Hehkulamppu se vaan valaisee

"Kalifornialaisen paloaseman katossa valaisee lamppu, joka on hehkunut paria lyhyttä katkosta lukuunottamatta yhtäjaksoisesti vuodesta 1901. Miljoonan tunnin käyttöikä ylittyi kaksi vuotta sitten".

http://www.centennialbulb.org/cam.htm

Toisaalta tuohon aikaan kestävyys oli myyntivaltti. Kuka nykyajan valmistaja haluaisi rakentaa yhtikäs mitään, joka saattaisi kestää 116 vuotta? Chailletin aikana ei vielä tunnettu käsitettä ”tahallinen kestävyyden heikentäminen”.

https://tekniikanmaailma.fi/muu-tekniikka/unohda-norppakamerat-netissa-voi-seurata-jo-116-vuotta-palanutta-hehkulamppua-maanantaikappaleen-vastakohta/?shared=773579-371a6986-500
15197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tuo on ihme ilmiö.

Mutta on myös totta, että uusimmat ledit eivät valaise valaise, vaan häikäsee.
Se niiden luoma "kirkkaus" on jotain ...muuta kuin hyödyllistä valoa.

Sen huomaa esim. valokuvaaja, joka yrittää valaista kohdettaan.

Auton valoissa sama efekti, ne häikäsee vastaantulijaa pistävästi,
mutta ei ne paljon auta näkemään edessäolevaa tietä.

Fillarinvalolla on ainoastaan se funktio, että tulee itse huomatuksi (ei yliajetuksi)
mutta ei se näytä tietä pyöräilevälle

ja mitä tulee uusimpiin kodissa käytettäviin energialamppuihin - ne on ongelmajätettä
vanhat oli lasia ja metallia
vanhat lamput maksoi murto-osan uusista

Osan olisi hyvin voinut jättää - miksi se ohessa syntynyt lämpö on ongelma kylmässä Suomessa?
taas näitä EU aivopieruja - kaikille samaa - samalla tavalla.

Äänestä
  • " on ongelmajätettä"

    niinpä, vaan moniko jaksaa ne vaarallisten jätteiden pisteeseen viedä? roskikseenhan nuo enimmäkseen päätyy ja kaatopaikalle.

    Äänestä

  • Energiasäästölamppu tunnettiin vuosikausia nimellä loistelamppu. Ne sisältävät elohopeaa jonka tietävät kaikki sähköalalla, lukuunottamatta Satu Hassia joka EU.ssa suositteli hehkulamppujen korvaamista loistelampuilla. Kuolutukseltaan hän on sähkötekniikan DI ja lisäksi sähkötekniikan lisensiaatti. Hän myönsi YLE.n ohjelmassa että elohopeaa sisältävien lamppujen suositteleminen oli virhe, mutta kukaan ei hänelle kertonut niiden sisältävän elohopeaa !!!!!!!!

    Äänestä

Melko kehnosti tuo valaisee, kun muutama vuosi sitten oli tv:ssä aiheesta ohjelmaa. Nykyiset led-lamput ovat tehokkaampia. Airamin hehkulampputehdaskin suljetaan vielä tämän vuoden puolella. Aika on ajanut hehkulamppujen ohi.

Äänestä
  • Senkö vuoksi, että euroopassa lähes pakolla käytetään LED valoja ? Kukas toimittaa 5 miljardille ihmiselle hehkulamppuja ? Siirtyvätkö Kalifornialaisetkin Ledeihin ?

    Äänestä

  • Hehkuttaja kirjoitti:

    Senkö vuoksi, että euroopassa lähes pakolla käytetään LED valoja ? Kukas toimittaa 5 miljardille ihmiselle hehkulamppuja ? Siirtyvätkö Kalifornialaisetkin Ledeihin ?

    Hehkulamppu on jo keksintönäkin täysin hölmö, koska se lämmittää enemmän kuin valaisee. Ledit ovat tässä suhteessa toista maata. Kas kun hehkulamppujen perään itkevät eivät vaadi päreitäkin takaisin :-D

    Eiköhän lampuille aina valmistajat löydy. Turha tavallisen "valopään" on siitä asiasta murehtia.

    Äänestä

Hehkulampun+hyötysuhde+on+vain+n.+3–5+%,+joten+valaisemiseen+se+on+onneton+vehje.

Äänestä
  • Ja mitähän väliä jos on sähkölämmitys? Sen lämmityksessä säästää mitä lamppu tuottaa lämpöä.

    Äänestä

  • ewrwetert kirjoitti:

    Ja mitähän väliä jos on sähkölämmitys? Sen lämmityksessä säästää mitä lamppu tuottaa lämpöä.

    Sähkölämmitys on turhin lämmitysmuoto. Se pitäisi kieltää lailla. Valaisimet ovat valaisemista varten ja lämmityslaitteet lämmittämistä varten. Hehkulamppujen lisäksi pitää kieltää myös ESL:t. Vain kestävät ja ekologiset LED-lamput tulee sallia.

    Äänestä

  • ewrwetert kirjoitti:

    Ja mitähän väliä jos on sähkölämmitys? Sen lämmityksessä säästää mitä lamppu tuottaa lämpöä.

    Sähkölämmitys+on+hämmästyttävän+huono+lämmitykseen,+lähinnä+sen+takia+miten+suuri+hävikki+sähköllä+on+kuljetettuna.+Eli+siis+sähkölaitokselta+kotiin+kuljetettuna+keskimäärin+3.5%+sähköstä+häviää+kuljetetuksen+aikana+ja+PALJON+enemmän+mikäli+asut+kaukana+maalla.+Siinä+missä+esim.+kaasulämmityksen+hävikki+on+todella+pieni.

    Äänestä

Se on sitä parasta MADE IN USA-laatua....ei taida enää olla. Ennenvanhaan jenkkiautotkin oli maailman parhaita..

Äänestä

Hehkulamppu on hyvä myös esimerkiksi VR:n opastinlampuissa, koska sen pimeneminen huomataan heti. Hehkulamppu on kytketty sarjaan releen kanssa. Kun lanka palaa poikki, niin rele lopettaa vetämisen, jonka jälkeen seuraa hälytys viallisesta opastintolpasta.

LED-lamput vaatisivat oheislogiikkaa, jotta vastaava "automatiikka" saataisiin toteutettua.

Äänestä
  • Auton vilkuissa LED ei vain ole oikein näyttävä ratkaisu , esim. takavilkussa se vain värinvaihtaja eikä sellainen silmiinpistävä leimahdus kuin hehkukantaisessa...

    Äänestä

Energiasäästölamppu paukkuu noin sadan tunnin jälkeen, ei 100 000 tunnin jälkeen kuten paketissa luvataan. Energiasäästölamput on yksi suuri kusetus ja luonnon tuhoaja. Onneksi led-tekniikka korvaa hyvin epäluotettavan ja kalliiksi tulevan loisteputkitekniikan.

Äänestä
  • Meillä on ollut saunassa hehkulampun mallinen ESL jo yli 10 vuotta ja hyvin toimii. Valaisin on ylälauteiden alapuolella, joten ei ihan kuumimmassa paikassa, mutta on sen valossa yli sata tuntia joka tapauksessa saunottu.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ennen_oli_parempi kirjoitti:

"Kalifornialaisen paloaseman katossa valaisee lamppu, joka on hehkunut paria lyhyttä katkosta lukuunottamatta yhtäjaksoisesti vuodesta 1901. Miljoonan tunnin käyttöikä ylittyi kaksi vuotta sitten".

http://www.centennialbulb.org/cam.htm

Toisaalta tuohon aikaan kestävyys oli myyntivaltti. Kuka nykyajan valmistaja haluaisi rakentaa yhtikäs mitään, joka saattaisi kestää 116 vuotta? Chailletin aikana ei vielä tunnettu käsitettä ”tahallinen kestävyyden heikentäminen”.

https://tekniikanmaailma.fi/muu-tekniikka/unohda-norppakamerat-netissa-voi-seurata-jo-116-vuotta-palanutta-hehkulamppua-maanantaikappaleen-vastakohta/?shared=773579-371a6986-500

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu