Katselin tänään eduskunnan kyselytuntia. Edustaja Kasvi (vihreät) alkoi taas homottaa translakia.
Sanoi, että on epäinhimillistä ja ihmisoikeuksia törkeästi loukaavaa kun sukupuolensa korjaneet pitää kastroida.
Muuan kansanedustaja (myös oppositiosta) totesi, että on täysin järjen vastaista, että jos henkilö on KORJANNUT sukupuolensa naisesta mieheksi niin hänen pitäisi vielä sen jälkeen voida synnyttää.
Jos hän kerran oiekeasri on mies miksi hän vaatisi saada synnyttää -täysin järjen vastaista.
Sali, ja niin myös Kasvi vaikeni, koska kaikki tajusivat miten älytöntä asiaa vihreät taas ovat ajamassa.
Sanoi, että on epäinhimillistä ja ihmisoikeuksia törkeästi loukaavaa kun sukupuolensa korjaneet pitää kastroida.
Muuan kansanedustaja (myös oppositiosta) totesi, että on täysin järjen vastaista, että jos henkilö on KORJANNUT sukupuolensa naisesta mieheksi niin hänen pitäisi vielä sen jälkeen voida synnyttää.
Jos hän kerran oiekeasri on mies miksi hän vaatisi saada synnyttää -täysin järjen vastaista.
Sali, ja niin myös Kasvi vaikeni, koska kaikki tajusivat miten älytöntä asiaa vihreät taas ovat ajamassa.
Vastaukset 84
Vanhimmat
Katsoin saman. Herkulline tilanne 🤗
Siis että sellainen tilanne, että nainen muuttuu mieheksi? No onhan se tosiaan naurettavaa, jos aikoo vielä synnyttää. Kun ei saisi kastroida naisen vehkeitä?
Sitä vihervassut kuitenkin kurkut suorana vaativat. Samat jotka vaativat sukuolineutraaliutta aviolittoihin.
Mutta sinäkään tuttu "ystäväni" et nähnyt tuon toisen kansanedustajan nimeä, vaan vain Kasvin?
Jaa, en minä ainakaan muista vaatineeni mikään paikka suorana. Sukupuolineutraalia aviolittolakia tietysti kannatin kuten kaikki fiksut ihmiset.
Vihervassut kurkut suorina vaativat.
Monikossa oli vain yksi nimi: Jyrki Kasvi.
Tällä kertaa kurkku suorana olimKasvi mutta jokainen Viheä on vuorollaan asia tuonut esille. Kasvi meni niin äimäksi, ettei pystynyt esittämään lisäkysymystä.
Nämä ovat sellaisia asioita, että keskustelussa pitäisi olla mukana transihmisiä. Miten he näkevät asian, mikä on se asia, mitä he haluavat? Sen jälkeen ja heidän kanssaan tätä keskustelua tulisi käydä.
Ongelma on ehkä sekin, että Räyhiksen jengi ei pidä transihmisiä ihan oikeina ihmisinä. Vähän huhtasaarelaisittain – erinäisistä syistä kaikille ei ehkä kuulu aivan kaikki oikeudet.
Sitä onkin vaikea ymmärtää, että samat säännöt ja oikeudet eivät kuulu kaikille. Sukupuolivähemmistöt, kehitysvammaiset, mielenterveyskuntoutuja, vanhukset, liikuntarajoitteiset....siinä joitakin ryhmiä, joilla ei taida olla samoja oikeuksia.
S i n u s t a k o on ok, että nainen joka on leikelty mieheksi synnyttää lapsen?
Onko hän lapselle isä vai äiti?
Mikä sinun milelestäsi on ongelma siinä onko tämä biologinen vahnempi sitten isä vai äiti?
Kumpi sinusta on mies joka synnyttää, isä vai äiti?
Vastaa toki siihen mitä kysyin ennen kuin kysyt minulta jotain.
En osaa
Ei mikään ole tässä ongelma, koska jo luomisesta näin ollut, että lapsella on aina sekä isä ja äiti. Ja molemmat ovat samanarvoisia ja tärkeitä lapselle.
Nykylain mukaan kehitysvammaiset tulee pakottaa vammattomiksi lain keinoin ja tämän jälkeen avustuksen pois ja näin kaikki ovat tasa-arvoisia ja maailma senkun vaan pelastuu että korvissa vaan soittuu.
Jos häntä kutsutaan äidiksi, niin sehän on sitten vihapuhetta. Ja maailma pelastuu ....
Mitä se on jos kutsutaan isäksi?
Minulla ei ole ongelmaa siinä, jos ihminen, jolla on kohtu synnyttää. Lapsillakaan ei taida olla ongelmia asian kanssa ennen kuin joku " ystävällinen" ihminen kertoo että tämä on ongelma.
Kannattaa kysyä häneltä itseltään kuinka hän haluaa itseään nimitettävän. Ongelmaan on niin helppo ratkaisu ja silloin ei tule loukanneeksi.
Luuletko, että kaikki asiat menevät miten ihminen itse itseään nimittää 🤗
Eivät mene koska joillakin on valtava tarve määritellä toisia kysymättä sen ihmisen kantaa asiaan.
Kuuleppas, yhteiskunnasaa on tietytnyleisetb normit joilla asiat määritellään. Jos jokainen saisi itse määrittää kaikki seurauksena olisi sekasorto.
Puhuimme kai nyt tästä äiti- isä asiasta?
Niin puhuimme ja pätee myös siihen.
Hyvä on. Oma kantani on se, että kannattaa kysyä ihmiseltä itseltään, jos on epävarma häntä koskevassa asiassa ja on pakko saada selvyys. Ihminen on yleensä paras itsensä asiantuntija.
Ihminen itse ei määrittele omaa sukupuoltaan ja suhdettaan lapseen vaan yhteiskunnan normit.
Minun suhteeni omiin lapsiini määritän minä. Miksi he kutsuvat minua, sekin on minun " vallassani" kunnes he päättävät siitä itse.
Ja yhteiskunnan normit muuttuvat ja kehittyvät aikojen saatossa.
Aikaisemmin "normi" oli esim. orjuus ja se että naisilla ei ollut samoja oikeuksia kun miehillä. Mutta nyt on toisin.
Et sinä sitä määritä vaan sinun biologiasi. Et sitten millään voisi olla lastesi isä vaikka kuinka haluaisit 🤗
Paitsi jos olisin heidän isä.
Ei sinun sitä silloinkaan tarvitsisi itse määrittää vaan sinä OLISIT heidän isänsä tahdoit tai et.
Juuri niin. Ja kun sukupuoli on korjattu, sos.turvatunnus on miehen, on mies ja siis isä.
Jaahas, että synnyttävä onkin sitten isä 😂😂😂
On sinulla kipeä,ajatusmaailma.
Mutta minä kuule lähde nyt Kirjuriin ja Luodoille katsomaan 75 000 Jumalan lasta joilla ei ole epätietoisuutta sukupuolestaan 🤓
Hieno juttu. Mukavaa päivää sinulle.
Totta, esimerkiksi sinut määritellään kiihkouskovaiseksi teekutsuräyhääjäksi.
Sinä määrittelet kaikki oikeistolaiset uskovat noin 😂
En suinkaan. Eihän muut täällä räyhää kuin sinä.
Huomasitkos muuten Räyhis, että Huhtasaaren Laura sijoittui Hesarin persukartalla perinteisin poliittisin mittarein selvästi keskiviivasta vasemmalle? Siis jos ei katsota maahanmuuttokysymyksiä eikä uskonnon ympärillä pyöriviä arvoja? Hän oli vaakaviivalla samalla kohtaa kuin Tiina Elovaara, joka on monilta mielipiteiltään melkein demari, vaikka pystyviivalla oli aika suuri ero.
Minusta on huvittavaa kun sinä aikuinen mies jauhat päivästä toiseen täällä noitan Räyhiksiäsi.
Minä olen Raamattuun uskova uskovainen, oikeistolainen ja kannatan Patmoksen työtä ja pidän avioliittoa vain naisen ja miehen liittona.
Joten yritä nyt vain hyväksyä se kuin aikuiset ihmiset niin itselläsikin on helpompaa 🤗
Sepä mukavaa. Niin että huomasitko sinä tuon Huhtasaaren sijoittumisen?:)
Miksi minun se olisi pitänyt huomioida?
Koska olet hänen faninsa.
Lauralla on paljon hyviä mielipiteitä ja arvoja. Ei se kuitenkaan tee minusta hänen faniaan.
Hyvä, että paikalla oli kansanedustaja, joka ymmärtää, mitä tarkoittaa sukupuolen moninaisuus.
:D :D
Ymmärtämättömälle vitsi.
Vitsi ihan kaikille!
USA:ssa jo yliopistoissa tulee varautua, että ihminen vaihtaa sukupuoltaan useita kertoja opiskelun aikana. Tietojärjestelmät ja proffat ovat kuulemma lujilla, kun eivät tiedä onko opiskelija tänään John vai Jannet?
Ja näin se maailma pelastuu :)
"USA:ssa jo yliopistoissa tulee varautua, että ihminen vaihtaa sukupuoltaan useita kertoja opiskelun aikana. Tietojärjestelmät ja proffat ovat kuulemma lujilla, kun eivät tiedä onko opiskelija tänään John vai Jannet?"
Tiesitkö että ihminen voi myös vaihtaa nimeään (sekä etu- että sukunimeään) useita kertoja elämänsä aikana. On jopa varsin yleistä että varsinkin naiset naimisiin mennessään vaihtavat sukunimeään, nykyään välillä myös miehet. Mikä valtaisa sekaannus ja paine tietojärjestelmillä tästä seuraakaan verrattuna siihen että rasti on joskus kohdassa "mies" ja joskus kohdassa "nainen"?
"Sanoi, että on epäinhimillistä ja ihmisoikeuksia törkeästi loukaavaa kun sukupuolensa korjaneet pitää kastroida."
Mikäs on heidän oikeus, jotka katuvat sukupuolenvaihdostaan?
Näin on usein käynyt, kun psyyke ei kestäkään muuntumista joksikin toiseksi.
Mikäs se sukupuolenvaihdos on? Sukupuolen korjauksista olen kyllä kuullut.
nostoa
Minä en ole tasa-arvoinen, kun en miehenä pysty imettämään meidän vauvaa! Mikähän puolue ajaisi minun asiaani?
Mikä sinua estää?
Mielestäni tässä ei nyt ole kysymys siitä, onko sukupuolensa naisesta mieheksi korjaavalla ihmisellä vielä oikeus synnyttää. Tällainen tilanne olisi äärimmäisen poikkeuksellinen (joskin siitä on esimerkki ameriikasta) - ihminen, joka voimakkaasti kokee olevansa mies naisen ruumissa tuskin tuntee samanaikaisesti kaipuuta äidiksi, minkä lisäksi hormonihoidot tekevät raskauden melkoisen epätodennäköiseksi. Kysymys on siitä, voiko laki velvoittaa ihmisen alistumaan lääketieteelliseen operaatioon, jossa on omat komplikaatioriskinsä mutta ei mitään suoranaista terveyshyötyä? Jos kastraatio ei ole toimenpiteenä lääketieteellisesti perusteltu, niin mielestäni siihen ei pidä lainsäädännöllä pakottaa.
Hyvä kommentti, ja asiaa kirjoitit.
Rintojen ja kohdun poisto ja " alakerran" muotoilu ovat isoja leikkauksia, joihin liittyy riskinsä. Ehkä kaikki eivät siksi halua mennä niin pitkälle? En tiedä onko siitä olemassa tilastoa kuinka moni haluaa sukupuoltaan korjattavan ja millä tavalla he haluavat sen tehdä. Kuinka moni pääsee sinne asti, että korjausta tehdään lääketieteen avulla?
Miksi nainen KORJAA sukupuolensa mieheksi jos kuitenkin on nainen?
Ota selvää sukupuolen moninaisuudesta.
Miksi henkilö, jolla selvästi on puutteita tiedossa, ei hanki tietoa?
Miksi olla jatkuvasti kiinnostunut asiasta ja samalla pysytellä tietämättömänä?
>Miksi henkilö, jolla selvästi on puutteita tiedossa, ei hanki tietoa?
Tieto luo epäuskon uhkaa, ja epäusko taas on synneistä pahin. Muun muassa siksi.
Raamattua lukemalla ja vain toisia fundamentalisteja kuuntelemalla ei ole vaaraa, että epäusko alkaisi jäytää sielua.
Laki pakkosterilaatiosta tuli Suomessa voimaan 1935. Se antoi käytännössä Lääkintöhallitukselle oikeuden määrätä ihminen pakkosteriloitavaksi. Rotuhygieniaa eli eugeniikkaa kannattavat pelkäsivät ihmiskunnan rappeutumista. Heitä huoletti se, että "huonomman" perinnöllisen aineksen omaavat ihmiset saivat lisääntyä rajoituksetta.
Tosin jo vuonna 1929 oli säädetty avioliittolaki, jonka mukaan esimerkiksi epileptikkojen tai kahden kuuromykän avioitumisen ehtona oli heidän steriloimisensa.
Vuoden 1935 lain mukaan steriloitavaksi joutui esimerkiksi vajaamielisyyden tai mielisairauden kuten skitsofrenian tai kaksisuuntaisen mielialahäiriön takia. Vajaamielisyyden mittarina lainsäädännössä toimi ”alle 14-vuotiaan älyllinen taso”. Käytännössä mittaustulokset olivat kuitenkin epävarmoja. (HS)
Käytännössä siis haluttiin karsia "huonompaa" ainesta suomalaisesta geeniperimästä. Tällaisia olivat esimerkiksi romaanit, seksuaalirikolliset, prostituoidut ja eri tavoin vammaiset. Monilla sterilisoiduista naisista oli avioliiton ulkopuolisia lapsia.
Pakkosterilisaatiosta luovuttiin vasta 1970-luvun taitteessa. Noin 50 000 suomalaista oli siihen mennessä tehty lisääntymiskyvyttömiksi.
Aloittajan kysymys on ihan hyvä, mutta se on mielestäni väärinpäin.
Kysymyksen pitäisi olla, että miksi ihminen ei saisi synnyttää omaa lastaan, jos se on hänelle mahdollista? Miten se voidaan perustella? Eikö tällainen ihminen saa lainkaan haluta omia lapsia kuten me muut? Kasvattaa ja rakastaa samalla tavalla kuin me yritämme tehdä? Perustaa perhettä ja pitää kiinni niistä suomalaisista arvoista, joita me kaikki pidämme tärkeinä?
Eli saat olla olemassa ja siedämme sinua jotenkuten, jos varmasti et saa lapsia?
Miksi nainen KORJAA sukupuolensa mieheksi jos kuitenkin on nainen?
Sitähän aloituksessa kysytään ja meni Kasvillakin jauhot suuhun.
Tätä sinä Räyhis et tule koskaan ymmärtämään, joten voit lopettaa turhan kyselemisen esimerkiksi nyt.
Vielä selvennykseksi - keskustelua tunnutaan käyvän ikään kuin siitä, pitäisikö naistenklinikalle perustaa erillinen miesten osasto synnyttäville isille. Tällaista ei tule tapahtumaan ja sellaisesta vaahtoaminen vie keskustelun täysin fantasiapuolelle.
Keskustelua pitää käydä siitä, voidaanko sukupuoltaan vaihtavat ihmiset pakottaa altistumaan ylimääräiselle ja riskialttiille toimenpiteelle, jolle ei ole lääketieteellistä perustetta sen takia, että konservatiiveille ei tulisi niin ällö olo transuja ajatellessa.
Mitä pitäisi homoille tehdä, että uskovat eivät voisi pahoin 24/7 ajatellessaan heidän yhdyntöjään gaggareikään ? Uskovillakin on oltava oikeus hyvään oloon, eikä sitä voi saavuttaa niin kauan kuin homot saavat vapaasti homoilla heille mielipahaa aiheuttamassa. Tai transut sukupuoliaan vaihtamassa, yhtä paha mieli tulee siitä. Ja vähän kaikesta.
Hyvä kysymys, että mikä saa jonkun ajattelemaan toisten yhdyntöjä 24/7 ?
Kerro sinä koska kukaan muu puhu yhdynnöistä kuin sinä kahdella nikilläsi.
Koska tuo joku ilmoittaa olevansa Pyhän hengen johdatuksessa, voisiko se olla silloin Pyhä henki?
Mitä Repe Setaan kuuluu?
Mikä muu se voisi olla.
Úskovat mielellään leimaavat ihmisiä . jokaisen pitäisi pysyä vain omassa kolossaan eikä meuhkata maailmaslla oikeuksistaan. Jos tässä maailmassa mentäisiin uskovaisten pillin mukaan, maailma ei olisi kehittynyt eteenpäin ollenkaan. Uskovaiset arvostelevat samalla tavalla toiseen uskonyhteisöön kuuluvia tyyliin: tuo on harhaoppia ja tuo eksytystä ja tuo ihan väärää oppia. Uskovat kuvittelevat vieläkin olevansa yleinen mielipide,. Onneksi uskovien määrä vähenee vuosi vuodelta , mikä on todellakin suunta hyvään.
Uskovien määrä lisääntyy vuosi vuodelta. Ja itse homot, transut ja muut pervot itsensä leimaavat. Pysyisivät koloissaan, niin heidän ei tarvitsi hävetä itseään.
ettiedämitään: uskovaisten väheneminen on ihan tilastollinen totuus, ei mikään tuulesta temmattu niinkuin teidän kuvitellut jumalanne. Esittänet faktaa tuosta lisääntymisestä? mitä heirän pitäisi hävetä? Ihmisyyttäänkö? He ovat enemmän ihmisiä kuin sinä,
>Esittänet faktaa tuosta lisääntymisestä?
Afrikasta löytyy faktaa. Ihmisiä jotka ovat käyneet kiertokoulua kaksi viikkoa väärään suuntaan on tullut Amerikasta tuotuun helluntaiuskoon miljoonapäisin laumoin. He olkoot majakkamme, ei tiede eikä sivistys.
Mitäs muuten tehdään miehelle josta on tehty nainen ja hän katuukin naiseksi muuttumistaan niin paljon, että käy psyykkeen päälle jopa itsetuhoisesti? Tuleeko SETA avuksi ja millä tavoin?
Tämä+on+polttava+ongelma,+sillä+noita+katujia+on+jokunen+prosentti+kaikista+sukupuolensa+korjaajista.+Sinun+ratkaisusi+ongelmaanhan+olisi+se,+että+tuo+95+%+joka+ei+koskaan+kadu+korjailuaan+ei+olisi+saanut+tulla+korjatuksi,+vai+mitä?.+
Rapatessa+roiskuu,+mutta+jos+emme+halua+asua+pesemättöminä+maakuopissa+meidän+on+joskus+myös+rapattava.
Maa pyörii 465 metriä sekunnissa tiettyyn suuntaan. Miten kukaan voi edes olettaa, että lentokone, joka lentää vastakkaiseen suuntaan pystyisi laskeutumaan 465 metriä sekunnissa eri suuntaan liikkuvalle alustalle?
Seuratkaa Jeesusta.
nostoa
Ei ole tullut vastausta ;(
Eikä tule koska on niin älytöntä, ettei Räyhiksetkään kehtaa sanoa mitään....
nostoa
Viimeistään silloin kun edustaja Kasvain on pääkanisterina, niin kaikilla naistenklinikoilla on oltava myös miestenosasto tasa-arvolain mukaisesti, sillä kaikilla miehillä on oikeus synnyttää, myös edustaja Kasvaimella.