä ja ryssäpelko. Jos kerran pelättiin, niin miksi A) ei otettu Marshall-apua vastaan, B) maksettiin kiltteinä koulupoikina naurettavat korvaukset USSR:lle ja C) ei liitytty Natoon?"

Ja nyt "Marhall-apu" hyväksyttiin EU:na, tuon ajan poliitikoilla karmea palko, kyse oli vain vuosista, kun Gorbatsov tuli Glastnosteineen.

Onko aloitus Urpon, kokoomus yrittää vaivihkaa estää EU-ero-tunnelmia? Itsellä saattaa olla miljoona tai satatuhatta "korruptiorahaa" kierroksessa. Goldman & Sachs eli EKP on jyrkänteen reunalla. Hah hah, ei ikinä shittikasa keikahda, Muut kaatuu vaan ei mafia. TS. G &S maksaa tällä hetkellä noille ukkeille vaikka mitä, ettei EU kaatuisi? IT-alalla on sama, jos joku tärkeä paikka meinaa olla vaikeuksissa, työntekijät saavat viikonlopuistakin vaikkapa 5000 €.

Äänestä

Minähän sanoinkin, että profeetallisesti!

Äänestä
  • Jaaha, vai niin. Ei kerrassaan mitään profetallista koko UKK:ssa. Saitko jutusta mitään muuta irti?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maatiaisliitto kirjoitti:

-puhuuko hän nykyministeristäkin, sillai profeetallisesti....? https://www.youtube.com/watch?v=eqKlvQZDDAU

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu