sitä ei saa lahjoittaa ulkomaisille kaivosorganisaatioille
Harvinainen alkuainelöytö Rautalammilla - jopa kymmenien miljardien aarre?
Torstai 29.6.2017 klo 07.30
Rautalammin maaperässä saattaa piillä kymmenien miljardien aarre.
Rautalammilla saattaa olla valtavan arvokas skandium-esiintymä.
Sen arvoksi on arvioitu jopa 34 miljardia euroa.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201706282200234889_u0.shtml
Aineen talteenottamiseksi on kehitetty Itä-Suomen yliopistossa menetelmä. Huom. Yliopisto on Suomen valtion omistama laitos. Toisin sanoen, Suomi on kehittänyt menetelmän, jolla tämä arvokas alkuaine voidaan ottaa talteen.
NYT SUOMALAISTEN ON VALVOTTAVA, ETTÄ TÄTÄ ARVOKASTA ESIINTYMÄÄ, KUIN MYÖS EI MUITAKAAN VASTAAVIA, MYYDÄ ULKOMAILLE MINKÄÄN TEKOSYYN VARJOLLA.
Pelättävissä on, sillä meillä on karmeita esimerkkejä vastaavanlaisista tapauksista.
Harvinainen alkuainelöytö Rautalammilla - jopa kymmenien miljardien aarre?
Torstai 29.6.2017 klo 07.30
Rautalammin maaperässä saattaa piillä kymmenien miljardien aarre.
Rautalammilla saattaa olla valtavan arvokas skandium-esiintymä.
Sen arvoksi on arvioitu jopa 34 miljardia euroa.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201706282200234889_u0.shtml
Aineen talteenottamiseksi on kehitetty Itä-Suomen yliopistossa menetelmä. Huom. Yliopisto on Suomen valtion omistama laitos. Toisin sanoen, Suomi on kehittänyt menetelmän, jolla tämä arvokas alkuaine voidaan ottaa talteen.
NYT SUOMALAISTEN ON VALVOTTAVA, ETTÄ TÄTÄ ARVOKASTA ESIINTYMÄÄ, KUIN MYÖS EI MUITAKAAN VASTAAVIA, MYYDÄ ULKOMAILLE MINKÄÄN TEKOSYYN VARJOLLA.
Pelättävissä on, sillä meillä on karmeita esimerkkejä vastaavanlaisista tapauksista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Valtion omistajaohjausministeri Lintilä: Hoitele homma.
KesKokoomus puuhaa jo kovin miten skandiumvarannot saadaan lahjoitettua ulkomaille ja poliitikot saavat miljoonalahjuksia Panamaan ja osakkeita hallintarekisterin sekä vakuutuskuoriin piiloon. Kultavarannot, Lannoitefosfaattivarat ym. on jo lahjoitettu. Ai niin juu, KesKokoomuslaiseen tapaan tokaisten: "Saammehan me sentään työntekijöiden verotuloja".
Nyt sitten kanadalainen kaivosyhtiö on hakemassa MALMINETSINTÄVARAUS kyseisiltä alueita.
Malmi on etsitty ja löydetty, sitä ei enää tarvitse uudelleen löytää minkään muun valtakunnan toimesta.
Tätä lupaa EI PIDÄ MYÖNTÄÄ. Ei missään tapauksessa. Tämän tapauksen tiimoilta suomalaisten tulee olla valppaita. Me tarvitsemme itse oman maaperämme tuottaman rikkauden.
Suomella on varaa louhia näitä metalleja ja liuottaa ne erikseen muusta aineesta.
Olkaa kansalaiset yhteydessä päättäjiin ja pitäkää huoli, ettei Sipilän käskyläinen ole tätä rahasampoa lahjoittamassa ulkomaisiin käsiin.
Savossa on miljardien arvoinen esiintymä kultaakin kalliimpaa skandiumia – nyt yliopisto keksi keinon, jolla se saadaan ehkä talteen
https://yle.fi/uutiset/3-9489099
- GTK löysi Euroopan suurimman skandiumesiintymän kymmenisen vuotta sitten Rautalammilta. Vielä ei ole kuitenkaan keksitty, miten huippuarvokasta metallia saataisiin talteen kannattavasti.
Skandiumia ei saa antaa ilman vastinetta ulkomaiselle kaivosyhtiölle
http://ilgron11.puheenvuoro.uusisuomi.fi/239381-skandiumia-ei-saa-antaa-ilman-vastinetta-ulkomaiselle-kaivosyhtiolle
Kokoomuksen ei saa antaa luovuttaa tätäkin kansallisaarretta ulkomaisille firmoille. Norjan öljytuotannon tapaan 30 miljardin euron skandiumtuotanto tulee kansallistaa jotta Suomikin vaurastuu.
Suomessa ei toimita kuin Norjassa.
Norja sosialisoi eli kansallisti öljyvaransa joka rikastutti Norjan valtion yhdeksi maailman rikkaimmista ja kansalaiset miljonääreiksi. Suomessa Kokoomus ja Kepu olisivat myyneet öljyvarat ulkomaille. Muutama poliitikko ja virkamies olisi rikastunut korruptiorahalla ja olisihan porvariministeri voinut taas sanoa "Saammehan me sentään kaivosfirman työntekijöisen verotuloja".
Pahoinpelkään, ettei suomen poliitikot ei ole oppineet kaivosten suhteen YHTÄÄ MITÄÄ !
Näitä menetelmiä kokeillaan juuri Talvivaarassa, jotka sotkevat koko luonnon laajalta alueelta. Pitäisi louhia vain kivi, ja kuljettaa johonkin rikastettavaksi. Se ei vain tahda kannattaa, kun tavoittelevat niin hanakasti vain voittoja.
Omistakoot vaan ulkomaat mutta ennen maasta vientiä puolet arvosta veroina hallitukselle,niin valtiokin saa omansa pois alkuaineista.
jos se löytö on niinarvokas SE KUULUU KOKO SUOMELLE SILLÄ MAKSAA KAIKKIVELKAPOIS
JA VEROT PIENEMMÄKSI.
TÄTÄEISAA ANTAA ULKOMAILLE!
Muuttuneet kaivostoiminnan näkymät
Muistuupa mieleen, kuinka joskus 1980-luvun alussa Suomessa oltiin tilanteessa, jolloin kaivostoiminta oli loppumassa. Outokummun vanha ja tuottoisa kaivos oltiin suljettu, eikä uusia avattu; koko perinteinen kaivosyhtiö oli luopumassa kaivostoiminnastaan. Taisi ainoa merkittävä metalleja louhiva tuotantoyksikkö olla Pyhäsalmen sinkki- ja kuparikaivos, joka sekin myytiin ulkomaiselle yhtiölle.
Nyt tilanne on toinen. Maassamme toimii useita metallikaivoksia. Uusia valtauksia tehdään monta vuodessa ja niitä on myös lupahakemusprosessissa toiminnan avaamiseksi. Tämän lisäksi Suomesta on löytynyt koko maailman mittakaavassa merkittäviä litiumin ja skandiumin esiintymiä. Länsi-Euroopan ainoa fosfaattikaivos Siilinjärvellä on laajentanut tuotantoaan ja Savukosken Soklissa odottaa vielä tätäkin esiintymää lupaavampi fosfaattiesiintymä hyödyntäjäänsä.
Toivottavasti vain poliitikot eivät lahjoita näitä aarteita ulkomaille.
Siinä on kivaa kun karttaa katselee.
On Niinivesi ja Tervolan kanavan kautta Iisvesi. Tokihan se Iisvesi on yhteydessä Niiniveteen Nokisella muutenkin. Niini vesi laskee Nokisen kautta Koskeloveteen ja se taas reittiä pitkin .....
Juttu päätyy ratkaisultaan samaan kuin Talvivaara ja Sotkamon Hopeakaivos. Nuo laskevat jätteensä vesistöön ja sitä myöten Oulujärveen ja jokea pitkin Pohjanlahteen.
Jos se rajoittuisikin vain mereen niin mikäs siinä siellähän on jo hermomyrkytkin joista saamme kaloissa nauttia. Ne myrkyt kun pilaavat kaiken pohjavesistä alkaen Vuokatista aina Sonkajärvelle saakka.