Eräs sairaaloisen "ryssävihan" perustelu on kautta aikain ollut venäläisten muka suomalaisille aiheuttama julmuus ja pahuus. Isoviha ja pikkuviha olivat kovia aikoja sekä Talvisota.
Mutta nyt tulee se iso haaste: nimetkääpä te aktiiviset r...sävihan kannattajat edes yksi iso kansa joka ei koskaan koko historiansa aikana ole tehnyt ainoallekaan pienemmälle kansalle mitään pahaa. Jos tämän testin selvitätte niin kovia jätkiä olette.
Mutta nyt tulee se iso haaste: nimetkääpä te aktiiviset r...sävihan kannattajat edes yksi iso kansa joka ei koskaan koko historiansa aikana ole tehnyt ainoallekaan pienemmälle kansalle mitään pahaa. Jos tämän testin selvitätte niin kovia jätkiä olette.
Vastaukset 20
Vanhimmat
SIllälailla ne synnit puhdistuu, pettämätön on stallarin logiikka. "buuhuuu, alkää haukkuko ryssiääääääh!!"""
Osoittautuiko avauksen haaste liian vaikeaksi ? Etkö ollutkaan niin viisas kuin olet kuvitellut.
Niin ja venäjä on iso ja tekee paljon pahaa ja siksi me emme siitä tykkääkään .
kaikenlisäksi venäläisten vielä piti vängällä hommata itselleen diktaattori palvottavakseen , hankala heistä olisi tykätä .
Vaan entäs tuo avauksen haaste, koska ajattelit siihen vastata ?
Huttila käy kaikki aiheet läpi, puolustamassa itseään :)
Kiirettä pitää vai?
Kyse ei ole kaukaisesta historiasta vaan tästä päivästä. Kerro yksikin länsimaa joka on tällä vuosituhannella valloittanut alueita naapurivaltiosta! (Israelin lisäksi)
Minkä naapurinsa alueen Israel on valloittanut tällä vuosituhannella? Päinvastoin, sehän on vetäytynyt sekä Libanonista että Gazasta. Mitähän vetäytymisistä seurasikaan?
Iso- ja pikkuviha ja talvisota ovat historiallisia tosiasioita.
Kuvitteletko oikeasti, että jos joku nuo historiallisiksi tosiasioiksi tunnustaa, automaattisesti hullun lailla vihaisi venäläisiä ja kaikkea venäläistä, venäläiset suolakurkut mukaanlukien?
Ja miksi ne kasakat hakkasivat 1714sitten 800 tavallista ihmistä Hailuodossa kappaleiksi?
Milloin Ruotsi on hyökännyt Suomen nimellä tunnettuun valtioon. Pääministeri Branting oikein henkilököhtaisesti varmisti ettei ahventen takia tule mitään, Medvedev nuolisi vastaavassa tilanteessa isäntänsä persettä.
Mutta ne kaukaiset isovihan aikaiset tapahtumat jolloin venäläiset surmasivat ruotsalaisia vi-
hollisiaan pitkin Österbotteniaa kuuluvat Ruotsin historiaan,kuten sekin onneton episodi kun
Ruotsi viimeisen kerran hyökkäsi Venäjälle 1918 miehittäessään Ålandin jonka taas saksalaiset valtasivat heiltä samana vuonna joten aika kansainvälistä meininkiä oli se itse-
näisyyden alku 100 vuotiaan isänmaamme aamunkoitossa. Britit tulivat myöhemmin vielä
sekoittamaan pakkaa joten en ihmettele yhtään nykyistä sekoilevaa historiakommentointia,
vasiten sen suppeutta suurten aiheiden äärellä. Spashiba <3
Ja historia on aina kertojansa aikaan sidottu kokemuspohjainen selvitys joten oikeata
historiaa ei ole olemassakaan,kertojia on miljardisotalla maapallillamme.Historia ei ole
mikään totuus vaan aikalaisen muistiinmerkitsemä kiinnostava näkökulma jota on aivan
turhaa soveltaa saati käyttää argumenttina nykyiseen hetkeen sillä historia tapahtuu ko-
ko ajan erilaisten,eri-ikäisten ja -kultturisten ihmisten kykyjen mukaan ja toimesta. -Historia elää alati myötämme niitaten käsityksemme raaspiikillä janalleen!
Meinaatko että venäläisten suorittamat raakuudet pitää suhteellistaa Suomessa vaikka ne ovat historiallisia faktoja eivätkä mitään kelvottomia argumentteja.
"Historia ei olemikään totuus vaan ... näkökulma jota on aivanturhaa soveltaa saati käyttää argumenttina." Suhteellistamisen typerä maailmanennätys, mutta sopii Venäjälle. Siellä historiankirjoitus ei vastaa totuutta vaan on ohjattua. Se johtuu siitä nykypolitiikasta ja siittä ettei ole historian kirjoituksen perinnettätieteellisessä mielessä. Siellä vaan neuvostoaikaan historiankirjoitus oli vain marxistis-leninistisen propagandan alle uhrattu työkalu. Onneksi Suomessa on toisin.
-----Siellä historiankirjoitus ei vastaa totuutta vaan on ohjattua. -----
Niinhän se on Suomessakin. Kaikkein pahiten aivopestyt eivät vaan sitä tajua. Luulevat onnettomat, että kaikki on niinkuin koulukirjoissa kerrotaan.
Ei ole. Kyyrölän ja Petsamon venäläiset taistelivat Suomen armeijassa kielisukulaisiaan vastaan, se kertoo jo paljon mitä sieltä oli tulossa. Kekkosen ja vasemmiston vaatimuksesta on toki Päätalon kirjoista tehty lähinnä romantiikkaa tosielämän sijaan. Naaraita ja perheitä ärsytti syystä monen maanalaisen kommarin neitseellinen siveellisyys, koska Hertta Kuusisen tiedettiin naineen sekä Leinoa että Leheniä. Moni suojeluskuntalainenkin huomasi sotien jälkeen olevansa kellarikerrosta eli 'kunnanelätti', moni oli muutenkin syntymäköyhä. Vuoden 1918 jälkeen ei todellakaan eletty missään agraariutopiassa Kurvisten ja muiden nykyisten kepulien väitteiden kuvaamana. Kulmuni, Kurvinen ja muut kepulit näyttävät luulevan, että 'kunnanelätti' oli lähinnä sivuilmiö perunamaita, tupia ja raikasta maalaisilmaa täynnä olevassa Suomessa. Todellisuudessa suomalaisia kaatui ennen talvisotaa tuhansia sairauksiin, moni sairastui mieleltään ja moni tappoi itsensä raskaan elämän takia. Linkolan äiti kertoi aikoinaan 30-luvulla nähneensä Helsingissä akan lapsineen, joka oli todennut hänelle, että 'kävelenkö mereen'. Eipä tämä nykyinenkään paljon lämmitä kuin eliittiduunareita ja maa-aatelia. Vuoden 1918 kapina oli oikeastaan paperimiesten ja muiden nykyisten eliittiduunarien esi-isien tekemä. Toinen vastenmielinen asia oli Jeesus-oppi, koska ei Jeesus opettanut yhteiskunnan kellarikerroksen olevan huonompaa ainesta.
Kiinalaiset ehkä ovat lähinnä tuota ihannetta mutta eivät hekään puhtain paperein. Tiibetissä ja uiguurien alueiila on meneillään kansanmurhat.
Kyllä suomalainen saa vihata ryssiä, aivan kuten nepali vinosimiä tai joku latino jenkkejä. Aihetta kyllä riittää, ei pienempien kiusaamista pidä puolustella, vihaa se aiheutta ja pienemmillä on täysi oikeus vihan tunteisiinsa.
Vihasko keuhkotautiin kuoleva vasaran alle omaisuutensa menettävä 1935 Venäjää. Hertta Kuusisen rakastajan Paavolaisen takia Haanpään järkipuhe marginalisoitui. Siellähän se Esa Herneinenkin totesi suojeluskuntatoverilleen, että 'On oltu. Nyt tulet viemään isäni talosta osan', tai jotain sellaista. Suomessa on aina lopulta porvarin unelma ollut saada lisää rahaa, maa-aatelin unelma olla suurempi alfauros ja työväkeen kuuluvien betamiesten unelma päästä huipulle. Ei monesta Kotkan selluköpistä arvaisi talonperusteella, että isoisän isä lauloi kansainvälistä tammikuussa 1918. Kyllä se olisi ennen Venäjän pelkoa pelättävän enemmänkin kotimaisia viidakonlakeja, koska moni lopettaa elämänsä taas kerran Suomessa oman käden kautta melko nuorena Sakris Kukkelman-tyylillä. Kukkelman totesi järkevästi tyytyväisyydestä.
Räkänokilla ollut 3 vuotta aikaa vastata mutta taitavat vieläkin miettiä mitä valehdella.